GIF wycofuje z aptek lek na ból głowy. O jaki preparat chodzi?
Fot.: mother image / Getty Images
Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z aptek w całym kraju leku przeciwbólowego Megapar Forte. Dlaczego preparat został wycofany ze sprzedaży?
Główny Inspektor Farmaceutyczny na wnioskiem Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych podjął decyzję o wycofanie leku Megapar Forte ze sprzedaży.
Dlaczego lek znika z aptek? Powodem wycofania farmaceutyku jest niezgodność ulotki dołączonej do opakowania z zatwierdzoną Charakterystyką Produktu Leczniczego. Nieprawidłowość dotyczy niewłaściwego określenia maksymalnej dawki produktu leczniczego.
Tym samym z aptek znikną następujące serie leku:
Y00282, data ważności: 31.12.2020,
Y00525, data ważności: 31.12.2020,
Y00526, data ważności: 31.12.2020,
Y00925, data ważności: 31.01.2021,
Y03117, data ważności: 31.01.2021,
Y07076, data ważności: 30.04.2021,
Y07683, data ważności: 30.04.2021.
Osoby, które mają jedną z wyżej wymienionych serii leku powinny zwrócić farmaceutyk do apteki.
Megapar Forte ma postać tabletek musujących. Wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Substancją czynną w leku jest paracetamol. Preparat stosowany jest w leczeniu bólu różnego pochodzenia (m.in. bóle głowy, zębów, stawów, mięśni, bóle miesiączkowe, nerwobóle).
Zobacz film i dowiedz się jak bezpiecznie przyjmować leki:
Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn
Źródło: GIF
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 03.10.2019,
Opublikowano: 03.10.2019 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?