Fluoroza czyli nadmiar fluoru. Objawy, rodzaje i leczenie fluorozy

Fot: ALDECAstudio / stock.adobe.com

Fluoroza najczęściej rozwija się na zębach stałych. Jej przyczyną jest zbyt duża ilość fluoru w organizmie. U osób ze zdiagnozowaną chorobą konieczne jest wdrożenie kompleksowego leczenia, na które składa się m.in. uzupełnianie ubytków w szkliwie, stosowanie past bez fluoru oraz likwidowanie przebarwień.

Fluoroza jest chorobą zębów, której towarzyszą zmiany w budowie i wyglądzie szkliwa. Cechą charakterystyczną schorzenia jest pojawienie się na szkliwie nieestetycznych plam. Osoby ze zdiagnozowaną fluorozą powinny znajdować się pod stałą opieką stomatologiczną.

Fluoroza – jakie są jej przyczyny?

Fluoroza zębów jest chorobą należącą do zaburzeń pochodzenia rozwojowego. Przyczyną powstawania schorzenia jest nadmierne przyjmowanie związków fluoru w okresie rozwoju szkliwa zębów. Fluor jest składnikiem mineralnym niezbędnym organizmowi, jednak w zbyt dużych ilościach może być szkodliwy dla zdrowia człowieka. Związek ten uczestniczy w procesie mineralizacji zębów, zapobiega rozwojowi próchnicy oraz korzystnie wpływa na twardość szkliwa. Fluor przyjmowany jest wraz z pastami do zębów oraz pożywieniem.

Zobacz także: Pasta do zębów – wybielająca, na nadwrażliwość czy przeciw próchnicy? Jaką wybrać?

Źródłem fluoru w diecie są: ryby morskie, czarna herbata, szynka wieprzowa, sery, płatki kukurydziane, pieczywo żytnie. Niegdyś pierwiastek ten dodawany był do wody pitnej, gdyż uważano, że chroni to przed powstawaniem próchnicy. Z czasem jednak okazało się, że fluoryzacja wody sprzyja rozwojowi choroby polegającej na nadmiarze fluoru w organizmie, czyli fluorozy.

Zobacz film: Czym i jak czyścić zęby? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Choroba ta jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci i młodzieży, gdyż może powodować trwałe uszkodzenia zębów. Nadmiar fluoru może prowadzić nie tylko do zmian w wyglądzie i budowy zębów. Przy znacznym przedawkowaniu tego minerału pojawiają się również inne objawy: nudności, krwawe wymioty, biegunki, skurcze i silnie bóle brzucha, ogólne osłabienie organizmu, bóle kości, sztywność stawów oraz wzmożona potliwość.

Objawy fluorozy

Fluoroza prowadzi do zmian w szkliwie, których charakter zależny jest od stopnia zaawansowania choroby. Zmiany te mogą mieć postać pojedynczych lub zlewających się ze sobą pasm lub plam o kredowobiałym lub brunatnym zabarwieniu. W bardziej zaawansowanym stadium objawami fluorozy są zagłębienia oraz ubytki szkliwa, w wyniku których dochodzi do zmiany w budowie i kształcie zęba. Szkliwo u osoby chorej na fluorozę jest matowe, chropowate i nieprzezroczyste. Dokładny mechanizm rozwoju choroby nie jest poznany, jednak niektórzy naukowcy uważają, że fluoroza najczęściej powstaje u osób, które w dzieciństwie przyjmowały wodę o nadmiernej ilości fluoru w składzie.

Jakie są rodzaje fluorozy?

W ocenie zębów u osób chorujących na fluorozę wykorzystuje się klasyfikację szkliwa plamkowego (tzw. klasyfikacja Deana). Przeprowadza się ją na podstawie dwóch zębów, które objęte są dużymi zmianami patologicznymi. Kryteria przestawiają się następująco:

  • 0 – oznacza stan prawidłowy. Jest on stwierdzany, gdy powierzchnia zębów jest gładka, lśniąca i posiada kredowobiały kolor;
  • 1 – oznacza tzw. fluorozę wątpliwą. Diagnozuje się ją w przypadkach, gdy na powierzchni szkliwa wyraźnie widoczne są białe plamki;
  • 2 – oznacza fluorozę bardzo łagodną. Rozpoznaje się ją, gdy na powierzchni mniejszej niż ¼ zęba występują zmiany w postaci białawych, matowych i nieregularnie rozproszonych plam;
  • 3 – oznacza fluorozę łagodną. Charakteryzuje się rozleglejszymi białymi polami na szkliwie, które nie przekraczają 50% powierzchni pojedynczego zęba;
  • 4 – oznacza fluorozę umiarkowaną. Diagnozowana jest, gdy na powierzchni zęba widoczne są znaczne uszkodzenia z towarzyszącymi im brązowymi plamami;
  • 5 – oznacza fluorozę ciężką. Cechuje się zaawansowanymi uszkodzeniami obejmującymi całą powierzchnię szkliwa zęba, które prowadzą do zmian w jego kształcie. Na zębach widoczne są brunatne przebarwienia i/lub rozległe zagłębienia.

Fluoroza u dzieci

Fluoroza częściej występuje na zębach stałych niż mlecznych, ale cechuje się znacznie łagodniejszym przebiegiem w przypadku mleczaków. Proces wyrzynania się zębów stałych trwa około 6 lat. Jego początek przypada na wiek 5-6 lat. Ostatnie zęby stałe – trzonowce powstają około 13. roku życia. W okresie dorosłości u większości ludzi wyrzynają się tzw. zęby mądrości, czyli ósemki. W przypadku zauważenia u dziecka niepokojących zmian w postaci przebarwień należy natychmiast zgłosić się do dentysty. Zignorowanie tego rodzaju objawów może prowadzić do rozwoju zaawansowanie fluorozy i poważnego uszkodzenia szkliwa zębów.

Zobacz także: Fluoroza u dzieci – jak ją rozpoznać? Jak przebiega leczenie?

Jak leczyć fluorozę?

Leczenie fluorozy powinno być kompleksowe. Obejmuje ono:

  • eliminację bieżących ubytków próchnicowych,
  • uzupełnianie powstałych ubytków szkliwa materiałem kompozytowym,
  • remineralizację szkliwa poprzez nakładanie na zęby hydroksyapatytu.

W leczeniu fluorozy ważną rolę odgrywa codzienna higiena zębów polegająca na regularnym ich szczotkowaniu pastą pozbawioną fluoru oraz nitkowaniu. Dieta osób ze zdiagnozowaną fluorozą powinna być bogata w wapń. Najważniejszym źródłem tego minerału jest mleko i jego przetwory. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy zaawansowanej fluorozie, wskazany jest profesjonalny zabieg ścierania szkliwa lub wybielanie. Zabiegi te umożliwią likwidację nieestetycznych plam i przebarwień. Zastosowanie ma również zakładanie licówek lub koron na zęby objęte chorobą.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.06.2018,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej