Groźne bakterie w pasztecie z dzika. GIS wycofuje produkt ze sklepów

Fot: Natasha Breen / gettyimages.com

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że w pięciu partiach pasztetu z dzika wykryto groźne dla zdrowia bakterie. O który konkretnie produkt chodzi?

Podczas kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Weterynaryjną wykryto obecność bakterii Listeria monocytogenes w pięciu badanych próbkach produktu. Groźny patogen wystąpił w pasztecie pieczonym z dzika, 200 g, o numerze partii 16/09/2020 i terminie przydatności do spożycia: 26.10.2020 r. Producentem pasztetu jest Provincja sp. z o.o. z Sulęcina.

Kontrola przeprowadzona przez powiatowego lekarza weterynarii w Sulęcinie w zakładzie produkcyjnym wykazała szereg nieprawidłowości.

Instytucja wydała decyzję o zawieszeniu produkcji w zakładzie Provincja do czasu uzyskania wyników zgodnych z zakresami możliwej obecności bakterii w pasztecie. Firma zaczęła wycofywać produkty z rynku. W zakładzie przeprowadzono mycie i dezynfekcje za pomocą zamgławiania.

Bakterii Listeria monocytogenes - czy jest niebezpieczna dla zdrowia?

Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą. Jej objawami mogą być m.in.:

  • gorączka;
  • dreszcze;
  • biegunka;
  • wymioty.

W przypadku osób z osłabioną odpornością, seniorów oraz dzieci dolegliwości mogą być dużo bardziej nasilone.  U części pacjentów zakażenie wywołuje również:

  • zaburzenia równowagi,
  • przeczulica,

Kobiety w ciąży w pierwszej kolejności zgłaszają objawy grypopodobne. Jeśli kobieta ciężarna jest okazem zdrowia, czuje się bardzo dobrze, to choroba może rozwijać się u niej skąpo lub bezobjawowo.

Jeśli zakażenie objęło ośrodkowy układ nerwowy, pojawiają się objawy typowe dla zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, na przykład sztywność karku, czyli brak możliwości przygięcia głowy do klatki piersiowej w pozycji leżącej na plecach.

Jak skutecznie leczyć zatrucie pokarmowe? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak sobie poradzić z zatruciem pokarmowym? Źródło: x-new

Źródło: GIS

Data aktualizacji: 03.10.2020,
Opublikowano: 03.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej