Gastroskopia dziecięca – przebieg wziernikowania przewodu pokarmowego

Peter M. Fisher/getty images

Gastroskopia u dzieci prowadzona jest pod narkozą ze względu na niekorzystne dla badania reakcje wywoływane wziernikowaniem. Jest to metoda diagnostyczno-terapeutyczna górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Gastroskopia u dziecka wykonywana jest w przypadku niepokojących objawów somatycznych ze strony żołądka i dwunastnicy. Badanie pozwala ocenić kondycję gardła i niżej położonych narządów układu pokarmowego, usunąć ciało obce oraz pobrać materiał do histopatologii. Gastroskopia dziecięca wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta.

Gastroskopia u dzieci

Gastroskopia dzieci to metoda diagnostyczno-lecznicza górnego odcinka przewodu pokarmowego, pozwalająca ocenić kondycję błony śluzowej gardła, przełyku, żołądka i dwunastnicy w przypadku niepokojących objawów somatycznych. Procedura medyczna umożliwia potwierdzenie obecności ciał obcych i oszacowanie skali dokonanych przez nie zniszczeń. Ponadto ułatwia planowanie i monitorowanie skuteczności leczenia, a w przypadku widocznych zmian makroskopowych – pobranie wycinka materiału do badań histopatologicznych oraz przeprowadzenie zabiegu usunięcia podejrzanych struktur. Gastroskopia u dzieci, w odróżnieniu od badania prowadzonego u dorosłych, charakteryzuje się specjalną procedurą przygotowania oraz rozmiarem wprowadzanego endoskopu. W każdym przypadku planowania wziernikowania przeprowadzany jest wcześniej dokładny wywiad z pacjentem i jego rodzicami bądź opiekunami odnośnie do występujących dolegliwości i okoliczności ich pojawiania się bądź nasilania. W blisko 75% przypadków badanie przedmiotowe pozwala ustalić przyczynę i zaplanować leczenie, a diagnostyka inwazyjna nie jest konieczna.

Gastroskopia dziecka – przygotowania 

Gastroskopia dziecięca wymaga wyrażenia zgody przez rodziców bądź opiekunów, którzy przed jej udzieleniem zostają poinformowani o celu i przebiegu zabiegu oraz o możliwych powikłaniach i niedogodnościach z nim związanych. W celu zapewnienia odpowiednich warunków małoletniego należy odpowiednio przygotować do gastroskopii. Przede wszystkim zaleca się:

  • pozostawienie dziecka na czczo, czyli bez jedzenia i picia przez minimum 6 godzin przed badaniem; niewskazane jest również żucie gumy i cukierków;
  • skonsultowanie się z lekarzem w kwestii przyjmowania przez dziecko leków na choroby przewlekłe.

 W zależności od wieku pacjenta gastroskopię dziecięcą wykonuje się:

  • w znieczuleniu ogólnym, ze względu na niekorzystne dla powodzenia badania reakcje wywoływane wziernikowaniem. Gastroskopia pod narkozą zalecana jest u osób poniżej 10. roku życia. Wówczas opiekun zobowiązany jest do podpisania dodatkowej zgody na podanie środka usypiającego przez anestezjologa oraz założenie rurki intubacyjnej, zapewniającej prawidłowe oddychanie. Ogólne znieczulenie ułatwia przeprowadzenie badania, a mały pacjent nie jest świadomy prowadzonych czynności medycznych;
  • w znieczuleniu miejscowym, podawanym w formie aerozolu o gorzkim, miętowym smaku, rozpylonego na tylną ścianę gardła. Na czas działania środka połykanie śliny jest utrudnione, a język jest sztywny. Znieczulenie wykazuje aktywność nawet do godziny po zakończeniu zabiegu, jedzenie i picie w tym czasie grozi zatem zachłyśnięciem. Tego typu gastroskopia zalecana jest u dziecka powyżej 10. roku życia;
  • w premedykacji i znieczuleniu miejscowym gardła. Ta metoda zapewnia zniesienie bólu i dyskomfortu oraz wywołuje częściową niepamięć wsteczną – dziecko zwykle nie pamięta zabiegu.

Jak wygląda gastroskopia u dziecka?

Gastroskopia, w znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym, w dalszym etapie przewiduje założenie dziecku pomiędzy szczęki ustnika, zapewniającego swobodny dostęp endoskopu do wnętrza ciała oraz chroniącego zęby. Następnie lekarz prowadzi wziernikowanie giętkim endoskopem, zaopatrzonym w układ światłowodów i mikrokamer, umożliwiających obserwację przewodu pokarmowego na ekranie monitora. W trakcie badania dodatkowo do żołądka wtłaczany jest gaz rozszerzający jego ściany.

Czas trwania gastroskopii dziecięcej uzależniony jest od charakteru badania. Zabieg diagnostyczny z oglądaniem śluzówki przewodu pokarmowego zwykle zajmuje kilkanaście minut. W przypadku stwierdzenia zmian chorobowych, potrzeby ewakuacji ciała obcego lub w celu pobrania materiału do biopsji za pomocą kleszczyków gastroskopia może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Po zakończonych czynnościach rozpoznawczo-terapeutycznych lekarz wyjmuje urządzenie z organizmu dziecka.

Gastroskopia u dzieci – wskazania

Gastroskopia u dziecka może być planowana na podstawie przewlekłych dolegliwości bólowych brzucha, biegunek, krwawień z przewodu pokarmowego czy podejrzenia zapalenia żołądka. Często badanie prowadzone jest w trybie pilnym, czyli z nagłych przyczyn. Wskazaniem do szybkiej interwencji gastroskopijnej jest spożycie przez dziecko domowych detergentów czy połknięcie drobnych przedmiotów, takich jak baterie, klocki czy monety. Gastroskopia u dziecka jest bezpiecznym zabiegiem i nie wywołuje znaczących skutków ubocznych.

Zobacz film: Układ pokarmowy

źródło:x-news


Bibliografia:

  1. Block B., „Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego”, Medipage, Warszawa 2007;
  2. Maratka Z., „Endoskopia przewodu pokarmowego: diagnostyka różnicowa”, PZWL, Warszawa 2005;
  3. Waye J.D., „Endoskopia przewodu pokarmowego”, Czelej, Lublin 2018.

 

Data aktualizacji: 27.08.2020,
Opublikowano: 27.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej