Fosfataza kwaśna – o czym świadczy? Kiedy wykonuje się badanie?

Fot: wingedwolf / gettyimages.com

Fosfataza kwaśna jest dość rzadko wykonywanym badaniem. Może to wynikać z braku swoistości tego enzymu dla określonych jednostek chorobowych. Najczęściej wysoki poziom świadczy o chorobach prostaty czy chorobach kości.

Fosfataza kwaśna jest enzymem odpowiedzialnym za rozkład związków fosforanowych. Występuje w surowicy ludzkiej, ponieważ wydzielana jest przez płytki krwi, erytrocyty, nerki, trzustkę, prostatę, jelita czy komórki kostne (osteoklasty).

Co to jest fosfataza kwaśna?

Fosfataza kwaśna jest naturalnie produkowanym przez organizm enzymem. Źródłem jego są prostata, osteoklasty (określone komórki kostne), niektóre elementy morfotyczne krwi jak krwinki czerwone czy płytki, a także wydzielany jest przez trzustkę, jelita i nerki. Fosfataza kwaśna ma białkową budowę i wpływa na różne procesy zachodzące w organizmie.

Zadaniem tego enzymu jest rozkład estrów fosforanowych w organizmie. Oznaczany jest on w sytuacji podejrzenia chorób prostaty, w tym nowotworu prostaty czy jej zapalenia, bądź łagodnych rozrostów, choroby Pageta czy choroby Gauchera, stanowiących choroby metaboliczne kości. Fosfataza kwaśna oznaczana jest również przy podejrzeniu chorób układu kostnego, bólu bądź patologicznych złamań kości, zmian w obrazie radiologicznym w układzie kostnym czy przy zaburzeniach poziomu wapnia we krwi. U dzieci stężenie fosfatazy jest znacznie większe niż u dorosłych.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Fosfataza kwaśna – rodzaje

Fosfataza kwaśna nie jest jednolitym enzymem. Wyróżnia się kilka jego frakcji. Pierwsza to frakcja kostna wydzielana przez osteoklasty, czyli wyspecjalizowane komórki kostne. Przez gruczoł krokowy wydzielana jest frakcja sterczowa. Trzecim typem jest fosfataza kwaśna wydzielana przez pozostałe typy komórek. Jest magazynowana w lizosomach, dlatego też określana jest enzymem znacznikowym lizosomów.

Jak wygląda badanie fosfatazy kwaśnej?

Badanie poziomu fosfatazy kwaśnej wykonywane jest na czczo, czyli co najmniej 8 godzin po ostatnim posiłku, z krwi żylnej. Pobiera się ją najczęściej z okolic dołu łokciowego. Należy zwrócić uwagę na to, by bezpośrednio przed zleceniem badań krwi nie wykonywać badania per rectum. Przezodbytowe badanie prostaty powoduje bowiem fałszywie wysoki wynik badania fosfatazy kwaśnej we krwi. Poziom fosfatazy kwaśnej we krwi jest uzależniony również od wieku badanego. Ze względu na to, że enzym ten bierze udział w procesie wzrastania aż do ukończenia okresu dojrzewania, wydzielany jest w większej ilości, a tym samym wynik jest wyższy niż u dorosłych. Całkowita czynność fosfatazy kwaśnej u osób dorosłych wynosi 30–90 nmol/l/s. Przy czym przeszło połowę stanowi frakcja sterczowa fosfatazy kwaśnej. U dorosłych norma fosfatazy kwaśnej wynosi 0,1–0,63 U/l, natomiast u dzieci 0,67–1,07 U/l.

Nieprawidłowy poziom fosfatazy kwaśnej

Niewłaściwy wynik kwaśnej fosfatazy może mieć związek z wieloma chorobami, nie jest to więc badanie swoiste i pozwalające na postawienie diagnozy bez badań uzupełniających. Wynik nieprawidłowy może występować w przebiegu infekcji, niedokrwistości, zapaleń naczyń żylnych, w chorobach nowotworowych (w tym nowotwory prostaty, rak jelita).

Nadmiar fosfatazy kwaśnej może świadczyć o chorobach gruczołu krokowego bądź być wynikiem podrażnienia prostaty podczas badania. Fosfataza kwaśna może być wyższa przy nadmiernym rozpadzie elementów morfotycznych krwi, nadczynności przytarczyc, osteoporozie czy chorobach metabolicznych kości.

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock.

Data aktualizacji: 24.05.2018,
Opublikowano: 24.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej