Fantazje erotyczne – czym są, czego dotyczą i czemu służą?

Fot: grinvalds / gettyimages.com

Fantazje erotyczne to wyobrażenia o erotycznej treści. Mogą pojawiać się spontanicznie lub stanowić świadomie snute wizje, zwykle towarzyszące aktywności seksualnej. Często są odzwierciedleniem skrywanych lub nieuświadomionych potrzeb seksualnych.

Fantazje erotyczne to wszelkie wizje sytuacji erotycznych – te, które pojawiają się mimowolnie (na przykład w snach), te wyzwalane przez różnego rodzaju bodźce zmysłowe (erotyczne obrazy, filmy, dotyk atrakcyjnej osoby) oraz te, które snuje się celowo, podczas zbliżenia z partnerem czy w czasie masturbacji. Mogą być efektem seksualnego pobudzenia lub służyć erotycznej stymulacji. Fantazjują niemal wszyscy ludzie, choć nie każdy ma odwagę się do tego przyznać. Do niedawna snucie erotycznych marzeń uznawane było za seksualną dewiację, więc dla wielu osób pozostają one tematem tabu.

Erotyczne fantazje mężczyzn i kobiet

Fantazją erotyczną jest każda wizja (zwykle z udziałem osoby fantazjującej), która wzmaga seksualne podniecenie i jednocześnie może ułatwić jego zaspokojenie. Treść takich wyobrażeń najczęściej dotyczy sytuacji i zachowań, które nie są realizowane w codziennym życiu. Jest odbiciem seksualnych potrzeb, niekiedy nieuświadomionych lub nieakceptowanych i wypieranych ze świadomości.

Erotyczne fantazje miewają formę rozbudowanych scenariuszy lub stanowią proste, nawet niepowiązane ze sobą, obrazy. Marzenia mogą być wypełnione osobistymi wspomnieniami, wizjami zainspirowanymi książką czy filmem lub całkowicie abstrakcyjnymi sytuacjami erotycznymi. Według licznych badań prowadzonych przez seksuologów powyższe cechy różnicują fantazje męskie i kobiece. Panowie częściej wyobrażają sobie konkrety – ich marzenia koncentrują się na znajomych kobietach (sąsiadce, koleżance z pracy), często na kilku jednocześnie. Przedmiotem wizji bywają jedynie poszczególne części ciała, określone sytuacje stricte erotyczne, np. seks oralny, seks w trójkącie. Obrazom tym zwykle nie towarzyszą wyobrażenia o uczuciach łączących z partnerkami. Kobiety częściej fantazjują o mężczyznach bliżej im nieznanych lub zupełnie anonimowych. Ich wizje są rozbudowane i często obejmują szczegóły emocjonalnej relacji. Scenariusz fantazji bywa na tyle stymulujący, że sam akt płciowy, w którym do niego dochodzi, nie jest jego kluczowym momentem. Co ciekawe, o ile mężczyźni najczęściej fantazjują o uległości swoich partnerek, w kobiecych marzeniach pojawiają się przeważnie gwałtowne, niekiedy wręcz brutalne, męskie zachowania. Większość kobiet ekscytuje np. wizja wymuszonego seksu, choć wcale nie chciałyby przeżyć go w realnym życiu.

Jak podkręcić atmosferę z łóżku? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak podgrzać atmosferę w łóżku? Źródło: Dzień dobry TVN.

Fantazje erotyczne – norma czy dewiacja?

Erotyczne fantazje towarzyszą ludziom od wieków, ale do niedawna stanowiły temat tabu. Przyczyną takiego stanu rzeczy był nie tylko fakt, że są to wizje należące do sfery najbardziej intymnych przeżyć – przede wszystkim bowiem ich treść najczęściej odbiega od społecznie akceptowanych zachowań, a także jest „niepoprawna” o tyle, że bohaterami marzeń zwykle nie są stali partnerzy seksualni. Od czasu zapoczątkowanej przez Zygmunta Freuda rewolucji, jaka dokonała się w myśleniu o ludzkiej seksualności, stało się oczywiste, że fantazje erotyczne są normalnym, zdrowym objawem funkcjonowania mózgu, wpisanym w popęd seksualny. Nie tylko nie da się od nich uciec, ale wręcz jest to niewskazane. Tłumienie czy represjonowanie naturalnych przejawów seksualności, zwłaszcza tak nieszkodliwych jak erotyczne wizje, może bowiem prowadzić do szeregu zaburzeń psychosomatycznych.

Fantazji erotycznych nie należy traktować dosłownie. Wprowadzanie ich w czyn może stać się nie tylko przyczyną nieporozumień w związku, ale i ogromnych rozczarowań. Warto także zachować czujność, jeśli erotyczne wizje stają się substytutem życia seksualnego lub zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie. Taki stan na dłuższą metę nie służy zdrowiu psychicznemu i powinien być sygnałem do zmian, np. podjęcia psychoterapii. Generalnie jednak nie istnieją złe fantazje erotyczne – cokolwiek dzieje się w sferze wyobrażeń, jest właściwe, o ile nie ma negatywnych konsekwencji w realnym życiu. Zazwyczaj nikt nie próbuje literalnie wcielać erotycznych wizji ani nawet nie czuje takiej potrzeby. Dlatego warto zaakceptować ten obszar swojej seksualności, a nawet czerpać z niego wiedzę i inspirację, którą można wykorzystać z dobrym skutkiem.

Korzyści płynące z fantazji erotycznych

Fantazje erotyczne to przestrzeń, w której człowiek przekracza granice narzucone mu przez kulturę, wychowanie. Analizując je, można pogłębić wiedzę o samym sobie, własnej kondycji psychicznej czy potrzebach dotyczących związków miłosnych. Erotyczne wizje pozwalają poznać lepiej swój temperament, odkryć nieuświadomione tendencje w sferze życia seksualnego, zweryfikować własne pragnienia czy zrozumieć wewnętrzne konflikty, jakie pojawiają się na tle relacji partnerskich.

Erotyczne fantazje to świetne źródło inwencji. Umiejętnie wykorzystane, mogą być niezwykle ożywcze dla związku. Nie wszystkie fantazje wiernie przeniesione w rzeczywistość okazują się tak przyjemne jak w wyobraźni, nie wspominając o tym, że nie muszą spotkać się z akceptacją partnera. Rozmowa na ich temat może jednak pozwolić na wzbogacenie życia erotycznego, a zwłaszcza na podniesienie temperatury relacji w przypadku par z długim stażem. Dla seksuologa fantazje obojga partnerów są cennym narzędziem diagnostycznym w terapii małżeńskiej.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 05.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej