Ergofobia – skąd się bierze lęk przed pracą i jak sobie z nim radzić?

Fot: bymuratdeniz / gettyimages.com

Ergofobia to zaburzenie nerwicowe, którego zasadniczym objawem jest paraliżujący lęk przed pracą – wykonywaniem zawodowych obowiązków, przebywaniem w miejscu zatrudnienia, kontaktem z przełożonymi czy współpracownikami. Dolegliwości tej nie należy mylić z lenistwem.

Fobia to lęk irracjonalny – dotyczy sytuacji i obiektów, które nie stanowią rzeczywistego zagrożenia. Osoby dotknięte takim zaburzeniem zwykle doskonale zdają sobie z tego sprawę. Nie są jednak w stanie zapanować nad objawami lęku, spośród których szczególnie uciążliwe są różnego typu dolegliwości wegetatywne. Ergofobia jest poważną przypadłością, która może w znaczny sposób komplikować życie.

Objawy ergofobii

Strach przed pracą może mieć różne nasilenie i niekiedy bywa uzasadniony. Odczuwają go osoby na szczególnie odpowiedzialnych stanowiskach albo wykonujące swoje obowiązki z narażeniem życia. W takich przypadkach nie mówi się jednak o ergofobii. Ta objawia się silnym niepokojem w codziennych, na pozór niewiążących się z żadnym ryzykiem sytuacjach – silny stres jest wywoływany przez przebywanie w miejscu pracy i podejmowanie rutynowych obowiązków. Przyczyną dyskomfortu może być obcowanie z wszelkimi przedmiotami i sytuacjami, które kojarzą się z życiem zawodowym. Często także lęk pojawia się przed pójściem do pracy (w drugiej połowie weekendu czy przed końcem urlopu) lub na samą myśl o takiej konieczności.

Objawy ergofobii mogą występować w związku z konkretnym miejscem zatrudnienia lub mieć charakter ogólny, niezależny od wykonywanego zawodu czy osoby pracodawcy. W tym drugim przypadku charakterystyczny jest lęk przed podjęciem pracy, jaki dotyka bezrobotnych – nawet wysłanie aplikacji czy rozmowa kwalifikacyjna jest dla nich przyczyną ogromnego stresu.

Stany lękowe w ergofobii nie różnią się od tych, które towarzyszą wszelkim zaburzeniom nerwicowym. Uporczywy, paraliżujący lęk obniża samopoczucie i wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych objawów wegetatywnych, takich jak kołatanie serca, duszność, uderzenia gorąca, drżenie kończyn, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunki. Utrzymujący się przez dłuższy czas stres często powoduje różnego typu dolegliwości bólowe, prowadzi do zaburzeń snu czy apetytu. Wpływa też niekorzystnie na sprawność procesów poznawczych (zdolność koncentracji czy zapamiętywania), co odbija się na efektywności pracy i pogłębia związany z nią dyskomfort.

Przyczyny lęku przed pracą

Na ergofobię składa się zwykle szereg przyczyn, spośród których za najistotniejsze uznaje się uwarunkowania psychospołeczne. Zaburzenie dotyczy osób o niskim poczuciu własnej wartości, zmagające się różnego typu problemami psychicznymi, których konsekwencją jest lęk przed odpowiedzialnością, krytyką czy odrzuceniem.

Lęk przed pracą może mieć początek już w okresie dzieciństwa. Często stanowi kontynuację fobii szkolnej, występującej u dzieci, wobec których opiekunowie mają zbyt wysokie wymagania lub – przeciwnie – są nadmiernie opiekuńczy. Strach przed pracą niejednokrotnie towarzyszy fobii społecznej powstającej na tle deficytu miłości i poczucia bezpieczeństwa w domu rodzinnym czy przykrych sytuacji w relacjach rówieśniczych.

Ergofobia niekiedy rozwija się u dorosłych na skutek negatywnych doświadczeń związanych z życiem zawodowym. Dotyka osoby, które dotkliwie przeżyły niepowodzenie przy realizacji służbowych obowiązków, były ofiarą mobbingu czy niespodziewanie utraciły pracę. Szczególnym przypadkiem ergofobii jest niechęć do pracy wynikająca ze specyfiki miejsca zatrudnienia (np. złej atmosfery w zespole) lub niewłaściwie wybranego zawodu. W takich sytuacjach fobię relatywnie łatwo jest pokonać (zmieniając pracę), o ile udaje się zidentyfikować przyczynę lęku.

Skąd się biorą lęki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co to jest zespół lęku uogólnionego? Źródło: 36,6

Jak leczyć ergofobię?

Ergofobia utrudnia wykonywanie zawodowych obowiązków, często skutkuje utratą zatrudnienia. To z kolei podkopuje poczucie własnej wartości ergofobika, komplikuje jego relacje społeczne, pogarsza sytuację materialną. Problemy w życiu zawodowym mogą prowadzić do depresji oraz szeregu dolegliwości somatycznych. W związku z tym objawów ergofobii nie wolno lekceważyć. Zaburzenie to można skutecznie leczyć.

Podstawą terapii jest postawienie trafnej diagnozy. W niektórych przypadkach niezbędne okazuje się przepracowanie wewnętrznych konfliktów czy traumatycznych doświadczeń pacjenta. Najczęściej jednak skuteczne okazują się metody terapii poznawczo-behawioralnej. Jej celem jest weryfikacja błędnych, nieprzystosowawczych sądów i postaw ergofobika oraz zastąpienie ich takimi, które umożliwią mu funkcjonowanie w środowisku pracy. Cel ten można osiągnąć np. poprzez technikę desensytyzacji, czyli stopniowego konfrontowania pacjenta ze stresogenną sytuacją, co w bezpiecznych warunkach terapii pozwala wyćwiczyć nowe, zdrowe reakcje. Istotna jest także psychoedukacja – pogłębianie wiedzy ergofobika na temat mechanizmów zaburzeń nerwicowych.

Pomocniczymi metodami w leczeniu ergofobii są relaksacja czy trening oddechowy – uczą pacjenta panować nad wegetatywnymi objawami lęku. W przypadku jego nasilonych objawów leczenie można uzupełnić farmakoterapią opartą o preparaty przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne.

Bibliografia:

1. A. Beck, G. Emery, Anxiety Disorders and Phobias: A Cognitive Perspective, New York 2005.

2. E. J. Bourne, Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi, tł. R. Andruszko, Kraków 2011.

Data aktualizacji: 11.04.2019,
Opublikowano: 11.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej