Erozja szkliwa – przyczyny i objawy ubytków niepróchnicowych. Jak się leczy erozję?

Luis Alvarez/getty images

Erozją szkliwa nazywa się ubytek tkanek zębów spowodowany negatywnym oddziaływaniem związków chemicznych. Przyczyną powstawania erozji są błędy żywieniowe oraz choroby przewodu pokarmowego. Leczy się ją stomatologicznie.

Charakterystycznym objawem erozji zębów jest ich nadwrażliwość na temperaturę. Są ponadto świecące, jakby były wypolerowane. Na zębach widoczne są również wgłębienia przypominające nieestetyczne bruzdy. Osoba z erozją szkliwa powinna wyleczyć i odbudować ubytki, ponieważ może mieć problem ze spożywaniem pokarmów.

Co to jest erozja szkliwa?

Erozja szkliwa to termin określający uszkodzenie i ubytek tkanki twardej zęba powstały na skutek negatywnego oddziaływania związków chemicznych, zwłaszcza kwasów i innych substancji chelatujących. Dla pacjenta jest ona niewidoczna gołym okiem, choć manifestuje się szeregiem nieprzyjemnych objawów. Pojawia się u ludzi w różnym przedziale wiekowym, ale najczęściej dotyka osoby z chorobami układu pokarmowego i niewłaściwie odżywiające się.

Przyczyny erozji szkliwa

Najczęstszą przyczyną erozji szkliwa są błędy żywieniowe, zwłaszcza spożywanie nadmiernych ilości kwaśnych pokarmów, napojów gazowanych, soków oraz sosów z dodatkiem octu. Problemem jest także szczotkowanie zębów tuż po zjedzonym posiłku.

Mechanizm powstawania uszkodzeń erozyjnych jest złożony. Jony wodoru, uwolnione wcześniej z kwaśnego pokarmu, wchodzą w reakcję chemiczną z jonami węgla i fosforu. W efekcie pH śliny ulega obniżeniu do poziomu krytycznego, co skutkuje powolnym rozpuszczaniem szkliwa i uszkodzeniem części mineralnej zębów. Na ich powierzchni tworzą się nieestetyczne wgłębienia. Proces jest nieodwracalny. W takich sytuacjach można jedynie odbudować powstałe ubytki i zmienić nawyki żywieniowe, aby zapobiec dalszej erozji.

Niewłaściwy styl odżywiania to nie jedyna przyczyna erozji zębów. Ubytki zdarzają się również osobom cierpiącym na schorzenia przewodu pokarmowego np. wrzody żołądka lub refluks żołądkowo-przełykowy. Choroby powodują bowiem cofanie się kwaśnej treści do przełyku, a następnie do jamy ustnej.

Do innych czynników wpływających na stan zębów zalicza się:

  • leki, zwłaszcza preparaty z żelazem i te zapobiegające odkładaniu się kamienia nazębnego;
  • pracę zawodową, w której człowiek ma bezpośrednią styczność z substancjami chemicznymi np. przy produkcji nawozów.

Kwasową erozję szkliwa trzeba leczyć stomatologicznie, ponieważ wygląda nie tylko nieestetycznie, ale też utrudnia spożywanie pokarmów.

Objawy erozji szkliwa na zębach

Początkowych objawów uszkodzeń nikt nie kojarzy z erozją, ponieważ są one niewidoczne gołym okiem. Bruzdy i brzydkie wgłębienia widać dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Przypominają rowki o zaokrąglonym kształcie i żółtawej barwie. Postępująca utrata szkliwa powoduje, że zęby stają się nadwrażliwe na zmiany temperatur (zimno, ciepło) oraz niektóre pokarmy np. bardzo słodkie lub kwaśne. Bolą również podczas szczotkowania.

Erozja szkliwa u dzieci sprzyja przedwczesnemu odsłonięciu zębiny, ponieważ uszkodzone szkliwo jest cienkie i mało stabilne. Jego delikatność powoduje zbyt szybką utratę zębów mlecznych.

Leczenie erozji szkliwa

Leczeniem erozji zębów zajmuje się lekarz stomatolog. Uszkodzenia szkliwa zalicza się do ubytków niepróchnicowych, ale traktuje tak samo, jak inne wymagające uzupełnienia. Należy je dokładnie oczyścić i odbudować. Ważnym elementem jest odnalezienie przyczyny i sposobu na zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby.

Nieleczona erozja grozi poważnymi powikłaniami. Osłabione szkliwo sprzyja bowiem patologicznemu ścieraniu się zębów i obnażaniu miazgi. Zębina jest wtedy bardziej podatna na infekcje. Zapalenie miazgi jest bardzo bolesne. Wymaga też długotrwałego i kosztownego leczenia stomatologicznego.

Zapobieganie erozji zębów

Zapobieganie erozji szkliwa na zębach wiąże się przede wszystkim ze zmianą nawyków żywieniowych i przestrzeganiem zasad higieny jamy ustnej. Z codziennego jadłospisu należy usunąć produkty kwaśne, gazowane i z dużą ilością cukru. Zęby warto szczotkować po każdym posiłku, lecz nie bezpośrednio po nim. Najlepiej robić to godzinę po spożyciu pokarmu. Trzeba ponadto unikać płynów do płukania zawierających substancje o działaniu antyseptycznym. Przy uszkodzeniach erozyjnych powinno się czyścić uzębienie pastami i płynami z fluorem. W profilaktyce erozji istotne jest także pobudzenie wydzielania śliny, gdyż może ona zneutralizować działanie kwasów.

Żeby powstrzymać proces tworzenia się ubytków niepróchnicowych, trzeba leczyć choroby, które mogłyby przyczynić się do ich powstawania. Warto zatem zadbać o refluks lub wrzody, których rozwój rozpoczyna erozję. W takich sytuacjach konieczna jest pomoc nie tylko stomatologa, ale też innych specjalistów np. gastrologa lub lekarza rodzinnego.

Bibliografia:

1. W. Krajewski, Podstawy profilaktyki stomatologicznej, wyd. 2, Wydawnictwo Med Tour Press International, Warszawa 2019.

Zobacz film: Próchnica u dzieci

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 31.07.2020,
Opublikowano: 01.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej