Flukonazol – lek przeciwgrzybiczy na receptę, dawkowanie, lek a alkohol

Fot: dimasobko / fotolia.com

Flukonazol jest powszechnie stosowanym lekiem przeciwgrzybiczym, stosowanym w leczeniu grzybicy, w kandydozach, łupieżu pstrym, a także w profilaktyce zakażeń grzybiczych. Preparaty zawierające flukonazol w Polsce są dostępny tylko na receptę.

Flukonazol (łac. fluconazolum) to substancja przeciwgrzybicza obecna w preparatach, takich jak fluconazole, diflucan, flucofast, fluconazin, flucorta, flumycon, mycomax, mycosyst. Flukonazol jest pochodną triazolu. Lekarze podkreślają wysoką skuteczność leków zawierających flukonazol w zwalczaniu wielu gatunków drożdżaków, kryptokoków, a także innych grzybów chorobotwórczych.

Czym jest flukonazol? Charakterystyka i działaniem

Jak wyjaśniają lekarze, mechanizm działania leków zawierających flukonazol polega na hamowaniu enzymu odpowiedzialnego za produkcję jednego ze składników budujących błonę komórkową grzyba. Dzięki tej właściwości następuje zwiększenie przepuszczalności błony komórkowej, a w konsekwencji zanik funkcji ochronnych, zatrzymanie wzrostu i finalne obumarcie grzyba. Leki przeciwgrzybicze zawierające flukonazol (i nie tylko) są skuteczne, gdy w miejscu zakażenia osiągają stężenie umożliwiające zahamowanie wzrostu lub zabicie grzyba, przy jednoczesnym bezpieczeństwie dla ludzkich komórek.

Wskazania do stosowania preparatów zawierających flukonazol

Flukonazol stosowany jest najczęściej w leczeniu ostrych i nawracających kandydoz pochwy, kandydoz obejmujących błony śluzowej jamy ustnej, gardła, przełyku oraz układu oddechowego, kandydozy wieloogniskowej, kandydozy z zajęciem otrzewnej, kandydozy dróg oddechowych, dróg moczowych, wsierdzia, opon mózgowych. Ponadto terapia flukonazolem jest powszechnie zalecana osobom cierpiącym na uwarunkowaną genetycznie, rzadką, przewlekłą kandydozę śluzówkowo-skórną. Flukonazol ma szerokie zastosowanie w leczeniu grzybic skóry: grzybicy stóp, grzybicy skóry gładkiej, grzybicy pachwin, łupieżu pstrym, grzybicy paznokci, a także w kryptokokowym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych czy zarażeniu kryptokokami atakującymi inne narządy (np. płuca lub skórę).

Leczenie flukonazolem – przeciwwskazania i możliwe działanie uboczne

Preparaty zawierające flukonazol nie powinny być stosowane u osób nadwrażliwych na ową substancję i jej pochodne (triazol) w przypadku uczulenia na preparaty z grupy pochodnych azolowych. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest równoległe stosowanie astemizolu, cisaprydu, pimozydu, terfenadyny. Bezpieczeństwo stosowania flukonazolu u dzieci od 6. miesiąca życia do 13. roku życia nie zostało określone, dlatego w przypadku leczenia osób znajdujących się w wymienionym przedziale wiekowym lekarz może zalecić terapię preparatami zawierającymi flukonazol tylko w sytuacji bezwzględnej konieczności i pod warunkiem prawidłowej czynności nerek. Terapia flukonazolem może przyczynić się do powstania zaburzeń pracy wątroby, u osób zarażonych wirusem HIV często występują ciężkie skórne działania niepożądane, polegające np. na toksycznej rozpływnej martwicy naskórka. Flukonazolu nie powinno się stosować na owłosioną skórę głowy i zachować szczególną ostrożność u osób z zaburzenia pracy nerek. Flukonazol nie jest wskazany u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Ze względu na niekorzystne działanie flukonazolu na wątrobę, w czasie przyjmowania preparatu nie powinno się spożywać alkoholu.

Do najczęstszych działań niepożądanych zażywania omawianego leku należą: ból głowy, nudności, biegunka, wymioty, osutka, a także zwiększenie aktywności fosfatazy zasadowej, zwiększenie poziomu AST (transaminazy glutaminianowo-szczawiooctanowa) i ALT (transaminazy glutaminianowo-pirogronianowej). Rzadszymi skutkami ubocznymi terapii flukonazolem są: utrata apetytu, bezsenność, drgawki, parestezje, zawroty głowy, niedokrwistość, senność, zmiany smaku, zawroty głowy, gorączka, złe samopoczucie, wysypka, pokrzywka, świąd, zwiększona potliwość, ból mięśni, zaparcia, niestrawności, wzdęcia, zwiększona potliwość oraz astenia.

Zobacz film: Zabieg laserowy na grzybice paznokci. Źródło: Dzień Dobry TVN

Dawkowanie preparatów zawierających flukonazol

Dawkowanie ustalane jest w zależności od schorzenia i ostateczna decyzja należy wyłącznie do lekarza. Zazwyczaj stosuje się dawki od 50 mg na dobę (w profilaktyce i kandydozie błon śluzowych) aż do 400 mg na dobę w leczeniu posocznicy drożdżakowej. Ponadto w leczeniu kandydozy pochwy wykazano wysoką skuteczność terapii ograniczającej się do jednorazowego podania dawki 150 mg. Jak podkreślają lekarze, w przypadku dzieci poniżej 13. roku życia stosowane dawki wynoszą od 3 do 12 mg flukonazolu na 1 kg masy ciała na dobę. W leczeniu grzybicy paznokci zaleca się dawkowanie 150 mg raz na tydzień, podobnie jak w sytuacji leczenia grzybicy stóp, tułowia, podudzi i drożdżycy skóry, jednak dawkowanie może ulec modyfikacji na 50 mg raz na dobę przez 2–4 tygodnie. Dawka 400 mg w ciągu doby jest maksymalną ilością, jaką można zastosować bez względu na rodzaj schorzenia.

Bibliografia:

  1. Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne: Farmakopea Polska VIII. Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych 2008, s. 3491. ISBN 978-8388157-53-0.
Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 30.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

skipperBB 31.12.2019r.

Nie niedozwolony tylko niewskazany, a to chyba różnica

Morr 05.08.2019r.

Przeciez pisze że niedozwolony!

JJJ 18.07.2019r.

Brak wyjaśnienia czy alkohol dozwolony.

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej