Guma do żucia - fakty i mity! Zobacz nieemitowany fragment programu 36,6 °C

Fot: 36,6

Guma do żucia ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Eksperci twierdzą, że żucie gumy pomaga walczyć z próchnicą i odstresowuje. Jednak czy to prawda, że zawarte w niej sztuczne substancje słodzące są niekorzystne dla mikroflory jelitowej? Mało kto zastanawia się nad jej składem, a może warto mu się przyjrzeć.

Podstawowymi składnikami gumy do żucia są:

  • masa gumowa– nietrawiona substancja nadająca właściwości niezbędne do żucia;
  • żywica– sprawia, że guma jest twardsza i bardziej zwarta;
  • wypełniacze - nadają gumie teksturę;
  • konserwanty – zapewniające długą datę przydatności do spożycia;
  • środki zmiękczające - utrzymują wilgoć i zapobiegają nadmiernemu twardnieniu gum;
  • substancje słodzące – cukry lub bezcukrowe słodziki, np. ksylitol, aspartam;
  • aromaty (naturalne lub syntetyczne) – nadają pożądany smak.

Spośród kontrowersyjnych składników używanych przez producentów do produkcji gumy wyróżniamy:

W zależności od marek, gumy nieco różnią się recepturą i walorami smakowymi. Ze względu na sposób produkcji wyróżniamy gumę:

  • pełną;
  • drażerowaną;
  • nadziewaną.

Jak guma dba o prawidłowe pH?

Kiedy żujemy zwiększa się wydzielanie śliny zawierającej jony wodorowęglanowe. Jony te powodują podwyższenie pH śliny, co neutralizuje kwasy powstające w jamie ustnej po posiłku. Dodatkowo ułatwia wypłukanie resztek pokarmowych z przestrzeni miedzyzębowych. Cukier w gumach bezcukrowych zastąpiony jest przez sorbitol, ksylitol, lakitol i maltitol. Dzięki sorbitolowi możliwe jest utrzymanie wilgoci, powodując długotrwały efekt świeżości. Najbardziej zdrowe są gumy słodzone ksylitolem, który zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej o 75%. Nie potwierdzono teorii wg której żucie gumy prowadzi do przerostu mięśnia żwacza i uszkodzenia dziąseł.

Guma do żucia jest wege - MIT

Dieta wegańska staje się coraz modniejsza, przez wielu uznawana jest za ścisły wegetarianizm. Polega na całkowitej rezygnacji ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego tj. mięsa, ryb, jak i jaj, nabiału czy miodu. Eliminacji podlegają również te produkty, które w swoim składzie zawierają którykolwiek z wymienionych składników. Weganie dążą do ograniczenia produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety ale również ze wszystkich innych aspektów życia. Jeśli chcecie wiedzieć czy guma jest wegańska i co dokładnie kryje się pod nazwą baza gumowa, zobaczcie film!

Zobacz film: Czy guma do żucia jest wege? Źródło: 36,6

Czy guma do żucia zwiększa apetyt na śmieciowe jedzenie - PRAWDA

Powszechnie panuje przeświadczenie, że długotrwałe żucie gumy może mieć niekorzystny wpływ na prace kosmków jelitowych, doprowadzając do zwiększonej produkcji soków żołądkowych. Przez co może doprowadzić do podrażnienia jelit i zaburzenia wchłaniania niektórych składników odżywczych? Jest to prawda w momencie kiedy spożywamy gumy z dodatkiem dwutlenku tytanu, który to jest sztucznie dodawany w postaci nanocząsteczek, celem nadania gumom jasnej, białej barwy. Nowe badania wykazały, że duże dawki mogą być powiązane z uszkodzeniami układu nerwowego i narządów wewnętrznych. Słodziki zawarte w gumach wykazują działanie przeczyszczające i wywołujące objawy zespołu jelita drażliwego, tj. obejmujące wzdęcia, gazy, silne bóle brzucha i biegunki lub zaparcia.

Czy żucie gumy jest zdrowe? Zobaczcie sami w nieemitowanym fragmencie 36,6°C!

Zobacz film: Czy żucie gumy wzmaga apetyt na śmieciowe jedzenie? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 15.11.2019,
Opublikowano: 18.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej