Ekspert: Oddychanie przez usta może doprowadzić nawet do niedotlenienia 

Fot: Luis Alvarez / gettyimages.com

Jaka szczoteczka do zębów jest najlepsza? Czy ósemki lepiej leczyć czy od razu usunąć? Kiedy implanty nie są wskazane? Na te i inne wasze pytania dotyczące zębów i higieny jamy ustnej na specjalnym live czacie 36,6°C odpowiadała dr Justyna Witalińska-Łabuzek. 

Zdrowe zęby przekładają się na zdrowy organizm. Mało kto wie, że problemy z uzębieniem mogą doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu. Dlatego tak olbrzymie znaczenie ma właściwe dbanie o zęby. Trzeba sobie również zdawać sprawę z tego, że samo mycie i nitkowanie zębów to za mało. Konieczne są jeszcze regularne wizyty u dentysty. Jak często trzeba odwiedzać tego specjalistę?

To sprawa bardzo indywidualna i zależna od tego, czy ktoś ma jakieś problemy czy też nie. Każdy z nas powinien odwiedzać dentystę nie rzadziej niż raz w roku - mówi dr Justyna Witalińska-Łabuzek.

Jak często myć zęby?

Specjaliści zalecają, aby każdy z nas mył zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Czy zbyt częste szczotkowanie może szkodzić?

Tak. Zbyt częste i zbyt mocne szczotkowanie może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. Musimy pamiętać, że szkliwo mamy dane raz na całe życie, jeśli zostanie starte nie odbuduje się - mówi specjalistka.

Ogromne znaczenie przy szczotkowaniu zębów ma nie tylko jego częstotliwość, ale także szczoteczka, której używamy.

Najlepsza dla zębów i dziąseł będzie bardzo miękka szczoteczka. To czy wybierzemy manualną, elektryczną czy soniczną nie ma najmniejszego znaczenia -dodaje.

Czy oddychanie przez usta jest bezpieczne?

W obecnej sytuacji oddychanie przez nos ma kluczowe znaczenie. To właśnie on stanowi pierwszą barierę ochronną i zatrzymuje groźne dla naszego zdrowia patogeny. Niestety wiele osób oddycha przez usta. Taki sposób oddychania może być szczególnie niebezpieczny dla dzieci.

Oddychanie przez usta może doprowadzić nie tylko do wad wymowy, zgryzu czy przerostu migdałów. Dzieci, które oddychają w ten sposób często są niedotlenione. Zdarza się, że zmagają się też z bezdechem sennym, czyli chrapią - mówi specjalistka.

Jak bezpiecznie wybielić zęby?

Wybielanie zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Jak bezpiecznie wybielić zęby? W niektórych przypadkach już po wyczyszczeniu zębów z kamienia nabierają one właściwej barwy, jeśli nie wykonuje się tzw. wybielanie chemiczne.

Takie wybielanie można przeprowadzić w gabinecie lub samodzielnie w domu wykorzystując specjalne nakładki - dodaje specjalistka.

Co zrobić z ósemkami?

Ósemki uchodzą za bardzo kłopotliwe zęby. Czy kiedy chorują lepiej je leczyć czy od razu usunąć?

Leczyć. Jeśli jest taka potrzeba zęby trzeba wyleczyć, do usunięcia muszą być jasne przesłanki - podkreśla stomatolog.

Ale usuwane są nie tylko ósemki. Bardzo często zdarza się, że pacjenci przychodzą do lekarza zbyt późno i jedyne, co lekarz może zaproponować to wyrwanie zęba i wstawienie implantu. Czy wiek może być przeciwwskazaniem do wstawienia implantu?

Nie. Implant można wstawić zawsze. Przeciwwskazaniem są osteoporoza oraz niewystarczająca ilość kości - dodaje.

Data aktualizacji: 10.06.2020,
Opublikowano: 09.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej