GIS radzi, jak ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem

Mimo że nie ma leku ani szczepionki na COVID-19, to przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 można się skutecznie bronić. Poniżej znajdziecie pięć zasad, które według Głównego Inspektoratu Sanitarnego należy wprowadzić w życie, aby zminimalizować ryzyko zachorowania.

Społeczna izolacja to bez wątpienia najlepsze, co możemy zrobić, gdy na zewnątrz szaleje koronawirus. Wiadomo jednak, że istnieją pewne sytuacje, kiedy po prostu trzeba wyjść z domu. Na zakupy, do lekarza, na spacer z psem… Jak wówczas ograniczyć ryzyko zarażenia się SARS-CoV-2? Główny Inspektorat Sanitarny podaje 5 zasad, których trzymanie może ochronić twoje zdrowie.

Jak można zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19?

1. Często myj ręce

Tę regułę powtarza się jak mantrę od momentu, gdy koronawirus został uznany za realne zagrożenie. Dlaczego higiena dłoni jest tak istotna? Wirus może przebywać na powierzchniach i przedmiotach (zarażony mógł dotknąć je brudną ręką), a ty dotykając ich, „przejmujesz” na swoje ręce patogen. Gdy dotkniesz później dłonią twarzy, przeniesiesz koronawirusa do swojego organizmu. Mydło oraz żele bakteryjne na bazie alkoholu (minimum 60%) skutecznie rozprawiają się z SARS-CoV-2.

2. Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Koronawirus roznosi się drogą kropelkową, a więc podczas kichania czy kaszlenia. W związku z tym w takiej sytuacji należy zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub też chusteczką (wyrzucić ją natychmiast po użyciu). Każdorazowo warto też umyć ręce lub użyć żelu antybakteryjnego. Dzięki tej zasadzie ograniczymy rozprzestrzenianie się patogenu.

3. Zachowaj bezpieczną odległość

Najlepsza jest oczywiście całkowita izolacja społeczna, ale jeśli już przyjdzie ci przebywać między ludźmi, koniecznie zachowaj minimum metrowy dystans – szczególnie gdy osoba obok kicha lub kaszle. Pamiętaj jednak, że im większa odległość, tym mniejsze ryzyko „złapania” koronawirusa.

4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Jak już wspomnieliśmy, to właśnie dłonie mogą przenieść wirusa do organizmu. Należy więc pilnować się, by nie dotykać nimi oczy, nosa i ust – szczególnie poza domem.

5. Jeśli podejrzewasz u siebie zarażenie koronawirusem, zgłoś się telefonicznie do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej

Wydaje ci się, że możesz mieć COVID-19? Czym prędzej skontaktuj się z odpowiednimi służbami lub używając wyłącznie prywatnego transportu, jedź na odział zakaźny. Nie zatajaj żadnych informacji przed medykami, nie korzystaj z publicznego transportu i angażuj do pomocy tylko tych, z którymi miałeś już wcześniej kontakt.

Zobacz film: Rzecznik Ministerstwa Zdrowia prosi o niepowielanie niesprawdzonych informacji. „Musimy być odpowiedzialni za słowa”

Źródło: TVN24


Data aktualizacji: 31.03.2020,
Opublikowano: 30.03.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej