Elementy odzieży termoaktywnej i jej właściwości

Fot. Voyagerix / Getty Images

Produkowana z dzianiny syntetycznej odzież termoaktywna chroni organizm przed utratą ciepła. Sprawdzi się jako dodatkowa ochrona dla osób uprawiających zimowe sport na zewnątrz. Z jej właściwości mogą również skorzystać ci, którzy szybko marzną. 

Odzież termoaktywna nie grzeje, ale chroni przed utratą ciepła. Dzięki tej właściwości jest nią zainteresowanych coraz więcej osób. Powszechnie używana przez sportowców uprawiających aktywność fizyczną zimą. Sięgają po nią również osoby, które potrzebują dodatkowej warstwy ochronnej. Wymaga specjalnej pielęgnacji. Jej wartość podnosi obecność włókien naturalnych.

Polecamy: Zmiana klimatu to największe zagrożenie dla naszego zdrowia

Działanie odzieży termoaktywnej

Odzież termoaktywna produkowana jest tkanin syntetycznych wykazujących właściwości techniczne. Ich głównym zadaniem jest szybkie odprowadzanie potu i wody ze skóry na zewnątrz, nie narażając skóry na kontakt z wilgocią. Przeznaczona jest dla tych, którzy wykonują wysiłek fizyczny o różnym stopniu intensywności. Wbrew powszechnej opinii nie ma właściwości ogrzewających. Jej zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury ciała człowieka. Działanie odzieży termoaktywnej uzależnione jest również od grubości materiału, z którego została wykonana. Na rynku można dostać cienką, średnią i grubą odzież termoaktywną, które dobiera się do intensywności podjętego wysiłku fizycznego. Cienka odzież to idealne rozwiązanie na bardzo długie aktywności, średnia adekwatnie sprawdzi się w przy niewielkich aktywnościach, natomiast odzież gruba przy minimalnej i spokojnej aktywności, na przykład podczas spaceru.

Zobaczcie także, jaki wybrać krem na zimę:

Zobacz film: Jaki krem wybrać na zimę? Źródło: X-Bank Gallery

Do produkcji odzieży termoaktywnej używa się technicznych materiałów syntetycznych, często zmieszanych z włóknami naturalnymi. To również ich skład i mieszanki wpływają bezpośrednio na cenę produktu. W składzie możemy znaleźć: wełnę merino, stretch, polar, coolmax, rhovyl.

Warto wiedzieć: Dreszcze - nagłe uczucie zimna? Co oznaczają dreszcze bez gorączki?

Elementy odzieży termoaktywnej

Producenci strojów sportowych oferują szeroki wachlarz odzieży termoaktywnej. W ramach zapotrzebowania oprócz koszulki termoaktywnej i spodni termoaktywnych, pojawiły się drobne elementy garderoby: skarpety termoaktywne, rękawiczki termoaktywne czy nawet kominy. Bogaty wybór odzieży umożliwia skomponowanie całego stroju, a to ułatwi uprawianie sportu na świeżym powietrzu nawet w bardzo mroźne dni. Osoby, które szukają dodatkowej ochrony przed niskimi temperaturami, mogą z powodzeniem postawić na gładkie i neutralne ubranie termoaktywne. Założona pod ubranie koszulka termoaktywna dodatkowo zabezpiecza ciało przed utratą ciepła. Panowie mogą zdecydować się na kalesony termoaktywne. Gładkie i przylegające, podobnie jak legginsy, nie będą krępować ruchów, a dodatkowo ochronią przed utratą ciepła. Wybór odzieży termoaktywnej jest podyktowany preferencjami indywidualnymi. Dostępne na rynku modele bezszwowe oraz z tzw. płaskimi szwami zapewniają ten sam poziom komfortu i ochrony.

Polecamy: Bieganie zimą – jak się do niego przygotować? Gdzie i jak biegać?

Zastosowanie odzieży termoaktywnej

Odzież termoaktywna jeszcze do niedawna znana była tylko w świecie osób czynnie uprawiających sport. Jej działanie jednak zostało docenione również przez aktywnych fizycznie amatorów oraz przez osoby, które szukają dodatkowej ochrony na zimę. Bardziej zaawansowane modele odzieży termoaktywnej posiadają membrany, które chronią przed wiatrem i deszczem. Na stałe używana jest przez kolarzy, biegaczy, popularna bywa także w jeździectwie. Wykorzystywana jest jako dodatkowa odzież przez policję, straż pożarną i wojsko.

Jak dbać o ubranie termoaktywne?

Odzież termoaktywna wymaga specjalnej pielęgnacji. Pranie w odpowiednich płynach pomaga w utrzymaniu jej właściwości. Zwykłe proszki niszczą włókna i tym samym osłabiają jej termoaktywne działanie. Wystarczy zaledwie kilka prań w zwykłych środkach, by całkowicie pozbawić odzież właściwości termoaktywnych. Szczególnej pielęgnacji wymaga również ta z dodatkowymi wstawkami z membrany chroniącej przed wiatrem i deszczem. Środki przeznaczone do prania odzieży sportowej dostępne są we wszystkich sklepach sportowych.

Jak dobrze dobrać odzież termoaktywną?

Wybierając ubranie termoaktywne, należy kierować się następującymi zasadami. Odzież powinna ściśle przylegać do ciała. Zanim ją kupisz, włóż na nią swoje docelowe ubranie codzienne lub treningowe i upewnij się, że nic nie krępuje twoich ruchów. Wybierając ubranie, zwróć uwagę na skład. Obok włókien syntetycznych powinny być obecne naturalne, np. wełna. Po każdym wysiłku przepłucz ubranie. Pozostawianie go brudnym osłabia działanie materiału. 

Zobaczcie także: Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?

Data aktualizacji: 14.02.2019,
Opublikowano: 14.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej