Grypa w ciągu tygodnia zabiła 10 osób. Jak rozpoznać jej objawy?

Fot: drubig-photo / fotolia.com

Wirusy grypy co roku atakują w sezonie zimowym, ale także wiosennym. Od 16 do 22 marca zanotowano w Polsce 206 tys. zachorowań na grypę w tym 10 zgonów z powodu powikłań po chorobie.

Grypa jest bardzo poważną chorobą, przed którą ciężko się uchronić - jest wysoce zaraźliwa (rozprzestrzenia się drogą kropelkową), zatem chorzy powinni zdrowieć w domowym zaciszu i ograniczyć wyjścia. Wirus grypy dzieli się na trzy typy – A, B i C, przy czym to wirus A jest wirusem mutującym najczęściej, B jest wirusem mutującym rzadziej, a wirus typu C jest najbardziej stabilny. W związku z tym co roku zalecana jest inna szczepionka ochronna, przygotowywana na podstawie nowych danych o wirusach grypy.

Zobacz film: Jak zmienia się wirus grypy? Źródło: Discovery

Przed grypą, a przynajmniej przed jej ciężkim przebiegiem, pacjentów mogą ochronić szczepienia. Nie są one jednak popularne w Polsce, z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że w sezonie epidemicznym 2015/2016 na grypę zaszczepiło się zaledwie 3,4% społeczeństwa polskiego. Cena szczepienia wynosi około 50 zł i nie jest ono refundowane przez NFZ.

Polecamy: Czy warto szczepić się przeciw grypie? Jakie skutki uboczne mogą się pojawić?

Zobacz film: Czy środki czystości, których używamy każdego dnia, mogą być niebezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Grypa zabija

Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, od 16 do 22 marca 2018 roku odnotowano 206 tysięcy zachorowań na grypę, w tym 10 przypadków śmiertelnych. Śmiertelne w skutkach mogą być powikłania, które wirus grypy wywołuje. Od 1 do 22 marca odnotowano łącznie 720 tys. zachorowań i 22 zgony.

Więcej na ten temat na TVN24.pl: Grypa zabija w Polsce. Jak ją rozpoznać i jak nie paść jej ofiarą

Wirus grypy może uszkodzić płuca lub serce do tego stopnia, że organy przestają funkcjonować. W wyniku powikłań pogrypowych co roku chorzy trafiają do szpitala, by zawalczyć o zdrowie.

Zobacz film: Co zrobić, żeby nie zachorować na grypę? Źródło: Stylowy Magazyn

Objawy grypy

Grypa zazwyczaj pojawia się nagle i to ją różni od zwykłej infekcji. Z dnia na dzień występuje wysoka gorączka, deszcze, bóle mięśni i stawów. Grypa może jednak przebiegać bez gorączki, ale chorzy czują się wtedy bardzo osłabieni. Do objawów zaliczamy także ból gardła.

Najszybszą metodą na diagnozę grypy jest wymaz z gardła lub z nosa, dostępny niemal w każdej przychodni. Na grypę szczególnie narażone są dzieci oraz osoby starsze, ponieważ ich układ odpornościowy jest słabszy. Jednak zarazić może się każdy. 

Warto wiedzieć: Więcej na ten temat: Grypa w ciąży – jak ją leczyć? Czy szkodzi dziecku?

Zobacz film: Grypa - objawy, leczenie i powikłania. Źródło: X-Bank Gallery

Leczenie grypy

Leczenie grypy jest głównie objawowe. Chorzy powinni leżeć w łóżku, dużo odpoczywać, brać leki obniżające gorączkę. Wskazane jest picie dużej ilości płynów, ciepłych herbat z miodem, cytryną lub sokiem malinowym. Można także stosować wszystkie domowe sposoby na przeziębienie. 

Jednak przy pojawieniu się duszności, kaszlu nie do opanowania, czy zaburzeń rytmu serca należy niezwłocznie udać się do lekarza. 

Warto także pamiętać, że grypa jest szalenie niebezpieczna dla kobiet w ciąży! 

Zobacz film: Jak niebezpieczna może być epidemia grypy? Źródło: Discovery


Data aktualizacji: 21.06.2018,
Opublikowano: 26.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej