Ginekolog - kiedy warto udać się do niego na wizytę?

Fot: M_a_y_a / gettyimages.com

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Do jego obowiązków należy także prowadzenie ciąży. To on odbiera poród i opiekuje się kobietą w okresie połogu.

Ginekologia to dział medycyny, który skupia się przede wszystkim na zdrowiu kobiety. Zadaniem lekarza ginekologa jest diagnozowanie i leczenie dolegliwości skupionych w obrębie narządów rodnych kobiety. Ale nie tylko. Ginekolog wykonuje także badanie USG piersi lub mammografię. Wizyty u tego specjalisty powinny odbywać raz w roku wszystkie kobiety bez względu na wiek (małymi dziewczynki opiekuje ginekolog dziecięcy) i nie tylko wtedy, kiedy są lub planują zajść w ciążę. Lekarz ginekolog posiada również wiedzę z zakresu położnictwa, dlatego też odbiera poród i opiekuje się kobietą w czasie połogu.

Ginekolog - kiedy warto się do niego udać?

Ginekolog to taki sam lekarz, jak kardiolog czy internista. Mimo to wiele kobiet wstydzi się do niego chodzić i odwiedza go jedynie w okresie ciąży lub kiedy zaczyna się starać o dziecko. Tymczasem pierwsza wizyta u tego specjalisty powinna się odbyć zanim kobieta zacznie współżycie seksualne. Taka wizyta ma na celu nie tylko ocenę stanu zdrowia pacjentki, ale przede wszystkim ustalenie takie formy antykoncepcji, która będzie najlepsza dla danej kobiety. Do ginekologa powinna zgłosić się również każda kobieta, która ma:

  • bolesne, bardzo obfite lub nieregularne miesiączki;
  • bóle w podbrzuszu;
  • plamienia między kolejnymi cyklami;
  • świąd i pieczenie pochwy;
  • bóle w piersiach;
  • problemy z zajściem w ciążę;
  • ból, krwawienie podczas lub po stosunku;
  • suchość pochwy;
  • objawy ciąży; 
  • źle znosi dobraną antykoncepcję.

Przez lekarza ginekologa powinny zostać przebadane także te dziewczynki, które wyjątkowo szybko dojrzewają.

Ginekolog - jakie badania wykonuje?

Podstawowym badaniem, które wykonuje ten specjalista jest tzw. badanie ginekologiczne. Przeprowadza się je na specjalnym fotelu (tzw. fotel ginekologiczny - kobieta leży na nim z uniesionymi i rozszerzonymi nogami).

Podczas badania lekarz wsuwa do pochwy wziernik i delikatnie rozszerza nim ściany pochwy. Dzięki temu może obejrzeć tarczę, a następnie szyjkę macicy oraz pobrać materiał do cytologii (pozwala ona wykryć raka szyjki macicy na bardzo wczesnym etapie). W przypadku dziewic badanie ginekologiczne zastępuje badanie per rectum.

Podczas pierwszej wizyty lekarz może wykonać także badanie dwuręczne. Lekarz wsuwa do pochwy dwa palce, a drugą ręką delikatnie uciska podbrzusze. Dzięki badaniu lekarz może ocenić rozmiary oraz ruchomość macicy i przydatków. Jeśli jest taka potrzeba lekarz może wykonać koloposkopię - w jej trakcie z pomocą mikroskopu - lekarz ogląda szyjkę macicy oraz dolną jej cześć, a także pochwę i srom. Badanie pozwala wykryć raka szyjki macicy na wczesnym etapie.

Lekarz ginekolog bada także piersi w kierunku ewentualnych zmian nowotworowych.

Dodatkowo lekarz może wykonać tzw. usg transwaginalne, które pozwala obejrzeć narząd rodny kobiety i wychwycić ewentualne nieprawidłowości. W przypadku kobiet w ciąży ginekolog może wykonać badania prenatalne, tj. USG brzucha, amniopunkcję, biopsję kosmówki.

Czym zajmuje się lekarz ginekolog? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Ginekolog - czym zajmuje się ten specjalista? Źródło: Getty Images / iStock

Zanim jednak lekarz przejdzie do badań powinien przeprowadzić z pacjentką szczegółowy wywiad. Lekarz zapyta o datę ostatniej miesiączki, długość cyklu, przebyte choroby ginekologiczne, ciąże oraz poranienia, a także o stosowaną formę antykoncepcji.

Ginekolog - jakie badania może zlecić?

Tak naprawdę lekarz ginekolog może zlecić praktycznie każde badanie. Najczęściej, np. przy dobieraniu antykoncepcji może poprosić o wykonanie badania karwi z oznaczeniem tzw. prób wątrobowych. Dodatkowo może zlecić oznaczenie poszczególnych hormonów.

Do badań, które może zlecić ginekolog należą tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG brzucha lub piersi, mammografię, urografię czy wymaz czystości pochwy.

Ginekolog - co leczy?

Ginekolog zajmuje się leczenie wszystkich chorób skupionych w obrębie narządów rozrodczych kobiety. Pomaga przy zwykłych infekcjach, polipach, torbielach jajników. Ginekolog leczy także zespół policystycznych jajników, mięśniaki macicy, tyłozgięcie macicy, pomaga także przy niepłodności.

Data aktualizacji: 10.06.2020,
Opublikowano: 06.03.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

ula 30.03.2020r.

Ja chodze do ginekologa raz na pół roku. Stosuję antykoncepcję belare więc muszę być pod kontrolą isam lekarz tak mi ustawia wizyty, ale jest wiele kobiet, które nie stosują antykoncepcji i szczerze trochę zaniedbują swoje wizyty u ginekologa, nie powinno tak być.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej