Dysplazja stawu biodrowego – jak się objawia u dzieci i dorosłych? 

Fot.: twinsterphoto / stock.adobe.com

Wcześnie wykryta dysplazja stawu biodrowego daje szansę na szybkie wyleczenie. Trzeba jednak uważnie obserwować dziecko, bo u noworodków jej objawy nie są zbyt wyraźne. Nasilenie dysplazji określa się w stopniach. Nieleczona, może skutkować zmianami zwyrodnieniowymi u ludzi dorosłych.

Dysplazją stawu biodrowego nazywamy stan za który w dużej mierze odpowiada niedorozwinięta panewka stawowa. U niemowląt jest najczęściej wrodzona, co oznacza, że jej przyczyny wystąpiły jeszcze w życiu płodowym. Nieleczona może powodować w przyszłości silne bóle nóg i utrudniać chodzenie. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych wymaga odpowiedniej rehabilitacji.

Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt

Za rozwój dysplazji stawu biodrowego u niemowląt mogą odpowiadać czynniki genetyczne. Nie bez znaczenia pozostaje również sposób ułożenia dziecka w łonie matki. Rodzice muszą również dbać o prawidłową pozycję dziecka w trakcie pierwszego roku życia, bowiem jego nieprawidłowa ułożenie może mieć związek z dysplazją stawu biodrowego.

Dysplazję stawu biodrowego po narodzinach diagnozuje w trakcie badania lekarz. Bez tego schorzenie najprawdopodobniej umknęłoby rodzicom, ponieważ niemowlęta nie odczuwają z jego powodu bólu. Oznaką dysplazji mogą też być niesymetryczne fałdy skórne między nóżkami dziecka, choć nie jest to powód do jednoznacznej diagnozy; nierówność fałd w tym miejscu jest widoczna także u zdrowych dzieci (1 na 4). W pierwszych tygodniach życia u niemowląt z dysplazją występuje przesuwanie się kości udowej poza staw. Jest ono wyczuwalne jako przeskakiwanie w stawie biodrowym podczas odwodzenia i przywodzenia nóżek.

Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt – stopnie

Ostateczną diagnozę można postawić po wykonaniu badania ultrasonograficznego (USG). W ocenie stanu rozwoju stawu używa się klasyfikacji Grafa. Wyróżnia się według niej typy:

  • prawidłowy – stawy są całkowicie dojrzałe, tkanka kostna i chrzęstna rozwijają się prawidłowo. W zależności od ukształtowania tkanki chrzęstnej wyróżnia się typ Ia i typ Ib;
  • fizjologicznie niedojrzały – cechy dysplazji występują, ale nie ma przesunięcia kości udowej (stopnie II a – c)
  • typ dysplastyczny – występują cechy dysplazji, kość udowa jest przesunięta względem panewki stawowej;

Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt – leczenie

W leczeniu dysplazji stawu biodrowego u niemowląt bardzo ważna jest rehabilitacja. Pomaga też układanie dziecka na brzuchumożna to jednak robić dopiero po 6. tygodniu życia. Jeżeli to nie przynosi oczekiwanych rezultatów, stosuje się specjalne ortezy pomagające utrzymać nóżki dziecka w szerokim ułożeniu. Mogą to być szelki Pavlika, które można zakładać niemowlęciu jeszcze przed 6. miesiącem życia. W podobnym ułożeniu nóżki dziecka utrzymuje szyna Koszli. Po upływie 6–7 miesięcy stosuje się szynę Denisa-Browna.

Gdy leczenie zachowawcze okaże się nieskuteczne, należy je zakończyć – dalsze próby mogą spowodować trwałe uszkodzenie stawu biodrowego. Konieczna jest wówczas operacja korygująca niedorozwiniętą panewkę. Powikłaniem nieleczonej dysplazji stawu biodrowego może być powstanie biodra koślawego lub zmiany zwyrodnieniowe.

Dysplazja stawu biodrowego u dorosłych

Dysplazja stawu biodrowego u dorosłych występuje wówczas, gdy wada ta nie była leczona w dzieciństwie lub gdy leczenie było bezskuteczne.

Głównymi objawami dysplazji stawu biodrowego u dorosłych są obrzęk, zaczerwienienie okolic stawu i ból, który nasila się podczas wysiłku. Zarys stawu bywa zniekształcony. Początkowo dolegliwości mogą nie być zbyt uciążliwe i pojawiać się tylko tymczasowo. Z czasem ich częstotliwość wzrasta, a ból robi się coraz bardziej intensywny. Może pojawić się utykanie.

Gdy objawy dysplazji nie są zbyt uciążliwe, choremu zaleca się rehabilitację i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Konieczna jest rezygnacja z uprawiania niektórych sportów (także rekreacyjnego).

Leczenie operacyjne ma na celu zapobieganie dalszym uszkodzeniom stawu i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Jednym z takich zabiegów jest osteotomia okołopanewkowa. Wzmacnia staw i pozwala zachować jego sprawność. Polega ona na oddzieleniu panewki stawu od kości miednicy i ponownym ich połączeniu, tym razem w pozycji optymalnej dla budowy stawu. Gdy to konieczne, wykonuje się operację wymiany stawu biodrowego.

Zobacz film: Zastosowanie badania USG. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Adult Hip Dysplasia

2. Adult Symptoms

3. Adult Treatments for Hip Dysplasia

4. What causes Hip Dysplasia?

Data aktualizacji: 17.01.2018,
Opublikowano: 18.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej