GIF wycofał z obrotu lek stosowany w leczeniu infekcji jamy ustnej. Dlaczego preparat znika z aptek?
Fot: Alona Siniehina / gettyimages.com
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek w całym kraju leku stosowanego w leczeniu infekcji jamy ustnej. O jaki lek chodzi i dlaczego preparat został wycofany ze sprzedaży?
GIF zdecydował, że z aptek w całym kraju ma zniknąć lek Aphtin. Preparat stosowany jest w leczeniu infekcji jamy ustnej. Szczególnie polecany jest osobom, które zmagają się z pleśniawkami, zakażeniem drożdżakowym błony śluzowej jamy ustnej, zakażeniem bakteriami Gram-dodatnimi. Aphtin stosowany jest również w leczeniu zakażeń spowodowanych Pseudomonas aeruginosa.
Powodem wycofania leku jest niezgodny z wymaganiami specyfikacji jakościowej zapach produktu oraz spadek zawartości substancji czynnej. Nieprawidłowości dotyczą przede wszystkim Aphtin (Natrii tetraboras), 200 mg/g, roztwór do stosowania w jamie ustnej o numerach serii:
00617 z datą ważności 09.2019
00717 z datą ważności 11.2019
00817 z datą ważności 12.2019
00118 z datą ważności 01.2020
00218 z datą ważności 02.2020
00318 z datą ważności 04.2020
00418 z datą ważności 07.2020
00518 z datą ważności 09.2020
Osoby, które posiadają lek z wycofanej serii powinny bezzwłocznie zwróci farmaceutyk do apteki.
Jak odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej? Odpowiedź znajdziecie w filmie:
Zobacz film: Infekcja wirusowa a infekcja bakteryjna - jak je odróżnić? Źródło: 36,6
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 27.09.2019,
Opublikowano: 27.09.2019 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?