Festiwal KultURO — rockowo o profilaktyce urologicznej

Fot: materiały prasowe

Czy ostre rockowe brzmienie może przysłużyć się profilaktyce urologicznej? Okazuje się, że tak! Po raz piąty prof. Piotr Chłosta, Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Kierownik Katedry i Kliniki Urologii CM UJ zaprasza – w ramach Festiwalu KultURO – do skorzystania z bezpłatnych badań urologicznych, otwartych rozmów o profilaktyce i dobrej zabawy. Kiedy i gdzie będzie można się przebadać?

Według statystyk WHO pacjentów z chorobami nowotworowymi w obrębie układu moczowego będzie przybywać. Obecnie rak prostaty jest drugim najczęściej występującym u mężczyzn nowotworem złośliwym, w pierwszej dziesiątce są także rak nerki oraz pęcherza. Dlatego tak ważna jest świadomość zagrożenia i profilaktyka.

KultURO stawia na profilaktykę

Kluczowym elementem programu KultURO jest Tydzień Otwarty (od 23 do 28 września) w dwóch krakowskich szpitalach: Klinice Urologii CM UJ oraz w specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego. W ramach tego wydarzenia organizatorzy zapraszają na bezpłatne konsultacje ze specjalistami oraz badania profilaktyczne. W zeszłym roku, z podobnej akcji skorzystało blisko 300 osób, aż u 40 wykryto zmiany o potencjale nowotworowym.

Doświadczenie poprzednich Festiwali pokazuje, że często, żeby wykonać pierwszy krok w trosce o swoje życie i zdrowie, pacjenci potrzebują solidnego bodźca. Same statystyki nie wystarczają. Możliwość konsultacji ze specjalistą, rozmowa o niepokojących dolegliwościach, pomagają przełamać wstyd - mówi prof. Piotr Chłosta.

Dodatkowo wspólnie ze Stowarzyszeniem Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator przygotowano także sesję naukową dedykowaną pacjentom oraz ich rodzinom “Im wcześniej tym lepiej - rak gruczołu krokowego i osteoporoza - współczesne wyzwania medyczne”, podczas której uczestnicy będą mieli okazję nawiązać kontakt z najlepszymi specjalistami w kraju. Spotkanie odbędzie się w sobotę 28 września w godz. 11.00-15.00 w Auli Wykładowej Katedry Chirurgii Ogólnej CM UJ (ul. M. Kopernika 40).

Z dni otwartych może skorzystać każdy, kto znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka lub zauważył u siebie jakieś niepokojące symptomy ze strony układu moczowego.

Profilaktyka przy dobrej muzyce

Festiwal KultURO zwieńczy wyjątkowy Koncert Finałowy EndoPower i Przyjaciele (28 września, godz. 19.00), który odbędzie się w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Podczas jednego wieczoru, publiczność usłyszy największe osobowości polskiej sceny muzycznej. W solowym projekcie zaprezentuje się znany z formacji TSA, Marek Piekarczyk. Organizatorzy przygotowali także niespodziankę dla fanów jazzu - występ Janusza Grzywacza i Marka Stryszowskiego, muzyków legendarnego Laboratorium. Do grona artystów dołączy także grupa o medycznym rodowodzie, wywodząca się z Kliniki Endokrynologii CM UJ Akustyczna OpeRacja , żywiołowa pop-rockowa Immersja oraz znany festiwalowej publiczności Olek Klepacz.

Gospodarzem wieczoru jest rockowa grupa EndoPower - w składzie profesorowie Piotr Chłosta, Marcin Słojewski, Tomasz Szydełko oraz muzycy Wojciech Stec i Bartek „Grabb” Gamracy. Zespół zagra utwory z płyt „Skąd ta siła” i „Credo”. Koncert poprowadzą dziennikarka radia RMF FM Ewa Kwaśny i oraz przebojowy standuper Michał Pałubski.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Pełny program imprezy jest dostępny tutaj!

Opublikowano: 25.09.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej