Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje lek stosowany u chorych z niewydolnością serca

Fot. GM Stock Films / Getty Images

Lek Valsargen jest wykorzystywany do leczenia chorych po przebytym zawale serca oraz u pacjentów z niewydolnością tego narządu. W całej Polsce wycofano z obroty kilka serii leku z powodu wykrycia w nim zanieczyszczeń.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny otrzymał informację z systemu Rapid Alert o wykryciu zanieczyszczenia N-nitrozodietyloaminy (NDEA) w substancji czynnej leku Valsargen.

Valsargen (Valsartanum) to lek stosowany u pacjentów po przebytym zawale serca (od 12 godzin do 10 dni po ataku serca) oraz u pacjentów z niewydolnością serca. Z obrotu wycofano kapsułki twarde, 160 mg:

  • 8076904 z datą ważności: 04.2021;
  • 8045128 z datą ważności: 10.2019;
  • 8044533 z datą ważności: 06.2019.

Zawał serca - czym jest? Jakie daje objawy?

Zawał serca polega na całkowitym zamknięciu przepływu krwi przez naczynia wieńcowe do określonego rejonu serca. Najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej, bardzo często promieniujący do lewego barku, a nawet do żuchwy. Wśród innych objawów znajdują się: duszność, bladość, nadpotliwość, kołatanie serca, omdlenie, ból w nadbrzuszu, nudności, a nawet stan podgorączkowy.

Więcej: Jak się objawia i jak powstaje zawał serca? Co robić?

Objawy zawału serca bardzo często są inne u kobiet i u mężczyzn. Panie są zwykle bardziej odporne na ból, często lekceważą więc bóle w klatce piersiowej traktując je jako wynik stresu. Bywa także, że objawy zawału takie jak nudności czy wymioty również są bagatelizowane i traktowane jako zwykłe problemy z żołądkiem.

Zobaczcie, jakie są typowe objawy zawału u kobiet:

Zobacz film: Zawał serca u kobiet. Źródło: 36,6

Czynniki zwiększające ryzyko zawału serca:

  • cholesterol;
  • palenie papierosów;
  • cukrzyca;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • otyłość;
  • brak aktywności fizycznej;
  • niewłaściwa dieta.

Polecamy: Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Kiedy jechać do szpitala?

W przypadku problemów z sercem należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza. Największe szanse na uratowanie chorego występują w pierwszej godzinie od rozpoczęcia się zawału serca. Warto także wiedzieć, że gdy intensywny ból w klatce piersiowej będzie utrzymywał się dłużej niż 5 minut należy niezwłocznie wezwać pogotowie i zażyć nitroglicerynę. 

Zobaczcie też, co się dzieje z naszym sercem w trakcie zawału:

Zobacz film: Co się dzieje z naszym sercem w trakcie zawału? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 18.12.2018,
Opublikowano: 18.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej