Dyslalia – czym jest to zaburzenie? Przyczyny, rodzaje i skuteczne ćwiczenia

Fot: ALDECAstudio / fotolia.com

Dyslalia to określenie wad wymowy, które polegają na niewłaściwej artykulacji co najmniej jednej głoski. Wyróżnia się jednorodną, wieloraką i całkowitą dyslalię. W trakcie artykułowania dochodzi najczęściej do opuszczania poszczególnych głosek, zastępowania ich innymi lub całkowitego deformowania.

Dyslalią wielu logopedów nazywa opóźnienia w przyswajaniu języka, co wpływa na niewłaściwe posługiwanie się nim poprzez błędną artykulację niektórych głosek. Dyslalia to jedno z najczęstszych zaburzeń logopedycznych u dzieci. Zdaniem wielu logopedów dyslalii nie powinno się kwalifikować jako choroby, lecz zespół objawów, które są wywołane wieloma czynnikami.

Jakie są przyczyny dyslalii?

Istnieje wiele czynników, które powodują dyslalię. Część z nich związanych jest z anatomicznymi nieprawidłowościami aparatu mowy, co może mieć także wpływ na jego zaburzoną pracę. Do rozwoju dyslalii mogą przyczynić się opóźnienia rozwoju dziecka oraz błędne wzorce czerpane od rodziców lub bliskich osób. Aby dziecko nauczyło się prawidłowej artykulacji głosek, a w konsekwencji sprawnego posługiwania się językiem należy stworzyć odpowiednie warunki. 

Przyczynami powstawania dyslalii mogą być anatomiczne zmiany aparatu mowy: skrzywienie przegrody nosowej, nieprawidłowa budowa języka (zbyt krótki lub zbyt długi, przerost, za krótkie wędzidełko podjęzykowe), nieprawidłowa budowa podniebienia (rozszczep, podniebienie gotyckie), wada zgryzu, a także przerost trzeciego migdałka. Dyslalię może wywołać ponadto niewłaściwe funkcjonowanie narządów mowy, objawiające się:

  • niską sprawnością języka,
  • niską sprawnością warg,
  • niewłaściwą pracą mięśni napinających i przywodzących więzadła głosowe,
  • brakiem pionizacji języka,
  • trudnościami w synchronicznej pracy więzadeł głosowych wraz z artykulacją nasady.

Dyslalia może mieć także źródło w niewłaściwej budowie i funkcjonowaniu narządów słuchu, które w większości przypadków polegają na zaburzeniu analizy i syntezy słuchowej, a także zaburzeniu słuchu fonetycznego, niedosłuchu, głuchocie oraz wybiórczych zaburzeniach słuchu. Do dyslalii może przyczynić się przyswajanie niewłaściwych wzorców wymowy, nieodpowiednia stymulacja rozwoju mowy (lub jej brak), nieodpowiedni styl wychowania oraz postawy rodziców. Jak podkreślają logopedzi, za dyslalię mogą być także odpowiedzialne: niewłaściwe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia psychiczne oraz opóźnienie w rozwoju emocjonalnym i psychomotorycznym.

Rodzaje dyslalii – audiogenna, wieloraka, obwodowa

W logopedii funkcjonuje wiele definicji oraz rodzajów dyslalii. Jeśli wada wymowy dotyczy jednej głoski, oznacza to dyslalię jednoraką. Niewłaściwa artykulacja więcej niż jednej głoski wskazuje na dyslalię wieloraką. Dyslalia wieloraka (alalia motoryczna) polega na niewyraźnej mowie, bełkocie przy jednoczesnym zachowaniu melodii, akcentu oraz rytmu wypowiedzi. Zgodnie z definicją objawową, która dokonuje podziału dyslalii pod względem niewłaściwej artykulacji konkretnej głoski bądź głosek, dyslalię dzieli się na:

  • seplenienie – zwane także sygmatyzmem, polega na błędnym artykułowaniu głosek należących do tzw. szeregu syczącego (s, z, c, dz), głosek należących do szeregu ciszącego (ś, ź, ć, dź), a także głosek należących do szeregu szumiącego (sz, ż, dż, cz),
  • rotacyzm – zaburzona artykulacja głoski r,
  • betacyzm – niewłaściwa artykulacja głoski b oraz p,
  • rynolalia – artykulacja z niewłaściwym rezonansem nosowym,
  • kappacyzm – niewłaściwa artykulacja głoski k,
  • gammacyzm – błędna artykulacja głoski g,
  • lambdacyzm – niewłaściwa artykulacja głoski l.
  • wymowa bezdźwięczna – zastępowanie głosek dźwięcznych głoskami bezdźwięcznymi.

Jak podkreślają logopedzi, istnieją także: sygmatyzm właściwy, sygmatyzm boczny i sygmatyzm międzyzębowy. Pierwszy z nich oznacza, że osoba z wadą wymowy deformuje daną głoskę, tworząc nieistniejący dźwięk. Sygmatyzm międzyzębowy wskazuje na seplenienie poprzez wkładanie języka między zęby w trakcie artykulacji. U osób z sygmatyzmem bocznym dochodzi do seplenienia poprzez niesymetryczne układanie języka, co powoduje tworzenie się niepożądanych szczelin.

Leczenie dyslalii – metody oraz ćwiczenia

Należy pamiętać, że dyslalia jest zaburzeniem, które może być wywołane wieloma czynnikami. Podstawą leczenia tego rodzaju wady wymowy jest uporanie się z jego przyczynami, dlatego konieczne jest podjęcie terapii logopedycznej. Próba ćwiczeń wad artykulacji w przebiegu dyslalii samemu lub za sprawą rodziców może okazać się niewystarczająca i nie przynieść spodziewanych skutków. 

Terapia dyslalii u osób ze sprawnym działaniem i budową aparatu mowy sprowadza się do usprawnienia narządów artykulacyjnych, a także do ćwiczeń wspomagających prawidłowy oddech w czasie artykulacji oraz wydłużenie fazy wydechowej. Leczenie wad wymowy może opierać się na treningu artykulacji wraz z logopedą, polegającym na nabieraniu sprawności motorycznej narządów mowy, monitorowaniu artykulacji wzrokowo, słuchowo, a nawet dotykowo oraz treningu właściwej pozycji narządów mowy w trakcie artykulacji. Ćwiczenia logopedyczne mogą polegać także na treningu słuchowym, w którego trakcie osoba z wadami wymowy może odróżniać dźwięki wymawiane prawidłowo oraz błędnie. W niektórych przypadkach konieczna okazuje się interwencja psychologa.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 28.12.2017,
Opublikowano: 22.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej