GIS rozszerza kryteria. Osoby z niewydolnością oddechową będą traktowane, jak pacjenci z COVID-19

Fot: zhangshuang / gettyimages.com

Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował się zmienić kryteria rozpoznawania zakażenia koronawirusem. Zgodnie z nowymi zasadami osoby z niewydolnością oddechową bez objawów charakterystycznych dla zakażenia będą traktowane tak samo, jak te z COVID-19. Co jeszcze się zmieni?

Główny Inspektorat Sanitarny zmienił definicję przypadku. Zmiana ma ułatwić nadzór nad zakażeniami. Zgodnie z nowymi zasadami każda osoba, u której wystąpił:

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Grupa A. Kryteria wymagające dodatkowo spełnienia kryterium epidemiologicznego.

Co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego tj. wysoka gorączka, kaszel oraz duszności

Grupa B. Kryteria niewymagające spełnienia kryterium epidemiologicznego

  • osoba hospitalizowana z objawami ciężkiej infekcji układu oddechowego bez stwierdzenia innej etiologii w pełni wyjaśniającej obraz kliniczny;
  • osoba w nagłym stanie zagrożenia życia lub zdrowia z objawami niewydolności oddechowej;

Kryteria laboratoryjne

Kryteria laboratoryjne przypadku potwierdzonego:

  • wykrycie kwasu nukleinowego wirusa z pobranego materiału w badaniu molekularnym.

Kryteria laboratoryjne przypadku prawdopodobnego:

Co najmniej jedno z następujących kryteriów:

  • pozytywny wynik w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2
  • niejednoznaczny wynik badania

Kryteria epidemiologiczne

Kryteria te będzie spełniała każda osoba, która na 14 dni przed wystąpieniem objawów przebywała lub wróciła z miejsca, w którym występuje ognisko choroby. Miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, tj, mieszka lub mieszkała z taką osobą, miała z nią kontakt bezpośredni np. poprzez podanie reki, rozmawiała z nią twarzą w twarz lub przebywała w odległości 2 metrów od osoby z COVID-19 przez czas dłuższy niż 15 minut w sytuacji każdej innej ekspozycji niewymienionej powyżej.

Jak wyglądają testy w kierunku COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Wszystko o testach na koronawirusa. Specjalista chorób zakaźnych dr Lidia Stopyra tłumaczy Źródło: 36,6

Dodatkowo kryteria te będą spełniał personel medyczny, który opiekuje się chorymi oraz pracownicy laboratoriów, którzy mieli kontakt z nieprawidłowo zabezpieczonym materiałem do badań lub gdy doszło do uszkodzenia stosowanych środków ochrony osobistej lub w przypadku stwierdzenia ich nieprawidłowego zastosowania.

Kryteria epidemiologiczne spełniają również osoby, które podróżowały samolotem lub innym zbiorowym środkiem transportu z osobą chorującą na COVID-19. Dotyczy to także przedstawicieli zawodów medycznych, mogący mieć kontakt z osobą zakażoną, podczas wykonywania obowiązków zawodowych, u których wystąpiły objawy infekcji układu oddechowego bez stwierdzenia innej etiologii w pełni wyjaśniającej obraz kliniczny.

Kiedy mówi się o podejrzeniu, prawdopodobieństwie i zakażeniu?

O podejrzeniu zakażenia mówi się w sytuacji, gdy osoba spełnia kryteria A bez stwierdzenia innej etiologii w pełni wyjaśniającej obraz kliniczny oraz kryterium epidemiologiczne, spełnia kryterium kliniczne grupy A oraz jedno z kryteriów epidemiologiczne, lub spełnia kryterium kliniczne z grupy B.

O prawdopodobnym zakażeniu koronawirusem można mówić w sytauacji, gdy osoba spełnia kryteria podejrzenia zakażenia oraz kryteria laboratoryjne przypadku prawdopodobnego. 

O zakażeniu mówi wtedy, gdy pacjent spełnia kryteria laboratoryjne przypadku potwierdzonego

Już samo spełnienie kryteriów podejrzenia jest wskazaniem do wykonania badań laboratoryjnych w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2.

Data aktualizacji: 24.04.2020,
Opublikowano: 24.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej