Gliniarz naścienny w Polsce - gdzie występuje? Czy jest groźny?

Fot. Michal Fuglevic / Getty Images

Gliniarz naścienny to owad charakterystyczny dla krajów Azji. Przywędrował jednak do Polski i coraz częściej możemy go spotkać w dużych miastach. Jak go rozpoznać? Czy gliniarz naścienny jest groźny?

Gliniarz naścienny może wyglądem przypominać osę lub szerszenia. Jest duży (sięga nawet 28 mm), żółty-czarny i stosunkowo płochliwy. Wyróżnia go długa "rurka" łącząca odwłok z tułowiem. 

Warto wiedzieć: Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Gliniarz naścienny - występowanie

Sceliphron destillatorium, czyli właśnie gliniarz naścienny, to owad z rodziny grzebaczowatych. Charakterystyczne dla niego jest budowanie gniazda, a następnie opieka nad potomstwem. Gliniarz pochodzi ze środkowej, zachodniej i południowo-zachodniej Azji, możemy go także spotkać w Mongolii, Kazachstanie czy Iranie.

W Polsce gliniarze naścienne występują niemalże tylko w okolicach budynków - czy to miejskich czy gospodarczych. Zwykle "czarnego szerszenia", bo taka nazwa do niego przylgnęła, możemy spotkać przelatującego przy ścianach budynków, w okolicy okien, pod dachem lub przy wilgotnym podłożu, zbierającego glinę do budowy gniazda.

Polecamy: Komar tygrysi – roznoszone choroby i objawy. Komar tygrysi w Polsce i w Europie

Gliniarz naścienny - czym się żywi?

Gliniarze są niebezpieczne dla... pająków. Ich jad paraliżuje pajęczaki, które później wykorzystują do wyżywienia larw. Ale po kolei - samica gliniarza naściennego lepi gliniane gniazda składające się z pojedynczych komórek larwalnych. W każdej komórce znajduje się jedna larwa (jedno jajo, z którego wylęgnie się larwa). Po złożeniu jaj samica poluje na pająki, żądli je - jad paraliżuje pajęczaki - a następnie znosi do gniazda. W jednej komórce umieszcza od 4 do 6 pająków. Po zapełnieniu komórki larwalnej pająkami, samica zasklepia ją. Tak zaopatrzone larwy przetrwają zimę, a wiosną, jako dorosłe owady rozbijają gliniane gniazdo.

Gliniarz naścienny w Polsce - czy jest niebezpieczny?

Jad gliniarzy naściennych nie jest niebezpieczny dla człowieka. Są to owady płochliwe, które unikają kontaktu z człowiekiem. Aby uniknąć użądlenia nie należy łapać "czarnego szerszenia" gołymi rękami. Użądlenie zwykle jest mało bolesne.

Zobaczcie także, jak wygląda pierwsza pomoc u osób uczulonych na jad owada:

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy ukąszeniu u osób uczulonych na jad owadów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Gliniarz naścienny - jak pozbyć się z domu?

Gliniarz naścienny to owad ze świetną orientacją w terenie. Bez problemu trafia do gniazda, które najpierw buduje z przynoszonych glinianych kul. Gliniarza ciężko pozbyć się z domu - to owad, który powraca do gniazda. Kokony z larwami i pająkami może złożyć wszędzie - na roletach, książkach, w szczelinach pod lampami - i będzie do nich regularnie wracał.

Gliniarz naścienny stale zwiększa zasięg swojego występowania, co oznacza, że jest już spotykany niemalże w całej Polsce. Jego ukłucie jest mało bolesne i nieszkodliwe, a walka z nim mozolna. Należy w pierwszej kolejności usunąć z mieszkania gniazdo gliniarza. Następnie należy zamontować siatki, aby owad nie mógł powrócić. 

Data aktualizacji: 02.07.2019,
Opublikowano: 01.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej