Gimnastyka twarzy – skuteczne ćwiczenia na ładną cerę

Fot: VladimirFloyd / gettyimages.com

Gimnastyka twarzy działa na jej mięśnie tak samo skutecznie jak tradycyjny fitness na mięśnie brzucha czy pośladki. Efekty gimnastyki twarzy bywają zaskakujące, jednak trzeba wykonywać je regularnie, najlepiej codziennie.

Gimnastyka twarzy znana również jako facefitness wpływa na kondycję skóry twarzy w okolicach oczu, czoła, podbródka i policzków. Do niedawna popularna była jedynie na Zachodzie, jednakże teraz staje się standardem również w Polsce. Gimnastyka twarzy na obwisłe policzki wspomaga działanie kremu przeciwzmarszczkowego oraz zabiegów kosmetycznych.

Czym jest gimnastyka twarzy?

Nie ulega wątpliwości, dlaczego chodzimy na siłownię lub uczęszczamy na zajęcia grupowe w salonach fitness. Ciało wygląda szczuplej i bardziej jędrnie, a samopoczucie po każdym treningu nie daje się porównać do niczego innego. Mięśnie budujące ludzką twarz również zasługują na swój trening. Efekty gimnastyki twarzy można zaobserwować już po miesiącu codziennego, około 7-minutowego treningu. Gimnastyka twarzy nie tylko jest doskonałym sposobem na zmarszczki, ale też przyczynia się do produkcji kolagenu oraz przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka. To jednak nie koniec korzyści płynących z ćwiczeń na mięśnie twarzy. Systematyczne napinanie i rozluźnianie mięśni poprawia ukrwienie twarzy, sprawiając, że jest ona lepiej dotleniona i odżywiona, przez co wygląda zdrowiej. Tym samym skóra wolniej się starzeje. Ćwiczenia w gimnastyce twarzy połączone z systematycznymi peelingami i dogłębnym nawilżaniem cery spowalniają procesy starzenia się naskórka.

Czy zaczynasz dzień od treningu mięśni twarzy?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Efekty gimnastyki twarzy to m.in.:

  • wygładzenie zmarszczek wokół oczu, warg i czoła,
  • zmniejszenie opuchlizny pod oczami,
  • likwidacja drugiego podbródka.

Ćwiczenia można wykonywać podczas porannej i wieczornej pielęgnacji twarzy. Najlepiej w samotności przed lustrem, aby nie stresować się niczyją obecnością.

Gimnastyka twarzy – ćwiczenia

Każde z ćwiczeń należy powtórzyć należy po 10 razy raz lub dwa razy dziennie. Po miesiącu częstotliwość można zmniejszyć do 3 razy w tygodniu. Zanim jednak przystąpi się do ćwiczeń, należy zmyć makijaż i umyć ręce, aby nie przenosić na twarz bakterii. Po zakończeniu ćwiczeń zaleca się na nałożenie na twarz olejku nawilżającego lub serum.

Trening mięśni twarzy rozpoczyna się od rozgrzewki. Opuszkami palców należy delikatnie opukiwać całą twarz, zaczynając od czoła, dalej w kierunku policzków, brody i nosa, po czym jeszcze raz wykonać opukiwania czoła. Kolejny krok to podszczypywanie skóry za pomocą kciuka i palca wskazującego. Należy jednak robić to z wyczuciem, aby nie uszkodzić skóry. Całość powinna trwać około minutę.

Aby zapobiegać lub pozbyć się drobnych zmarszczek na czole, zaleca się położyć palce wskazujące tuż nad linię brwi, delikatnie je uciskając. Jednocześnie należy unieść brwi jak w wyrazie zdziwienia. Czynność powtórzyć 10 razy, tak aby stawiać opór podnoszącym się brwiom.

Lwia zmarszczka nie musi być usuwana za pomocą botoksu. Aby zmniejszyć jej widoczność, wystarczy krótkie ćwiczenie. Dół dłoni należy oprzeć między brwiami, tak aby palce swobodnie mogły dotknąć czoła. Następnie w tej pozycji należy mocno docisnąć dołem dłoni do obszaru między brwiami. Ważne podczas wykonywania tego ćwiczenia jest nieodrywanie dłoni od czoła.

Na czym polega masaż twarzy i dlaczego warto go wykonywać? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak wykonać masaż twarzy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Skóra wokół oczu jest nieco bardziej wymagająca i znacznie bardziej delikatna niż skóra na czole czy policzkach. Skuteczne są ćwiczenia wykonywane za pomocą palców środkowych napinające skórę w kierunku skroni. Podczas wykonywania ćwiczeń powinno się delikatnie zmrużyć oczy. Czynność powtarza się 10 razy. Drugie ćwiczenie polega na delikatnym naciągnięciu skóry w dół około pół centymetra pod oczami. W tym przypadku również należy zmrużyć oczy i powtórzyć ćwiczenie 10 razy.

Skóra wokół ust lubi dynamiczne zasysanie do środka. Aby to zrobić, należy ścisnąć mocno usta i wywinąć je do strony zębów. W takim zassaniu należy wytrzymać około 5 sekund, po czym zwolnić ucisk i powtórzyć to samo około 10 razy.

Wiele kobiet i mężczyzn narzeka na dodatkowy podbródek. Fitness twarzy nie pozostaje obojętny również wobec tego problemu. Pierwszym sposobem jest naciskanie zewnętrzną stroną dłoni na podbródek i jednoczesne wymawianie litery „O”. Drugą metodą jest wysunięcie głowy do przodu z jednoczesnym wysunięciem żuchwy i podniesieniem dolnych zębów nad górne. Jedno i drugie ćwiczenie powinno się powtórzyć 10 razy.

Kiedy zacząć ćwiczenia mięśni twarzy?

Każdy wiek na rozpoczęcie ćwiczeń nad mięśniami twarzy jest dobry. Nie powodują one skutków ubocznych. Im wcześniej rozpocznie się facefitness tym lepiej. Nigdy też nie jest za późno na rozpoczęcie swoich prób z regularnym treningiem.

Data aktualizacji: 11.02.2019,
Opublikowano: 08.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej