Dzień Pielęgniarek. Jak wygląda ich praca w dobie pandemii? Zobacz reportaż Uwaga! TVN

zrzut ekranu Uwaga! TVN

12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Dziś obok lekarzy znajdują się na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Tym bardziej należy wspomnieć o ich wielkim zaangażowaniu w opiekę nad chorymi. Zobaczcie reportaż Uwaga! TVN, który ukazuje pracę personelu medycznego w szpitalu jednoimiennym w Tychach.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

To święto ustanowione w Meksyku w 1973 roku przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie. 12 maja to również rocznica urodzin prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa - Florence Nightingale. Brytyjka urodzona we Włoszech w 1860 roku założyła w Londynie pierwszą szkołę pielęgniarstwa (przy szpitalu św. Tomasza).

Zawód odpowiedzialny i trudny

Zawód pielęgniarki i położnej to wyjątkowo odpowiedzialna praca, a zarazem misja. Od pielęgniarki wymaga się, by z jednej strony była empatyczna do pacjenta, z drugiej zaś musi być ona zdecydowana i nie ulegająca emocjom. Ich rola jest nieoceniona w polskim systemie ochrony zdrowia. Obecnie przez panującą pandemię koronawirusa są w grupie, która jest szczególnie narażona na zakażenie Sars-Cov-2. To one razem z lekarzami znajdują się na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Tym bardziej powinniśmy docenić ich wkład w opiekę nad pacjentami oraz chęć niesienia pomocy.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

To pielęgniarki są przy pacjentach cały czas

Sześć tygodni temu z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach wypisano i wywieziono wszystkich leczących się pacjentów. Teraz na czternastu zamkniętych oddziałach leczy się jedynie osoby zakażone COVID-19.

Zobacz też: Ogromna presja i jeszcze większe ryzyko. Zobacz reportaż z Uwagi TVN o pracy ratowników medycznych

Na dyżurze oddziału intensywnej opieki medycznej pracuje podwojona obsada pielęgniarek i lekarzy. Medycy muszą wymieniać się co kilka godzin.

- Najtrudniejsze są reanimacje pacjentów. To potężny wysiłek fizyczny. Zdarzało się, że same podczas tych akcji się dusiłyśmy - opowiada Agnieszka Jaskuła, pielęgniarka oddziału intensywnej terapii.

Szpital jest dobrze zaopatrzony. Leczy się obecnie w nim 120 pacjentów.

Lekarze walczą o życie pacjentów, jednak to pielęgniarki są przy ich łóżkach cały czas. Są z nimi najdłużej. to one do nich mówią, to one pocieszają. To one pomodlą się w tej najtrudniejszej chwili

-opowiada jedna z pielęgniarek.

Mówi się, że będzie dobrze, że nie będzie cierpiał, Wieczny odpoczynek, Zdrowaś Maryjo, no i mówi mu się przede wszystkim, że rodzina jest i będzie zawsze przy nim

-mówi Agnieszka Jaskuła.

Cały reportaż zobaczycie na stronie Uwaga! TVN

Data aktualizacji: 12.05.2020,
Opublikowano: 12.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej