Elektroneurografia – na czym polega badanie przewodnictwa nerwowego

Fot: Polina Shuvaeva / gettyimages.com

Jednym z elementów badań wykonywanych w neurologii jest badanie przewodnictwa nerwowego, czyli elektroneurografia. W jego przebiegu jedna z elektrod wysyła impuls, a druga go odbiera, co jest rejestrowane jako czas przewodzenia przez to włókno nerwowe.

Elektroneurografia to badanie przewodnictwa nerwowego. Pozwala ocenić, z jaką prędkością impuls nerwowy przewodzony jest przez dany nerw. Prędkość ta jest różna i zależy od budowy nerwów. Jednak ich uszkodzenia i patologie dodatkowo wpływają na zaburzenia przewodnictwa w obrębie danych nerwów.

Co to jest elektroneurografia?

Badanie przewodnictwa nerwowego, czyli elektroneurografia, to element badania neurologicznego pozwalający ocenić prędkość przewodzenia impulsów nerwowych w nerwach. Bardzo często stanowi ono uzupełnienie badania elektromiograficznego. Jak wiadomo, nerwy są elementem złożonego układu nerwowego, przewodzą informacje z mózgu do wszystkich tkanek i narządów organizmu, a także bodźców ze środowiska zewnętrznego do ośrodkowego układu nerwowego. Wyróżnia się włókna czuciowe i ruchowe. Poprzez stymulację nerwów prądem o niewielkim natężeniu można uzyskać informację, z jaką prędkością impulsy są przewodzone przez dane nerwy. W tym celu umieszcza się na skórze badanego odpowiednie elektrody, z których jedna ma za zadanie stymulować nerwy, a druga odbiera impulsy nerwowe. Wysyłany do mięśnia impuls powoduje skurcz mięśnia i to, w jakim czasie ten skurcz następuje, rejestrowane jest przez drugą elektrodę. Prędkość przewodzenia impulsu w mięśniach wynosi około 50–60 m/s, choć szybkość ta waha się w zależności od budowy mięśnia. W przypadku jego uszkodzenia szybkość przewodzenia spada.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Kiedy wykonuje się badanie przewodnictwa nerwowego?

Badanie przewodnictwa nerwowego wykorzystuje się w diagnostyce wielu schorzeń neurologicznych obejmujących zaburzenia czucia, bóle, osłabienie kończyn, drętwienie kończyn, urazy i podejrzenia uszkodzenia nerwów. Wskazania obejmują więc całą gamę różnego rodzaju dolegliwości i schorzeń, takich jak:

  • urazy nerwów obwodowych,
  • neuropatie czuciowe,
  • zwyrodnienia nerwów obwodowych,

Badanie przewodnictwa nerwowego – przebieg

Do skóry pacjenta przyczepia się elektrody i poprzez impulsy delikatnym prądem stymuluje się określony nerw. Jedna elektroda znajduje się nad stymulowanym nerwem, a druga bezpośrednio nad mięśniem unerwionym przez to włókno mięśniowe. Najczęściej stosuje się elektrody opaskowe przylegające do skóry. Podczas badania przewodnictwa nerwowego określa się szybkość, z jaką nerw przewodzi impuls nerwowy. Badany przebywa podczas badania w pozycji leżącej, powinien być rozluźniony i nie napinać badanych mięśni. Badany powinien mieć zapewniony komfort termiczny, ponieważ zbyt niska temperatura w pomieszczeniu, czy też np. wykonanie badania po przyjściu pacjenta bezpośrednio z mroźnego dworu, powoduje zafałszowanie wyników. W zależności od zakresu badania i jego przebiegu, badanie trwa około godziny.

Przygotowanie do elektroneurografii

Przystępując do zabiegu, należy zadbać o to, by skóra nad obszarem badanym była czysta. Nie należy stosować żadnych balsamów, olejków czy kremów do ciała. Badanie nie powinno być też wykonywane przy zbyt dużym oziębieniu kończyny. Na kilka dni przed badaniem lekarz przechodzi z doustnego leczenia przeciwzakrzepowego na heparynę drobnocząsteczkową. Odstawia się przed badaniem również leki stosowane w leczeniu diagnozowanych schorzeń, np. miastenii. Badaniu nie poddaje się osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca i niektórymi typami implantów.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 23.05.2018,
Opublikowano: 23.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej