Ekspert: brak szkoły i izolacja są dla dzieci groźniejsze niż koronawirus

Imgorthand GettyImages

Dla dzieci większym zagrożeniem jest brak możliwości powrotu do szkoły i izolacja aniżeli ryzyko zakażenia koronawirusem – powiedział doradca medyczny rządu brytyjskiego prof. Chris Whitty. Jego zdaniem „groźba zgonu u dzieci z powodu COVID-19 jest nadzwyczaj mała”.

Brytyjski specjalista wypowiedział się w tej sprawie w związku z powrotem do szkół uczniów w Anglii, Walii i Irlandii Północnej, gdyż kwestia ta wywołuje wciąż wiele dyskusji. Jak informuje BBC, prof. Chris Whitty przekonywał, że z powrotem do szkół nie można zwlekać, ponieważ choroba COVID-19 będzie wyzwaniem przez co najmniej kolejne dziewięć miesięcy, a szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 stanie się powszechnie dostępna dopiero w kolejnym sezonie jesienno-zimowym, czyli na przełomie 2021 i 2022 r.

Zdaniem specjalisty znacznie więcej dzieci może odczuwać negatywne skutki tego, że nie pójdzie do szkoły aniżeli tego, że będzie do niej uczęszczać.

Jest dostatecznie dużo dowodów zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie, że dzieci znacznie rzadziej chorują (na COVID-19 - PAP) i rzadziej wymagają hospitalizacji - mówi.

Dlatego w dłuższym okresie – uważa specjalista - dla dzieci większym zagrożeniem jest brak możliwości powrotu do szkoły i izolacja aniżeli ryzyko zakażenia koronawirusem. Dzieci mogą z tego powodu ponieść większe straty zarówno mentalne i jak fizyczne.

Czytaj też: Do szkół w Polsce trafi ponad 50 mln maseczek i 4 mln litrów płynu dezynfekującego.

Zgony wśród dzieci z powodu COVID-19 zdarzają się nadzwyczaj rzadko, jeśli do nich dochodziło, to jedynie u tych, które już wcześniej poważnie chorowały. Z danych brytyjskiego urzędu statystycznego wynika, że między marcem i czerwcem 2020 r. w Anglii i Walii odnotowano zaledwie 10 zgonów z powodu tej choroby u dzieci i młodzieży poniżej 19. roku życia, a jednocześnie w tym samym okresie zmarło 46 725 pacjentów powyżej 19 lat.

W czerwcu 2020 r. ponad 1 mln dzieci powróciło w Anglii do przedszkoli i szkół podstawowych. Koronawirusem zakaziło się jedynie 70 z nich oraz 128 osób z personelu – wynika z danych Public Health England. Infekcje te w zdecydowanej większości rozniosły osoby dorosłe, które zarażały innych dorosłych.

Z tych samych obserwacji wynika, że w czerwcu dzieci, które wróciły do szkoły, były bardziej narażone na zakażenie podczas pobytu w domu, aniżeli w placówce oświatowej.

Znacznie rzadziej dochodzi do transmisji (koronawiusa – PAP ) z dzieci na inne osoby, aniżeli z dorosłych na dorosłych – podkreślił prof. Whitty.

Jego zdaniem, wraz z otwarciem szkół zagrożeniem jest to, że dorośli będą się ze sobą kontaktować w placówkach oświatowych, np. odbierając dzieci, a także dlatego, że będą mogli powrócić do pracy, gdzie będą się kontaktować z innymi pracownikami.

Otwarcie szkół prawdopodobnie spowoduje wzrost transmisji, ale w głównie w sposób pośredni – ostrzegał.

Konieczne będzie zatem przestrzeganie reguł higieny, czyli noszenie maseczek, zachowanie odpowiedniej odległości oraz mycie i dezynfekowanie rąk.

Źródło: PAP/Zbigniew Wojtasiński

Opublikowano: 24.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej