Grzybicze zapalenie pochwy – jak je odróżnić od bakteryjnego i jakie leczenie zastosować?

Fot: ruigsantos / fotolia.com

Pieczenie sromu to jedna z wielu oznak, że mogło rozwinąć się zapalenie pochwy. Objawy zależą od tego, czy infekcję wywołały grzyby, czy bakterie. Przed podjęciem leczenia należy rozpoznać, jakie drobnoustroje są odpowiedzialne za chorobę. Nie obejdzie się więc bez wizyty u lekarza.

Zapalenie pochwy jest jednym z najczęstszych powodów wizyt u ginekologa. Często towarzyszy mu zapalenie warg sromowych. Żadnej z tych chorób nie wolno bagatelizować, bo stan zapalny może objąć inne narządy i doprowadzić nawet do niepłodności.

Zapalenie pochwy – przyczyny

Przyczyny zapalenia pochwy bywają różne – zarażeniu bakteriami czy wirusami sprzyjają wszystkie czynniki sprawiające, że naturalne środowisko błony śluzowej ulega zaburzeniu, a tym samym odporność zostaje osłabiona. Wśród najczęstszych można wymienić:

  • niedostateczne dbanie o higienę osobistą, np. używanie wspólnych ręczników i siadanie na deskach klozetowych w toaletach publicznych,
  • stosunki seksualne z wieloma partnerami, zwłaszcza bez zabezpieczenia,
  • przyjmowanie antybiotyków niszczących florę bakteryjną.

Szczególnie narażone na infekcję są kobiety ciężarne, które mają przekrwioną śluzówkę w drogach rodnych. Bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży (zarażenie paciorkowcem) może być niebezpieczne dla płodu.

Grzybicze zapalenie pochwy (drożdżyca, kandydoza) – jak je rozpoznać?

Przy grzybiczym zapaleniu pochwy objawy są niezwykle uciążliwe. Stan zapalny wywołuje obrzęk i podrażnienie błony śluzowej, a w efekcie silny świąd i pieczenie w czasie oddawania moczu, a także podczas stosunku płciowego. Pojawiają się też upławy o gęstej, serowatej konsystencji, które odbiegają zapachem od naturalnej wydzieliny fizjologicznej (są słodkawe). Odpowiedź na pytanie o źródło infekcji daje wymaz z pochwy. Jest to badanie mikrobiologiczne, w którym obserwacji mikroskopowej poddaje się śluz pobrany z pochwy za pomocą specjalnego patyczka zakończonego wacikiem.

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć nawrotów infekcji intymnych? Źródło: 36,6.

Grzybicze zapalenie pochwy – leki bez recepty i na receptę

Leki na zapalenie pochwy powinien przepisywać lekarz po wykonaniu badań, ponieważ nie wszystkie gatunki grzybów i bakterii są wrażliwe na substancje zawarte w preparatach bez recepty. Przed wizytą u ginekologa można jednak załagodzić dokuczliwe objawy – kupić w aptece probiotyk przywracający florę bakteryjną nabłonka pochwy (np. kapsułki dopochwowe Lactovaginal, tabletki Provag) czy krem łagodzący podrażnienia (np. Vagisan). Tabletki probiotyczne działają wolniej niż globulki aplikowane bezpośrednio do dróg rodnych. Dzieje się tak dlatego, że zawarte w nich bakterie kolonizują głównie przewód pokarmowy. Wśród leków na zapalenie pochwy bez recepty znajdują się także środki przeciwgrzybicze z klotrimazolem (np. Clotrimazolum), które zabijają prawie 80% gatunków grzybów. Receptę trzeba mieć na leki z itrakonazolem albo flukonazolem.

Bakteryjne zapalenie pochwy (waginoza) – jak się objawia?

W przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy objawy są podobne jak przy infekcji grzybiczej, z tą tylko różnicą, że występuje inny rodzaj upławów. Charakteryzują się one wodnistą konsystencją, żółtą albo szarą barwą i bardzo nieprzyjemnym, rybim zapachem. Zapalenie bakteryjne pochwy może też wywołać gorączkę.

Bakteryjne zapalenie pochwy – leki bez recepty i na receptę

Leki na bakteryjne zapalenie pochwy dobiera się w zależności od wyniku wymazu i badania pH. Bez recepty dostępne są jedynie preparaty probiotyczne, a także maści, kremy, tabletki i kapsułki łagodzące stan zapalny. Można stosować takie same farmaceutyki jak przy zapaleniu grzybiczym (wyjąwszy środki przeciwgrzybicze), a oprócz tego globulki z polikrezulenem (np. Albothyl) o działaniu antybakteryjnym. Większość maści na zapalenie pochwy służy do stosowania zewnętrznego – smaruje się nimi wyłącznie wargi sromowe. Bardzo często przy bakteryjnym zapaleniu pochwy leki na receptę (antybiotyki) są koniecznością. Występujące w nich substancje czynne to najczęściej metronidazol i klindamycyna.

Jeśli doszło do zarażenia zarówno bakteriami, jak i grzybami, stosuje się leczenie skojarzone. Inaczej też walczy się z zapaleniem pochwy u dziecka. Wielu preparatów nie można stosować przed osiągnięciem dojrzałości płciowej.

Zapalenie pochwy – domowe sposoby

Wśród domowych sposobów na zapalenie pochwy, prócz stosowania leków dostępnych bez recepty, wymienia się m.in. irygacje, nasiadówki i zmiany w diecie. Aby szybciej uporać się z infekcją, można jeść dużo nabiału z żywymi kulturami bakterii, przez kilka dni siadać na 10–20 min. w letniej wodzie z dodatkiem kwasu bornego, podmywać się roztworem olejku z drzewa herbacianego, a także używać wkładek nasączonych olejkiem z oczaru wirginijskiego. Jeśli chodzi o płukanie pochwy, trzeba zachować szczególną ostrożność, by nie podrażnić nabłonka i nie doprowadzić do rozprzestrzenienia się drobnoustrojów. Irygacje można wykonywać nie częściej niż 2 razy w ciągu doby. Zwykle stosuje się w tym celu 5% roztwór kwasu octowego albo gotowe preparaty, które są do kupienia w aptece (np. Tantum Rosa). Do przepłukiwania pochwy służy specjalne urządzenie z rurką – irygator.

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej