Encefalopatia gąbczasta (BSE), czyli choroba szalonych krów

Fot: R Clare / gettyimages.com

Choroba szalonych krów występuje u bydła. Objawy narastają u zwierząt powoli,natomiast zakażenie u człowieka pod postacią choroby Creutzfeldta i Jakoba najczęściej przebiega bardzo gwałtownie i jest śmiertelne.

Choroba szalonych krów to popularna nazwa gąbczastej encefalopatii bydła (BSE, z ang. Bovine spongiform encephalopathy). Jest to zakaźna choroba odzwierzęca (zoonoza) wywołana przez priony. U człowieka może spowodować rozwój choroby Creutzfeldta i Jakoba.

Priony to twory dużo mniejsze niż wirusy. Są to glikoproteiny mające nieprawidłową strukturę przestrzenną. Białka prionowe występują powszechnie w organizmie gospodarza, szczególnie w tkance nerwowej. Pełnią ważne funkcje. Jednak gdy komórka zawierającej prawidłowe białko prionowe zetknie się z nieprawidłową komórką prionową, dochodzi do zmian struktury pierwotnie prawidłowej cząsteczki i stopniowego zwiększania się ilości nieprawidłowych białek w ośrodkowym układzie nerwowym.

Co to jest choroba szalonych krów?

Po raz pierwszy chorobę stwierdzono w 1986 r. w Wielkiej Brytanii. W Polsce nie było przypadku epidemii choroby, jednak wykryto kilkadziesiąt zachorowań na początku XXI w. Choroba wywołana jest przez priony, choć dokładny patomechanizm zachorowania nie jest opisany. Czas inkubacji choroby może wynosić nawet kilka lat. Objawy pojawiają się powoli, by finalnie doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Choroba określana jest potocznie mianem choroby szalonych krów, ponieważ powoduje ogromną wrażliwość na hałas, agresję i strach. Medycznie określa się ją encefalopatią gąbczastą (BSE).

Zobacz film: Jakimi chorobami możemy zarazić się od naszych pupili? Źródło: 36,6.

Rozpoznawanie choroby szalonych krów

Materiałem do badania celem rozpoznania choroby szalonych krów jest wycinek z pnia mózgu zwierząt poddawanych ubojowi. W styczniu 2018 r. zmieniono przepisy dotyczące przeprowadzania badań bydła. Obecnie nie wykonuje się badań rutynowych, jedynie prowadzi się diagnostykę w następujących przypadkach:

  • zwierzęta padłe,
  • zwierzęta poddane ubojowi z powodu niepokojących objawów wykazanych podczas badania przedubojowego,
  • zwierzęta, które doznały urazy podczas transportu lub w rzeźni,
  • zwierzęta zabite w ramach procedur zwalczania zakaźnych chorób zwierząt,
  • zwierzęta chowane w stadach, w których wykryto stosowanie przetworzonego białka zwierzęcego w pożywieniu.

Choroba szalonych krów u ludzi

Do encefalopatii gąbczastych występujących u ludzi zalicza się chorobę Creutzfeldta i Jakoba. Charakteryzuje się ona niszczeniem istoty szarej mózgu i tworzeniem się w danej okolicy pęcherzyków wypełnionych białkiem. Mogą pojawić się objawy w postaci zaburzeń czucia czy koordynacji ruchowej. Choroba jest określana mianem encefalopatii gąbczastej, ponieważ w jej przebiegu mózg zaczyna przypominać gąbkę. Objawy, które się pojawiają, wynikają ze stopniowych zaników tkanki mózgowej, co przekłada się na wystąpienie drżeń ciała, zaburzeń równowagi, upośledzenia psychomotorycznego, a finalnie – śmierci.

Czynnikiem zakaźnym wpływającym na rozwój choroby jest prion. W zetknięciu się z prawidłowym białkiem przekształca się on w bardzo podobne białko, które zaczyna działać na zasadzie domina, przekształcając kolejne białka. Kiedy ilość patologicznych białek jest już wystarczająca, prawidłowe komórki mózgowe zaczynają stopniowo zanikać.

Przyczyną choroby może być BSE pochodzenia zwierzęcego. Prion dostaje się do organizmu poprzez spożycie zakażonego mięsa. Głównie jest to mięso wołowe, a przede wszystkim mięso zanieczyszczone mechanicznie tkanką nerwową i mózgową, np. w parówkach.

Gąbczaste zwyrodnienie mózgu jest nieuleczalne i nieodwracalne. Nie ma leków eliminujących priony z tkanki mózgowej, które równocześnie hamują rozwój choroby. Encefalopatia gąbczasta przebiega najczęściej gwałtownie. Jedynie około 5% chorych przeżywa dłużej niż 2 lata od zachorowania.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 04.04.2018,
Opublikowano: 04.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej