Grzybica pochwy – domowe sposoby leczenia jako wspomaganie terapii specjalistycznej

Fot.: rh2010 / stock.adobe.com

Grzybica pochwy opiera się częściowo na domowych sposobach leczenia. Godne podkreślenia jest, że możliwości terapii kandydozy dróg rodnych w ostatnich latach znacznie wzrosły. Leczenie naturalne pełni tylko rolę wspomagającą wobec specjalistycznego.

Grzybica pochwy wywołana jest w większości przypadków przez chorobotwórcze drożdżaki z rodzaju Candida, głównie Candida albicans, które występują w obrębie naturalnej mikroflory pochwy. Drożdżaki te wywołują chorobę, która w nomenklaturze medycznej nosi nazwę kandydoza. Grzybica pochwy atakuje, gdy dochodzi do zachwiania naturalnej flory bakteryjnej stanowiącej barierę ochronną. W grzybicy pochwy stosuje się domowe sposoby leczenia, które uzupełniają terapię specjalistyczną.

Grzybica pochwy

Zidentyfikowano około 200 szczepów Candida albicans zdolnych do kolonizacji narządu płciowego. Grzybica pochwy i sromu występuje u 20–25% kobiet w wieku rozrodczym. Szacuje się, iż 3/4 kobiet przynajmniej raz w życiu doświadczyło grzybiczego zapalenia pochwy, zaś u 5–8% kobiet zostanie rozpoznana nawrotowa postać schorzenia. W większości przypadków jest to zakażenie o charakterze endogennym drożdżakami, które pochodzą z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, jako konsekwencja transmisji grzybów do pochwy. Kobiety ciężarne są szczególnie narażone na infekcje ze względu na zmiany w gospodarce hormonalnej, spadek odporności, zaburzenia naturalnej mikroflory pochwy oraz zaburzenia tolerancji glukozy.

Nie tylko domowe sposoby leczenia grzybicy pochwy

Domowe sposoby leczenia grzybicy pochwy stanowią formę wspomagającą dla leczenia specjalistycznego, opierającego się na farmakoterapii. Nie mogą być podstawową formą leczenia. Chorym na grzybicę pochwy zaleca się środki przeciwgrzybiczne o miejscowym stosowaniu – leki dopochwowe, globulki, maści, kremy, które mogą wywołać podrażnienie i pieczenie w miejscu aplikacji, albo leki doustne, które z kolei mogą odpowiadać za nudności, bólu brzucha, wymioty i bóle głowy. W profilaktyce nawracających grzybiczych zakażeń wartościowym uzupełnieniem wydają się być także preparaty dopochwowe zawierające kwas hialuronowy. Powoduje on naturalną aktywację mechanizmów przeciwzapalnych organizmu, prowadząc do regeneracji uszkodzonego nabłonka pochwy.

Jak wygląda grzybica pochwy w ciąży? Jakie leczenie się wtedy stosuje? Zobacz film: 

Zobacz film: Grzybica pochwy w ciąży. Objawy i leczenie. Źródło: 36,6

Domowe sposoby na pielęgnację miejsc intymnych podczas grzybicy pochwy

Domowe sposoby na grzybicę pochwy w pierwszej kolejności opierają się na przestrzeganiu zasad higieny osobistej i częstej zmianie bielizny. Do osuszania miejsc intymnych należy używać osobnego ręcznika. W drogeriach i aptekach jest duży wybór płynów przeznaczonych do higieny intymnej, zawierających w składzie pałeczki kwasu mlekowego. Należy zrezygnować ze stosowania myjek czy gąbek, które mogą być źródłem grzybów. Najlepiej zakładać przewiewną, bawełnianą bieliznę. Należy unikać majtek wykonanych z poliestru, gdyż nie przepuszcza on powietrza. Nie zaleca się zakładania rajstop i obcisłych spodni. Niewskazane jest uczęszczanie podczas grzybicy na basen czy saunę. Kobiety chore, które mają menstruację, powinny używać podpasek lub tamponów bawełnianych, a nie tych wykonanych ze sztucznych włókien. 

Pozytywne efekty przynosi zażywanie probiotyków, które zawierają drobnoustroje poprawiające lub przywracające równowagę w biocenozie mikroflory pochwy. Najlepiej sprawdzają się środki zawierające szczep Lactobacillus, który wykazuje cechy podobne do prawidłowej flory pochwy. Najczęściej mają postać preparatów dopochwowych lub doustnych. Przywrócenie równowagi mikrobiologicznej wydaje się być niezbędnym elementem profilaktyki i leczenia nawrotowych zapaleń pochwy.

Leczenie grzybicy pochwy – domowe sposoby

Domowe sposoby na wyleczenie grzybicy pochwy to stosowanie częstych podmywań lub półkąpieli z dodatkiem ziół. Doskonale sprawdza się nagietek – jednorazowo używa się 50 g suszonego lub 4 kopiaste garście świeżej rośliny. Z kolei w celu obmywania daje się jedną kopiastą łyżę stołową ziela na 1/2 l wody. Korzystne działanie ma także napar z krwawnika stosowany do półkąpieli – około 100 g krwawnika (całe ziele) zalewa się zimną wodą i odstawia na noc, a następnego dnia napar doprowadza się do wrzenia i dodaje do kąpieli. Skutecznymi ziołami w walce z grzybicą są także rumianek, szałwia i liść pokrzywy. Pozytywne efekty przynosi ocet jabłkowy, który stosuje się do podmywania lub kąpieli (0,5 l octu dodaje się do kąpieli, która nie powinna trwać dłużej niż 15 minut). Produkt ten można także rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:4 i w tak przygotowanym roztworze należy zamoczyć tampon, który potem wkłada się do pochwy na kwadrans.

Nie bez znaczenia jest sposób odżywiania. Kobiety zmagające się z grzybicą pochwy powinny wprowadzić tzw. candida dietę. Jest to dieta przeciwgrzybicza, która obejmuje zalecenia dietetyczne uwzględniające głównie eliminację cukrów prostych, drożdży i antygenów grzybów. Należy pamiętać także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zaleca się, aby dobowe spożycie płynów wynosiło około 2 l. Domowe sposoby w walce z grzybicą pochwy stanowią:

  • herbata z kolendry – łyżkę ziaren należy prażyć przez 2–3 minuty na suchej patelni, następnie przekłada się je do miski i zalewa 2 szklankami przegotowanej wody; miksturę należy parzyć pod przykryciem przez 15 minut; tak przygotowaną herbatę zaleca się pić po szklance 2 razy dziennie przez około 2 tygodnie;
  • przemywanie okolic intymnych rozcieńczonymi w wodzie produktami, takimi jak: soda spożywcza, woda utleniona, olejek z drzewa herbacianego, olejek z oregano, sok z aloesu.

Rozwiązania te pomagają regulować pH pochwy, działają łagodząco, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Bibliografia:

1. Haberek M., Mierzyński R., Leszczyńska-Gorzelak B., Oleszczuk J., Kandydoza pochwy i sromu, „Zakażenia”, 2007, 7(2), s. 78–81.

2. Machalski T., Der J., Sikora J., Kandydoza pochwy u ciężarnych, „Mikologia Lekarska”, 2006, 13(3), s. 185–186.

3. Perenc M., Zakażenia grzybicze pochwy i sromu w praktyce lekarza rodzinnego, „Lekarz Rodzinny”, 2007, 12(3), s. 316–322.

4. Kotarski J., Drews K., Maleszka R. i wsp., Stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie leczenia ostrego i nawrotowego grzybiczego zapalenia pochwy i sromu – stan wiedzy na 2008 rok, „Ginekologia Polska”, 2008, 79, s. 638–652.

5. Paczkowska I., Wójtowicz A., Malm A., Wybrane aspekty farmakoterapii kandydoz, „Farmacja Polska”, 2010, 66(8), s. 539–543.

6. Trebon M., APTEKA PANA BOGA. Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych, Warszawa, Ex Libris, 2011.

7. Gałęcka M., Szachta P., Nawrotowe grzybice i bakteryjne zapalenia pochwy – charakterystyka przyczyn oraz możliwości terapeutycznych i profilaktycznych, „Forum Zakażeń”, 2013, 4(2), s. 121–125.

Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 12.03.2018 r.

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kamcia789 28.02.2021r.

Wystarczy psiknąć miejsca intymne Octeniseptem. Byłam zaskoczona jego skutecznością i szybkością działania. Jest łagodny i wygodny w aplikacji. Odkąd użyłam go pierwszy raz, gdy tylko coś zaczyna się dziać, od razu psikam miejsca intymne Octeniseptem.

GosiaK 24.08.2018r.

po porodzie miałam grzybice – na początku myślałam ze po połogu przejdzie po 7 tygodniach od porodu sytuacja nie uległa zmianie a nawet pogorszyła się – czułam pieczenie a śluz zmienił się w grudkowaty. Poszłam do ginekologa i stało się jasne ze to grzybica pochwy. Lekarz powiedział ze jest za późno na leczenie domowymi sposobami i muszę brać globuli dopochwowe.

paulinka 23.08.2018r.

ja dostałam grzybicy na basenie, na szczęście pomogły globulki ale warto wiedzieć ze sa tez domowe sposoby.

Jaga79 21.08.2018r.

Nie wiedziałam że grzybicę można leczyć samemu. Wydawało się, że dość niebezpieczne i raczej mija się z calem, a le z drugiej strony – każda wizyta i leki to spory wydatek. Może takie domowe metody faktycznie działają

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej