Echo serca (echokardiografia) – stosowanie badania, przebieg, norma i wyniki

Fot: ronstik / fotolia.com

Echem serca określa się nieinwazyjną metodę wykorzystywaną do badania serca. Pozwala ona ocenić budowę anatomiczną serca, pracę jego zastawek, a także kurczliwość mięśnia sercowego. Jest zalecana pacjentom, u których występuje podejrzenie choroby serca.

Echokardiografia, zwana też echem serca czy ultrasonografią (USG) serca, może być przezklatkowa albo przezprzełykowa. Ta metoda badania serca pozwala wykorzystać echa ultradźwięków. Jest to diagnostyka nieinwazyjna, która umożliwia ocenę struktury i funkcjonowania zastawek serca, diagnostykę wady serca czy wykonanie pomiaru pracy i wielkości komór tego organu.

Echo serca jest zalecane osobom, które zapadły na poważne schorzenia, takie jak choroba niedokrwienna serca, zapalenie mięśnia sercowego, zawał mięśnia sercowego, choroba zakrzepowo-zatorowa czy zapalenie wsierdzia. Powodem do tego badania jest właśnie choroba niedokrwienna oraz jej powikłania, w tym zawał serca.

Diagnostyka pozwala na ocenianie struktury anatomicznej serca, budowy oraz pracy jego zastawek, kurczliwości mięśnia sercowego, przepływu krwi przez przedsionki i komory serca, a także w obrębie dużych naczyń krwionośnych. Echokardiografia umożliwia wykrycie przebytego zawału, nowotworu serca, obecności skrzepliny czy płynu w osierdziu.

Zobacz film: Jak wygląda monitorowanie pracy serca? Źródło: 36,6.

Badanie pozwala ocenić poziomu zaawansowania schorzenia, a także ułatwia monitorowanie postępów oraz efektów leczenia. Echo serca ułatwia diagnostykę przyczyn szmerów serca, niewyjaśnionych bólów pojawiających się w klatce piersiowej czy zaburzeń rytmu. To badanie, które stosuje się także przy obserwacji niewydolność niewydolności serca, chorób mięśnia sercowego, chorób osierdzia lub wsierdzia.

Echokardiografia pozwala zbadać nieprawidłowości związane z budową i funkcjami naczyń żylnych lub tętniczych. Może być ono wykonywane także przy tętniczym nadciśnieniu płucnym. Echo serca pozwala także na potwierdzenie lub wykluczenie istnienia wad wrodzonych serca.

Zobacz też: Jak się objawia zawał serca u kobiet?

Echo serca – przygotowanie

Przed echokardiografią przezklatkową pacjent nie musi być specjalnie przygotowany. Nie jest wykonywane na żadnej specjalnej sali, a często odbywa się tuż przy łóżku chorego, dzięki możliwości wykorzystania przenośnych aparatów. W przypadku echa przezprzełykowego, badany powinien zjawić się na czczo na specjalnie do tego przygotowanej sali zabiegowej. Pacjent powinien mieć zrobione EKG oraz RTG klatki piersiowej. Tak uzyskany wynik musi trafić w ręce lekarza przed badaniem.

Zobacz też: Ból serca - przyczyny kłucia w klatce piersiowej

Echokardiografia - rodzaje

Echokardiografię można wykonywać dwoma technikami: przezklatkowo i przezprzełykowo. Najczęstszą jest echo serca przezklatkowe. Po jego wykonaniu lekarz może zalecić wykonanie echokardiografii przezprzełykowej. Natomiast nowością jest opcja echa serca tkankowej echokardiografii dopplerowskiej.

Echokardiografię najczęściej wykonuje się przez klatkę piersiową. Echo serca przezprzełykowe zaleca się u osób, których obraz badania przezklatkowego nie jest jednoznaczny bądź wystarczający. Dodatkowo wykonuje się ją przy podejrzeniu występowania skrzepliny w jamach serca, rozwarstwienia aorty, zapalenia wsierdzia czy w przypadku nieprawidłowego funkcjonowania protez zastawek.

Echo serca – badanie

Przebiega badania jest uzależniony od postaci przeprowadzonej echokardiografii. W przypadku przezklatkowej, pacjent powinien rozebrać się od pasa w górę i ułożyć na plecach na łóżku szpitalnym. Następnie lekarza naniesie na skórę specjalny żel. Kolejnym krokiem jest przyłożenie głowicy urządzenia do ciała.

Sprzęt przesyła fale dźwiękowe, jednocześnie odbierając wracające do niego echo. Na monitorze w ten sposób ukaże się obraz serca, który lekarz musi dokładnie ocenić w poszukiwaniu jakichkolwiek patologii. Echo serca może być wykonany z kontrastem. Jest on wstrzykiwany do żyły pacjenta podczas zabiegu. Dzięki kontrastowi lekarz uzyskuje lepszy obraz.

Echokardiografia przezprzełykowa uzupełnia poprzednią postać badania. Tutaj pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Specjalista albo podaje znieczulenie, albo lek uspokajający. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie przez lekarza sondy doprzełykowej, której głowica zatrzymuje się na wysokości serca. Ma ona średnicę około centymetra. To badanie pozwala na szczegółowe przedstawienie budowy serca.

Zobacz film: Echo serca. Źródło: 36,6

Echokardiografia – norma

W trakcie echokardiografii mierzy się frakcję wyrzutową (EF), która służy do oceny ryzyka czynnościowej serca. Właściwie ma tu znaczenie wiele czynników, w tym również ciśnienie krwi czy poziom cholesterolu.

Frakcja wyrzutowa lewej komory serca jest wartością, poprzez którą ustala się stan serca i jego zdolność do wprowadzania krwi do krwioobiegu. Określa się nią procent objętości krwi, która jest wypompowywana z serca w czasie pojedynczego skurczu.

Frakcja wyrzutowa lewej komory u zdrowej osoby powinna wynosić minimum 60-65% objętości końcoworozkurczowej Mniejsza ilość może wskazywać na to, że serce nie jest w pełni sprawne, a co za tym idzie, istnieje zagrożenie życia, gdyż występuje stan chorobowy.

Niska frakcja wyrzutowa wskazuje, że serce nie może dostarczyć odpowiedniej ilości krwi. Jest to wyniki słabego albo też niewydolnego mięśnia sercowego. Dodatkowo jest to spowodowane schorzeniami bądź zaburzeniami, w tym zawałem serca. Co więcej, niska frakcja wyrzutowa bywa skutkiem nieleczonych chorób zastawek serca albo nadciśnienia, który trwa od dłuższego czasu.

Zobacz film: Rekonstrukcja zastawki serca z użyciem tkanki z jelita świńskiego. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.02.2018,
Opublikowano: 13.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 19.11.2018r.

Normy dla tego badania, omówienie poszczególnych ocenianych wartości są zbyt rozbudowane i zbyt specjalistyczne dla przedstawiania ich w tym artykule. Nie są to bowiem artykuły naukowe. Prosimy więc o skorzystanie w tym przypadku ze specjalistycznych opracowań.

marika 06.11.2018r.

nie podano prawidłowych norm jakie powinny być tj. LA,Ao,RVOT,LV,IVSD,PPW EF

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej