Ekspert odpowiada na pytania widzów odnośnie koronawirusa
screen shot materiał wideo
Choć od blisko czterech tygodni tematem numer jeden jest epidemia koronawirusa, pytań wciąż nie ubywa. Ekspertka programu "36,6" rozwiała niektóre wątpliwości widzów.
Wydawać by się mogło, że o koronawirusie powiedziano już wszystko. Mimo to pytań w naszych głowach wciąż kłębi się wiele pytań. Ludzi nurtuje mnóstwo kwestii, ale najczęściej zastanawiamy się, które z naszych dolegliwości są w stanie zwiększyć ryzyko zachorowania na COVID-19.
Ekspert „36,6” odpowiada na pytania widzów
Czy osoby z niskim poziomem żelaza i przyjmujące antydepresanty są narażone na cięższe przechodzenie zarażenia koronawirusem? Czy osoby z celiakią, boreliozą lub stwardnieniem rozsianym są w grupie ryzyka? Po jakim czasie pojawiają się objawy COVID-19? Czy można powtórnie zarazić się SARS-CoV-2? Odpowiedzi między innymi na te pytania udzieliła profesor Anna Boroń – Kaczmarska – specjalistka chorób zakaźnych. Zapraszamy do obejrzenia materiału z programy „36,6”.
Koronawirus na świecie
Na ten moment na świecie zdiagnozowano ponad 940 000 zarażeń koronawirusem, z czego ponad 47 500 ludzi zmarło. W Polsce natomiast do tej pory wykryto 2633 przypadki, z czego 45 pacjentów straciło życie. Sytuacja dramatycznie wygląda w tej chwili w Stanach Zjednoczonych (ponad 200 000 zakażeń i 5 000 ofiar śmiertelnych), a także we Włoszech (ponad 110 000 zakażeń i 13 000 ofiar śmiertelnych) i Hiszpanii (ponad 100 000 zakażeń i 9 000 ofiar śmiertelnych). Wszystkie te państwa „przeskoczyły” już statystyki z Chin, czyli epicentrum SARS-CoV-2 (ponad 80 000 zakażeń i 3 000 ofiar śmiertelnych).
Źródło: 36,6
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 03.04.2020,
Opublikowano: 02.04.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?