Grozi nam twindemia, czyli jednoczesna epidemia COVID-19 i grypy - ostrzegają eksperci

Longhua Liao GettyImages

Liczba zakażeń SARS-CoV-2 gwałtownie rośnie nie tylko w Polsce, ale i w Europie. W najbliższym czasie szczególnie groźne może być nałożenie się COVID-19 oraz grypy sezonowej. Jednoczesne zakażenie obydwoma patogenami jest możliwe i zwiększa ryzyko śmierci nawet dwukrotnie. Przed twindemią ostrzegła komisarz Unii Europejskiej do spraw zdrowia.

Słowo "twindemia" to połączenie dwóch wyrazów - angielskiego twin (bliźniaczy, podwójny, parzysty) oraz pandemia. Takiego terminu użyła Stella Kyriakides, komisarz UE do spraw zdrowia, namawiając podczas spotkania z dziennikarzami do szczepienia się przeciwko grypie. Komisarz podkreślała, że to najlepszy teraz sposób, by uniknąć ewentualnego jednoczesnego zakażenie koronawirusem i wirusem grypy. Przypomnijmy, że w Polsce szczepionki przeciwko grypie nie są na razie powszechnie dostępne. Chociaż Ministerstwo Zdrowia obiecuje, że będzie ok. 2 mln szczepionek (na 38 mln Polaków) - to póki co w aptekach ich brakuje.

Koronawirus w Polsce - liczba zakażeń rośnie

W Polsce w piątek przybyło 1587 nowych zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku epidemii. Zdaniem doktora Michała Sutkowskiego, prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, liczby te w kolejnych dniach będą wyglądały podobnie i dobrze by było, gdyby "pozostały na tym poziomie, na którym teraz są".

Może się okazać, że będą wyglądały nawet gorzej. Najgorsze, jeśli chodzi o jesień jeszcze jest przed nami z uwagi na złożenie się przede wszystkim paragrypy, a później grypy z COVID-19 -

- mówił na antenie TVN24 doktor Michał Sutkowski.

Zdaniem specjalisty bardzo niepokojące jest to, że liczby zakażonych rosną znacznie, są rozproszone i dotyczą wielu ognisk. 

Więcej zakażeń koronawirusem w Europie

Komisarz UE do spraw zdrowia zwróciła uwagę, że w wielu krajach Unii jest obecnie więcej zakażeń koronawirusem niż w marcu 2020 r.

- Jesteśmy w decydującym momencie

- podkreśliła Stella Kyriakides.

Z najnowszych danych wynika, że we Francji w czwartek odnotowano rekordową dobową liczbę nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, która przekroczyła 16 tysięcy, a dzień wcześniej wyniosła ponad 13 tysięcy. W Hiszpanii liczba dobowych zakażeń przekroczyła już 10 tysięcy i nadal rośnie. Podobnie jest też w Wielkiej Brytanii.

Twindemia COVID-19 oraz grypy

Jeśli nic się nie zmieni, a na razie nic na to nie wskazuje, wraz z nadejściem grypy sezonowej jesienią i zimą może rozwinąć się twindemia COVID-19 oraz grypy

- ostrzegła unijna komisarz ds. zdrowia.

Jednoczesne zakażenie obydwoma drobnoustrojami zwiększa ryzyko powikłań oraz zgonu, co potwierdziły opublikowane kilka dni temu badania specjalistów z Public Health England. Wynika z nich, że w Anglii hospitalizowani pacjenci z jednoczesną infekcją koronawirusem oraz wirusem grypy umierali ponaddwukrotnie częściej niż chorzy przyjęci do szpitala jedynie z chorobą COVID-19.

Obserwacje przeprowadzono w okresie od stycznia do kwietnia 2020 r., kiedy w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w innych krajach, europejskich rozwijała się pandemia.

Ryzyko jednoczesnego zarażenia grypą i koronawirusem

Jak poinformował "BBC News", przeanalizowano prawie 20 tys. pacjentów przyjętych do szpitala z powodu grypy sezonowej oraz choroby COVID-19. Okazało się, że w przypadku wystąpienia u chorego grypy oraz COVID-19 w pierwszych czterech miesiącach tego roku ryzyko zgonu było ponaddwukrotnie większe niż wśród chorych jedynie z objawami COVID-19.

Z danych przedstawionych przez Reutersa wynika, że w Europie co roku dochodzi od czterech do 50 milionów zakażeń grypą sezonową, w zależności od tego, jak bardzo w danym okresie była nasilona epidemia. Co roku grypa uśmierca od 15 tysięcy do 70 tysięcy Europejczyków.

Źródło: TVN 24/PAP/Reuters

Data aktualizacji: 25.09.2020,
Opublikowano: 25.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej