Grypa szaleje w Polsce. Padły rekordowe liczby zachorowań
Fot: Getty Images-Paul Bradbury
Wiosna nadchodzi wielkimi krokami, jednak sezon przeziębień nadal trwa. Eksperci alarmują. W Polsce odnotowano znaczny wzrost zachorowań na grypę. Pojawiło się także zdecydowanie więcej zgonów. Niestety chętnych na szczepienia wciąż jest mało.
Grypa atakuje w Polsce
Sezon grypowy w Polsce zaczyna się już w październiku i trwa zazwyczaj do końca maja. Najwięcej zachorowań lekarze odnotowują jednak w okolicach stycznia i marca. Zmienna pogoda, nagłe ocieplenia i gwałtowne spadki temperatur, w takich warunkach nie jest trudno o słabszą odporność, a za tym idzie podatność na wirusy.
Co ważne, żadnych z objawów nie powinniśmy bagatelizować, bowiem powikłania po grypie mogą doprowadzić zapalenia płuc, anginy, zapalenia ucha środkowego u dzieci oraz do powikłań neurologicznych. W najtrudniejszych przypadkach u pacjentów może dojść do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia, a nawet sepsy.
Wzrost zachorowań na grypę
W ostatnim czasie lekarze zaobserwowali drastyczny wzrost zachorowań na grypę. Jak informuje portal MedOnet, w lutym odnotowano ponad 737 tys. przypadków. W tym czasie zmarło 17 osób. To prawie trzy razy więcej niż w ubiegłym roku.
Rzeczywiście ten sezon jest absolutnie rekordowy, jeśli można tak powiedzieć, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na grypę. W tej chwili u nas w Polsce już jest sytuacja zdecydowanie lepsza niż chociażby była na przełomie roku. W tej chwili notujemy nieco poniżej 30 tys. przypadków dziennie. Przebieg tego sezonu nie jest typowy. Jeszcze nie osiągnęliśmy szczytu. Wyparliśmy grypę i COVID-19 z naszych głów. A to przekłada się na liczbę zachorowań.
– mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.
Raporty wskazują jednak, że chętnych na szczepienie przeciw grypie jest niewielu.
Niestety po pandemii COVID-19 i wzmożonej ogólnoświatowej akcji szczepień obserwujemy w naszym społeczeństwie zmniejszoną motywację do ich wykonywania. Pod względem stanu zaszczepienia przeciw grypie jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Niestety dane, które otrzymaliśmy z Centrum e-Zdrowia wskazują, że w tym sezonie jest bardzo niskie zainteresowanie szczepieniami
- przekazał PAP prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Źródło: Medonet
Autor:
Nastazja Bloch
Data aktualizacji: 09.03.2023,
Opublikowano: 09.03.2023 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?