Elocom – na co pomaga ta maść? Sprawdź działanie i dawkowanie tego leku

Getty Images

Elocom to lek występujący pod postacią maści, kremu lub płynu. Jest preparatem przepisywany na receptę. Stosuje się go głównie w dermatologii i wenerologii. Na co konkretnie działa i jak się go używa? Sprawdź.

Ma działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz obkurczające naczynia krwionośne. Lek ten można zakupić wyłącznie na receptę, ponieważ zawarta w nim substancja czynna (mometazon) działa silnie przeciwzapalnie. Preparat ten stosuje się miejscowo – na objęte chorobą miejsca. Środek zmniejsza obrażenia czy obrzęki, a także łagodzi świąd. Mometazon może w niedużym stopniu przeniknąć do krwi.

Elocom – na co działa ten krem?

Na jakie konkretnie schorzenia zostanie polecony Elocom? Środek ten zostanie przepisany z pewnością pacjentom z łagodnymi objawami stanów zapalnych skóry oraz świądu. Będą to więc osoby walczące z łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry.

Przeczytaj też: Czy łuszczyca jest zaraźliwa? Przyczyny łuszczycy

Elocom – przeciwwskazania

Czy są pacjenci, którzy nie powinni używać maści Elocom? Zdecydowanie tak. Do grupy tej należą osoby, u których pojawia się nadwrażliwość lub alergia na którykolwiek ze składników leku. Poza tym preparatu tego nie powinno przepisywać się również ludziom walczącym już z trądzikiem pospolitym lub różowatym, a także tym z zapaleniem skóry wokół ust, ze zmianami zanikowymi skóry czy skórą uszkodzoną lub z owrzodzeniami. Elocom nie mogą używać także pacjenci z zakażeniami bakteryjnymi, wirusowymi, pasożytniczymi czy grzybicznymi. Po preparat ten nie mogą sięgać również osoby, które odczuwają świąd w okolicy odbytu czy narządów płciowych. Na liście przeciwwskazań znajdują się także odczyny poszczepienne, gruźlica skóry czy kiłowe zmiany skórne. Środek ten nie jest też przeznaczony dla dzieci poniżej drugiego roku życia i dla tych pociech, u których występuje pieluszkowe zapalenie skóry. Czy kobiety w ciąży mogą używać maść Elocom? Taką decyzję powinien podjąć lekarz. Jeśli jednak przyszła mama otrzyma zielone światło, by ją użyć, powinna smarować tylko nieduże zmiany i przez krótki czas. Badania na zwierzętach wykazały bowiem, że Elocom może niekorzystnie wpływać na płód.

Przeczytaj też: Jakie badania powinna wykonać przyszła mama?

Elocom – jakie jest dawkowanie tego leku?

Jak stosować maść Elocom? Dorośli, młodzież i dzieci powyżej drugiego roku życia powinni posmarować zmienione chorobowo miejsce cienką warstwą preparatu raz na dobę – najlepiej w ciągu dnia. Jeśli lek ma być stosowany w inny sposób, powinien określić to lekarz. W razie wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych, należy zaprzestać używania środka i skonsultować się czym prędzej z medykiem.

Elocom – skutki uboczne

Czy stosowanie maści Elocom może nieść ze sobą jakieś skutki uboczne? Działania niepożądane mogą pojawić się przy stosowaniu jakiegokolwiek środka farmaceutycznego. Używając leku Elocom pojawiają się one jednak bardzo rzadko. Warto jednak wiedzieć, że możliwym jest wystąpienie uczucia mrowienia, pieczenia, świądu, zapalenia mieszków włosowych, trądziku, podrażnienia, odbarwienia i zapalenia skóry, rozstępów czy potówek.

Przeczytaj też: Jakie rodzaje trądziku występują u młodzieży, dorosłych i dzieci?

Zobacz film: Czy problemy skórne mogą być wywołane problemami psychopatologicznymi?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 02.06.2020,
Opublikowano: 02.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej