Fitoestrogeny – preparaty i żywność, w której występują, działanie i skutki uboczne

Fot: P.CH. / fotolia.com

Fitoestrogeny w żywności występują głównie z produktach pochodzenia roślinnego, jak: soja i nasiona roślin strączkowych. Związki wykorzystywane są w kosmetyce do produkcji kosmetyków odmładzających. Fitoestrogeny w tabletkach to suplementy diety, które zaleca się stosować kobietom w okresie menopauzy, ponieważ łagodzą one jej objawy, jak: wahania nastrojów, uderzenia gorąca czy bóle głowy. 

Dieta kobiet w Japonii jest bogata w soję, która jest głównym źródłem fitoestrogenów. Badania wykazały, że doświadczają one znacznie łagodniejszych objawów menopauzy, niż np.: panie zamieszkujące Europę.

Czym są fitoestrogeny?

Fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego, które wykazują bardzo podobne działanie, co estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe (odpowiedzialne między innymi za regularne miesiączki). W organizmie człowieka pełnią funkcje przeciwutleniające, grzybobójcze oraz antymutagenne. Rozróżnia się 3 podstawowe grupy fitoestrogenów:

  • lignany, np. sekoizolaricirezinol i matairezinol,
  • flawonoidy, których przedstawicielem są izoflawonoidy,
  • stilbeny, np. resweratrol.

Estrogenopodobne działanie fitoestrogenów powoduje, że stały się one naturalnym środkiem do zwalczania nieprzyjemnych objawów menopauzy, takich jak: uderzenia gorąca, wahania nastrojów, złe samopoczucie, problemy ze snem, uczucie zmęczenia czy rozdrażnienie. Związki zmniejszają również ryzyko wystąpienia chorób, jak: osteoporoza czy miażdżyca.

Fitoestrogeny – działanie

Fitoestrogeny łagodzą nieprzyjemne objawy menopauzy, jak: nadmierne pocenie się (zwłaszcza nocą), uderzenia gorąca, wahania nastrojów, rozdrażnienie, problemy ze snem czy zawroty głowy. Wykazują działanie antymutagenne, co oznacza, że hamują rozwój zmian nowotworowych w organizmie. Związki działają również przeciwutleniająco, a także zmniejszają ryzyko chorób związanych z układem krążenia i sercem. Fitoestrogeny obniżają poziom cholesterolu, ciśnienia krwi, a także przeciwdziałają osteoporozie, ponieważ obniżony poziom estrogenów przyczynia się do ubytków masy kostnej.

Fitoestrogeny w żywności

Głównym źródłem fitoestrogenów w żywności jest soja i nasiona roślin strączkowych. Zawierają one podstawowe izoflawony, czyli daidzeiny i genisteiny. Związki zawierają: nasiona lnu, słonecznika, sezamu i soi, tofu, jogurt i mleko soje, fasola mung, suszone morele, oliwa z oliwek, czosnek, migdały, pieczywo wieloziarniste oraz humus. Flawonoidy o działaniu rozkurczowym znajdują się w aronii, porzeczce, winogronach i czerwonej papryce.

Kobiety, które chcą naturalnie podwyższyć poziom estrogenów, powinny wzbogacić swoją dietę w zielone warzywa, zwłaszcza: groch, soczewicę, soję, fasolę szparagową oraz szpinak. Mocna herbata i kawa przyczyniają się do wypłukiwania cennych składników odżywczych z organizmu, dlatego należy ograniczyć ich picie lub całkowicie z nich zrezygnować. Dla lepszego efektu kuracji kobiety powinny rzucić palenie oraz maksymalnie zmniejszyć ilość pitego alkoholu.

Zobacz film: Normy spożycia białka sojowego. Źródło: Wiem co jem

Fitoestrogeny – preparaty do pielęgnacji skóry

Fitoestrogeny w kosmetyce wykorzystywane są do produkcji preparatów odmładzających. Związki roślinne najczęściej pozyskiwane są z soi oraz kiełków pszenicy. Fitoestrogeny poszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona i ma większą zdolność przyswajania substancji aktywnych. Kosmetyki na bazie związków roślinnych poprawiają owal twarzy i napięcie skóry, zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej (zwłaszcza w okolicach podbródka) i pobudzają odnowę komórek. Krem z fitoestrogenami zalecany jest do pielęgnacji skóry dojrzałej lub z wczesnymi oznakami starzenia się. Związki pozytywnie oddziałują na naczynia krwionośne, poprawiają nawilżenie skóry oraz jej napięcie i elastyczność.

Fitoestrogeny na powiększenie biustu

Systematyczne stosowanie ziół, np. kozieradki, może dać efekt nieznacznego powiększenia biustu. Roślina zawiera w sobie fitoestrogeny, które mają bezpośredni wpływ na wygląd piersi. Zioła nie należy jednak stosować w czasie ciąży ani podczas zażywania preparatów przeciwzakrzepowych.

Fitoestrogeny w tabletkach

Fitoestrogeny dostępne są w formie tabletek na bazie roślinnych wyciągów, np.: soi, korzenia dzięgiela chińskiego czy chmielu. Zalecane są one głównie kobietom w okresie menopauzy, by łagodzić jej nieprzyjemne objawy, jak: wahania nastroju, uderzenia gorąca czy nadmierne pocenie się. Preparaty z fitoestrogenami poprawiają samopoczucie i przywracają równowagę hormonalną w organizmie kobiety. Suplementy diety stosuje się zazwyczaj przez około 6 miesięcy. Pierwsze efekty farmakologii można zauważyć już po okresie 2-3 tygodniu od rozpoczęcia przyjmowania tabletek. Fitoestrogeny w kapsułkach można kupić w każdej aptece. Stosuje się je nie tylko na nieprzyjemne objawy menopauzy, ale i na poprawę wyglądu skóry.

Data aktualizacji: 03.01.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej