GIF zdecydował o wycofaniu leków na zgagę. Dlaczego leki znikną z aptek?
Fot: Jose Luis Pelaez Inc / gettyimages.com
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży aż jedenastu leków. Wśród nich znajdują się popularne preparaty stosowane w leczeniu zgagi. Dlaczego farmaceutyki zostały wycofane z obrotu?
Jak czytamy uzasadnieniu GIF przyczyną wycofania leków jest zanieczyszczenie N-nitrozodimetyloaminą (NDMA) w niektórych produktach leczniczych. Dotyczy to tych farmaceutyków, w których substancją czynną jest Randitidinum (ranitydyna). Związek ten jest stosowany w celu zmniejszenia produkcji kwasu żołądkowego u pacjentów ze zgagą czy wrzodami żołądka.
Jak podkreśla Główny Inspektor Farmaceutyczny decyzja o wycofaniu leków ma charakter prewencyjny. Sprzedaż leków została wstrzymana do czasu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących ich bezpieczeństwa.
Jak skutecznie leczyć zgagę? Dowiesz się tego z filmu:
Zobacz film: Zgaga - skąd się bierze i kiedy może być objawem poważniejszych problemów ze zdrowiem? Źródło: 36,6
Pragniemy podkreślić, że wstrzymanie w obrocie produktów Polpharmy ma charakter prewencyjny. Umożliwia wyjaśnienie wszystkich wątpliwości, minimalizując ewentualne ryzyko dla pacjenta - poinformowała tvn24bis.pl dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i CSR Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA Magdalena Rzeszotalska. Sprzedaż kilku produktów firmy również została wstrzymana przez GIF.
Które leki znikną z aptek?
Z aptek i hurtowni w całym kraju mają zniknąć następujące preparaty:
Raniberl Max, tabletki powlekane 150 mg;
Ranic, roztwór do wstrzykiwań i infuzji 10 mg/ml;
Ranigast Max, tabletki powlekane 150 mg;
Ranigast Fast, tabletki musujące 150 mg;
Ranigast, tabletki powlekane 150 mg;
Ranigast, roztwór do infuzji 0,5 mg/ml;
Ranigast Pro, tabletki powlekane 75 mg;
Ranimax Teva, tabletki powlekane 150 mg;
Ranitydyna Aurovitas, tabletki powlekane 150 mg;
Riflux, tabletki musujące 150 mg;
Solvertyl, roztwór do wstrzykiwań 25 mg/ml.
Decyzja ma charakter natychmiastowej wykonalności.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?