Gabapentin Teva - co to za lek? Jak działa i kiedy go stosować? 

Fot: Witthaya Prasongsin / gettyimages.com

Gabapentin Teva to lek stosowany w leczeniu padaczki. Przyjmowany jest także przez osoby, które zmagają się z różnego rodzaju neuropatiami. Co znajduje się w składzie leku i jak przyjmować go bezpiecznie?

Gabapentin Teva stosowany jest przede wszystkim w leczeniu padaczki. Dodatkowo może być przepisany osobom, które zmagają się z obwodowym bólem neuropatycznym spowodowanym m.in. bolesną neuropatią cukrzycową czy nerwobólami po przejściu półpaśca.

Gabapentin Teva - skład

Substancją czynną w leku jest gabapentyna. Dodatkowo w skład leku wchodzą talk, skrobia żelowana, kukurydziana. Na wieczko i korpus kapsułki składają się żelatyna, erytrozyna (E127), żółcień pomarańczowa S (E110), tytanu dwutlenek (E171).

Gabapentin Teva - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do podaniu leku jest uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku. Szczególną ostrożność podczas stosowania leku powinny zachować osoby, które przyjmują inne środki przeciwpadaczkowe, mają 65 lat i więcej, w ich przypadku lek może wywołać nadmierną senność, obrzęk oraz osłabienie. Ostrożność należy zachować także u tych, pacjentów, u których podobne leki wywołały myśli samobójcze lub stany depresyjne. Może się zdarzyć, że lek wywoła zapalenia trzustki, w takich sytuacjach trzeba rozważyć zakończenie kuracji.

Ostrożność powinny zachować także kobiety w ciąży oraz karmiące dziecko piersią. W ich przypadku o zasadności przepisania leku może zdecydować jedynie lekarz.

Gabapentin Teva - dawkowanie

Schemat leczenia zależy od rodzaju schorzenia oraz wieku pacjenta i powinien być ustalony przez lekarza. U osób dorosłych i młodzieży z padaczką zaleca się przyjmowanie 300 mg leku raz, dwa lub trzy razy na dobę. Dawka leku powinna być stopniowo zwiększana. Zaleca się, aby dzienna dawka leku nie przekraczała 3600 mg/ dobę.  W przypadku dzieci powyżej 6 roku życia nie należy przekraczać dawki 15 mg/kg mc./dobę.

U pacjentów z obwodowym bólem neuropatycznym zaleca się stosowanie 300 mg leku raz, dwa lub trzy razy na dobę. Dawkę leku można stopniowo zwiększać tak, aby po trzech tygodniach stosowania osiągnęła 3600 mg/dobę.

W przypadku pacjentów po 65 roku wysokość dawki będzie zależała od tego, jak pracują nerki. Jeśli pacjent ma niewydolność dzienna dawka leku może się wahać od 150 - 900 mg. O tym, jak i jaki sposób lek powinien być stosowany powinien zdecydować lekarz.

Lek powinien być popijany wodą i można go przyjmować niezależnie od posiłków.

Gabapentin Teva - interakcje z innymi lekami

Gabapentin Teva może wchodzić w reakcje z innymi lekami, dlatego osoby, które na stałe przyjmują jakieś leki - także te wydawane bez recepty powinny poinformować o tym lekarza. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku osób stosujących morfinę, leków neutralizujących sok żołądkowy zawierających glin i magnez. Mogę one osłabić skuteczność gabapentyny.

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego Źródło: 36,6

Gabapentin Teva - działania niepożądane

Przyjmowanie leku może powodować szereg działań niepożądanych. Do najczęściej występujących należą:

  • zakażenia wirusowe, zapalenie płuc, zakażenie układu oddechowego, zakażenie dróg moczowych, zakażenie, zapalenie ucha środkowego
  • leukopenia,
  • jadłowstręt, wzmożone łaknienie,
  • wrogość, splątanie i labilność emocjonalna, depresja, lęk, nerwowość, zaburzenia myślenia;
  • senność, zawroty głowy, ataksja;
  • drgawki;
  • bezsenność;
  • zaburzenia czucia, takie jak parestezje, niedoczulica, zaburzenia koordynacji, oczopląs, wzmożone, osłabione lub zniesione odruchy, zaburzenia widzenia, takie jak niedowidzenie, podwójne widzenie, zawroty głowy;
  • nadciśnienie tętnicze, rozszerzenie naczyń;
  • duszność;
  • zapalenie oskrzeli, zapalenie gardła, kaszel, nieżyt nosa;
  • obrzęk twarzy,
  • wysypka, świąd, trądzik,
  • bóle stawów, mięśni lub pleców;
  • drganie;
  • impotencja;
  • uczucie zmęczenia;
Data aktualizacji: 10.06.2020,
Opublikowano: 10.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej