Gruźlica wciąż jest niebezpieczna. Czy grozi nam gwałtowny wzrost zachorowań?

KATERYNA KONSCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images

Gruźlica to schorzenie znane od wieków. Najnowsze dane pokazują, że chorych przybywa. Co warto wiedzieć o tej chorobie i co zrobić, aby jej uniknąć?

Gruźlica - czy powróci? 

Dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że w 2021 roku na gruźlicę zmarło 1,6 miliona osób (co 20 sekund umiera jeden chory). Statystyki za 2022 rok mają być jeszcze gorsze.

Walka z chorobą trwa minimum sześć miesięcy, jeśli terapia zostanie przerwana wcześniej, schorzenie może powrócić w znacznie groźniejszej formie. - To nieuniknione, że gruźlica ponownie stanie się najbardziej śmiertelną chorobą zakaźną na świecie - powiedział mirror.co.uk Robert Wilkinson z londyńskiego Francis Crick Institute.

Ekspert jest zdania, że powinniśmy zacząć obawiać się choroby i zrobić, wszystko, aby nie powróciła. Specjalista dodał, że w Wielkiej Brytanii - pierwszy raz od 10 lat - odnotowano wzrost zachorowań na gruźlicę. - Odsetek opornej gruźlicy stopniowo wzrasta wszędzie i jest to również problem w Europie. Powinniśmy zapewnić wszystkim legalnym i nielegalnym przybyszom do Wielkiej Brytanii dostęp do opieki zdrowotnej, a w razie potrzeby do badań przesiewowych i wczesnego leczenia - tłumacz Wilkinson.

W 2020 roku z powodu gruźlicy zmarły w Polsce 474 osób. Przed chorobą może ustrzec szczepionka. Jej przyjęci jest obowiązkowe.

Gruźlica - co to za choroba? 

Gruźlicę wywołują prątki gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis). Do zakażenia może dojść w momencie, gdy chory kaszle lub kicha w naszej obecności.

Schorzenie atakuje przede wszystkim płuca. U chorych pojawia się kaszel, gorączka, duszności oraz ból w klatce piersiowej. Dodatkowo mogą się pojawić krwioplucie, nawracające lub przewlekające się procesy zapalne oskrzelowo-płucne

Więcej o gruźlicy można przeczytać tutaj: Gruźlica płuc – jak można się nią zarazić? Przyczyny, objawy i leczenie choroby

Źródło: medonet.pl

Zobacz wideo: Gruźlica 

36,6

Data aktualizacji: 12.06.2023,
Opublikowano: 12.06.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej