Gynoxin Optima - kapsułki dopochwowe. Stosowanie, skład i skutki uboczne

Fot: Anetlanda / gettyimages.com

Gynoxin Optima jest lekiem działającym przeciwgrzybiczo. Jest stosowany u pacjentek ze zdiagnozowaną infekcją grzybiczą pochwy i sromu. Lek jest w postaci globulek do stosowania dopochwowego.

Gynoxin Optima - działanie leku

Grzybicze zapalenie pochwy i sromu nazywane też drożdżycą pochwy i sromu - w przypadku zdiagnozowania schorzenia lekarz może zalecić stosowanie Gynoxin Optima.

Substancją czynną leku jest fentikonazol, który jest z kolei pochodną imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego.

Gynoxin Optima - skład leku

W jednym opakowaniu leku znajdują się trzy globulki dopochwowe. Należy je stosować poprzez włożenie ich do pochwy, najlepiej na noc - należy dokładnie umyć ręce przed i po aplikacji. 

Substancją czynną leku jest fentikonazol. 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera 200 mg azotanu fentikonazolu. Do pozostałych składników (lub inaczej substancji pomocniczych) zaliczamy triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, krzemionka koloidalna, żelatyna, glicerol, tytanu dwutlenek (E 171), etylu parahydroksybenzoesan (E 215), propylu parahydroksybenzoesan sodowy (E 217).

Lek należy przechowywać w temperaturze do 30 stopni Celsjusza.

Gynoxin Optima - dawkowanie leku

Lek stosuje się trzy dni pod rząd, na noc, wieczorem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Gynoxin Optima - wskazania do stosowania leku

Wskazaniem do stosowania leku jest stwierdzona infekcja grzybicza pochwy i sromu.

WAŻNE!

W przypadku połknięcia kapsułki dopochwowej, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Zobacz film: Grzybica pochwy w ciąży Źródło: 36,6

Gynoxin Optima - przeciwwskazania do stosowania leku

Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci. Nie jest zalecany przed 16. rokiem życia.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny poradzić się lekarza przed użyciem leku. 

Dodatkowym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na którykolwiek składnik leku, pojawiające się reakcje nadwrażliwości na lek oraz nasilenie objawów w ciągu 24 godzin od zaaplikowania leku.

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich objawach, które występują, zwłaszcza o nieprawidłowych i nieregularnych krwawieniach, upławach zabarwionych krwią, ranach pochwy i sromu w tym o owrzodzeniach i pęcherzach oraz o występującym bólu w dolnej części brzucha oraz bólu przy oddawaniu moczu.

W przypadku wystąpienia działań niepożądanych takie jak podrażnienie, zaczerwienienie, obrzęk, które są związane z leczeniem należy również powiedzieć lekarzowi. 

WAŻNE!

Lekarza należy poinformować także o tym, czy partner uległ zakażeniu. 

Gynoxin Optima - interakcje

Nie zaobserwowano interakcji z innymi lekami. Lek Gynoxin Optima nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Lek Gynoxin Optima zawiera etylu parahydroksybenzoesan i propylu parahydroksybenzoesan sodowy Substancje te mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Gynoxin Optima zawiera tłuszcze oraz oleje, które mogą powodować uszkodzenie mechanicznych środków antykoncepcyjnych wykonanych z lateksu (prezerwatywy, krążki dopochwowe).

Gynoxin Optima - skutki uboczne

Podczas wprowadzania kapsułki do pochwy może wystąpić łagodne, przemijające uczucie pieczenia. Należy pamiętać, że substancja czynna słabo się wchłania i występowanie ogólnoustrojowych działań niepożądanych jest mało prawdopodobne.

Po zastosowaniu Gynoxin Optima obserwowano następujące objawy niepożądane uczucie pieczenia sromu i pochwy oraz wysypkę rumieniową. Najczęściej uczucie pieczenia pojawia się w trakcie wprowadzania kapsułki do pochwy.

Data aktualizacji: 13.11.2019,
Opublikowano: 11.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej