Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach

Fot. Hero Images / Getty Images

Projekt "Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" ma usprawnić dostęp do danych medycznych pacjentów oraz ułatwić zakup leków. Elektroniczne recepty są zaledwie jednym z wielu elementów projektu, ale za chwilę wszyscy będziemy z nich korzystać. Warto zatem wiedzieć czym są.

Na czym polega projekt wprowadzenia elektronicznych recept? Jest to rozwiązanie, które ma ułatwić obsługę zarówno pacjentom, jak i lekarzom i aptekarzom. Pacjent w gabinecie lekarskim otrzymuje wydruk recepty, na którym będą widniały wszystkie potrzebne informacje niezbędne do jej realizacji oraz dodatkowo - kod dostępowy i klucz. Aby zrealizować taką receptę wystarczy okazać wydruk w aptece. Pacjent może także zdecydować się na założenie internetowego konta pacjenta. Korzyścią z takiego konta ma być fakt, że wtedy nie będzie nawet potrzebny wydruk recepty od lekarza. Elektroniczna recepta ma być dostępna także w wersji mobilnej - w formie wiadomości e-mail lub SMS-a. 

Korzyści z e-recepty

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że elektroniczna recepta przyniesie wiele korzyści. Wśród nich znajdziemy:

  • brak problemu nieczytelnych recept;
  • większe bezpieczeństwo pacjentów - nie będzie możliwości złego odczytania recepty i wydania niewłaściwego leku;
  • przewlekle chorzy pacjenci nie będą musieli iść do lekarza po odbiór kolejnej recepty;
  • elektroniczną receptę będzie można zrealizować w kilku aptekach (zakup każdego leku w innej aptece);
  • jasne i czytelne informacje o dawkowaniu leku;
  • usprawnienie procesu leczenia - lekarze i farmaceuci, a także pacjenci, będą mieć dostęp do historii choroby (wypisywanych leków).

Zobaczcie, czy leki bez recepty mogą być niebezpieczne? Czy można je przedawkować? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czy leki dostępne bez recepty też można przedawkować? Źródło: Co nas truje?

Projekt jest już realizowany

Wprowadzanie e-recept jest już realizowane - działania pilotażowe zostały zakończone 18 września 2018 roku. Prowadzono je w Siedlcach, Skierniewicach, Krynicy-Zdroju oraz miejscowości Wysokie w woj. lubelskim. 

W sumie programem objęto 60 aptek, a blisko 70 lekarzy wystawiało e-recepty. Z programu skorzystało ponad 5200 pacjentów, na których wystawiono przeszło 24 tysiące e-recept, z których zrealizowano połowę. (Zobacz Źródło 1).

Zgodnie z obowiązującą ustawą, e-Recepta ma trafić do powszechnego użytku 1 stycznia 2020 roku. Jest to jednak termin ostateczny - rozwiązanie ma być wprowadzane dużo wcześniej, województwo po województwie. Wiceminister Zdrowia podał do wiadomości, że od 1 stycznia 2019 roku każda zrealizowana recepta, elektroniczna i papierowa, będzie odnotowywana w systemie P1.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także, że w 2021 roku ma wejść w życie e-skierowanie, zaś w 2022 roku - pełen obieg elektronicznej dokumentacji medycznej.

Źródło: 

e-Recepta: czym jest elektroniczna recepta i kiedy zacznie obowiązywać?

Data aktualizacji: 04.12.2018,
Opublikowano: 04.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej