GIS ostrzega o bakterii w filetach śledziowych

Getty Images/ gbh007

W filetach śledziowych znaleziono bakterię Listeria monocytogenes - takie ostrzeżenie wydał GIS. Sprawdź, o jaki konkretnie produkt chodzi i jakie mogą być konsekwencje jego spożycia. 

Bakteria w filetach śledziowych a'la matias firmy Panix - GIS ostrzega przed spożyciem 

Jesteś w posiadaniu filetu śledziowego a’la matias, wyprodukowanego przez firmę Panix? Koniecznie rzuć okiem na numer partii produktu. Główny Inspektorat Sanitarny wydał bowiem właśnie ostrzeżenie. Powodem takiej informacji było wykrycie bakterii Listeria monocytogenes. Chodzi o serię produktu o numerze 012320/165 z terminami przydatności: 27.09.2020 (wielkość opakowania: 1 kg i 0,4 kg), 28.09.2020 (wielkość opakowania: 0,5 kg, 2,5 kg, 4 kg) oraz 01.10.2020 (wielkość opakowania: 0,4 kg, 0,5 kg).

Przeczytaj też: GIF wycofuje kolejne leki. Sprawdź, czy masz je w domu

Warto wiedzieć, że spożycie produktu zanieczyszczonego wspomnianą bakterią może powodować chorobę o nazwie listerioza. Główny Inspektorat Sanitarny dodał również w swoim oświadczeniu, że osoby, które zauważą u siebie objawy choroby po zjedzeniu skażonego filetu śledziowego, powinny czym prędzej skonsultować się z lekarzem.

Co istotne, producent filetów śledziowych zawiadomił już swoich klientów, a w samym zakładzie wprowadził dezynfekcję i dodatkowe szkolenia dla personelu. Postanowiono również zwiększyć częstotliwość pobierania próbek do badań. Aktualnie sprawdza się również, czy bakteria była już obecna w rybie czy do zanieczyszczenia doszło w trakcie produkcji. 

Listeria - co to za bakteria?

Listeria monocytogenes to bakteria, która wywołuję listeriozę. Jest to groźna choroba, która może prowadzić nawet do śmierci. Szczególnie niebezpieczna może być dla kobiet w ciąży. W jaki sposób można się nią zarazić? Przede wszystkim poprzez skażoną żywność - głównie mięso, ryby, wędliny, nabiał, gotowe sałatki czy lody. 

Listorioza - objawy

Pierwsze objawy choroby pojawią się około 4 godzin po zjedzeniu zepsutego produktu. Do najczęstszych symptomów możemy zaliczyć wysoką gorączkę, bóle mięśni, wymioty, biegunkę, drgawki oraz utratę przytomności. 

Listerioza - leczenie

Odpowiednie leczenie jest bardzo istotne. Nieleczona listerioza może bowiem prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia wsierdzia czy zgonu. Co więc podaje się choremu? Antybiotyki - amoksycylinę z aminoglikozydem, kotrimoksazol oraz makrolidy.

Przeczytaj też: Listerioza w ciąży – objawy, badania w kierunku listerii

Zobacz też, jakie śledzie będą najlepszym wyborem?

Źródło: x-news

Data aktualizacji: 19.09.2020,
Opublikowano: 18.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Dlaczego warto mieć materac antyalergiczny? 5 korzyści dla Twojego zdrowia

Jeśli cierpisz na alergię, z pewnością wiesz, jak ważne jest, aby otaczać się przedmiotami, które nie podrażniają Twojej skóry i nie wywołują kichania, kaszlu czy łzawienia oczu. Jednym z takich przedmiotów jest materac antyalergiczny, który zapewnia Ci komfortowy i zdrowy sen. W tym artykule dowiesz się, czym jest materac antyalergiczny, jak go wybrać i jakie ma zalety dla Twojego zdrowia. 

Czytaj więcej
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś

12 października br. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych (NGO) wspierających ON pod nazwą „Możemy więcej”. Nabór wniosków trwa do 5 grudnia 2023 roku, do godziny 12:00. Aby złożyć wniosek, trzeba zarejestrować swoją organizację w Systemie iPFRON+.

Czytaj więcej
Cała prawda o lodach – fakty i mity

Lody śmietankowe, czekoladowe, owocowe, lody na patyku, amerykańskie, lodowe rożki… Te zmrożone łakocie mogą przywodzić na myśl letnie dni, beztroski urlop, poobiedni deser lub słodkie umilenie dnia. 

Czytaj więcej
Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze - jak pracować zdrowo?

Ergonomia pracy jest ważna z wielu względów. Stosowanie się do jej zasad sprawia, że ogranicza się ryzyko pojawienia wad kręgosłupa, problemów ze stawami i bólu głowy. Ergonomiczny monitor chroni wzrok oraz ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych, dzięki optymalnej wielkości obrazu. Sprawdź, o czym pamiętać, by pracować zdrowo przy komputerze.

Czytaj więcej
Już dzisiaj kolejny odcinek "36,6 °C". Sprawdź, co przygotowaliśmy dla ciebie tym razem

Dzisiaj o godzinie 18:00 po raz kolejny przeniesiemy cię do świata medycznych i zdrowotnych nowinek. Sprawdź, co konkretnie przygotowaliśmy!

Czytaj więcej
Uwaga na nowe narkotyki! Potrafią spowodować zgon po jednym zażyciu

Przestępcy wymyślają substancje narkotykowe, które potrafią zabić za pierwszym razem – ostrzegał w Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce pojawiła się już kolejna bardzo niebezpieczna substancja o nazwie 4F-MDMB-BICA. Narkotyk jest odpowiedzialny za przynajmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia bieżącego roku.

Czytaj więcej
Energetyki - kto powinien o nich zapomnieć i czym można je zastapić

Napoje energetyczne działają pobudzająco i polepszają koncentrację. Jednocześnie jednak fatalnie działają na jakość snu i żołądek. Co jeszcze "gwarantują" nam energetyki? Sprawdź!

Czytaj więcej
Już dzisiaj pierwszy odcinek nowego sezonu "36,6"! Co dla ciebie przygotowaliśmy?

Dla wszystkich fanów "36,6" mamy dobrą wiadomość! Już dzisiaj startuje ósmy sezon programu. Jakie konkretnie tematy zostały poruszone w pierwszym odcinku? Sprawdź koniecznie! 

Czytaj więcej
Już w najbliższą sobotę rusza ósmy sezon programu "36,6". Gorąco zapraszamy!

Plan na sobotnie popołudnie? O godzinie 18:00 serwujemy ósmy sezon najzdrowszego programu telewizyjnego w Polsce. Zbiórka? Przed ekranami TVN. Nie może ciebie zabraknąć! 

Czytaj więcej
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?

Ocet spirytusowy ma wiele zastosowań. Używa się go w przemyśle tekstylnym, do produkcji detergentów i artykułów spożywczych czy w kosmetyce. Warto jednak wiedzieć, że przyjmowany w małych ilościach ma też świetny wpływ na nasze zdrowie.

Czytaj więcej