Dysgrafia – upośledzenie zdolności pisania. Jakie są przyczyny dysgrafii i jej objawy? Czy można ją skutecznie leczyć?

Fot: vectorfusionart / fotolia.com

Dysgrafia, nazywana również agrafią, oznacza całkowitą bądź częściową utratę zdolności pisania, a dokładniej stawiania znaków graficznych. Jest zaburzeniem diagnozowanym zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dotknięte nim osoby mają pismo określane mianem dysgraficznego.

Dysgrafia jest częstą przyczyną kłopotów dzieci w szkole, zwłaszcza na zajęciach, które wymagają od nich pisania, rysowania czy malowania. Osoby dotknięte zaburzeniem mają niewyraźne pismo, szybko się męczą w trakcie pisania i wykazują niechęć do wszelkich zajęć powiązanych z rysowaniem lub malowaniem.

Zobacz także: Dysortografia - definicje, przyczyny, objawy i ćwiczenia dydaktyczne

Co to jest dysgrafia? Objawy i diagnoza

Objawem charakterystycznym dla dysgrafii jest nieczytelne pismo (dysgraficzne). Osoby cierpiące na zaburzenie mają problem ze stawianiem znaków graficznych. Analizując pismo dysgraficzne, można zauważyć, że poszczególne symbole są niekształtne, niewyraźne i nie są dokładnie odtworzone. Wyglądają jak pisane drżącą ręką. W obrębie jednego wyrazu widoczna jest różna wielkość liter, które mogą być też znacznie odchylone od pionu. W przypadku dzieci piszących w zeszytach wyraźnie da się zauważyć, że litery, a co za tym idzie wyrazy, nie mieszczą się w wyznaczonych liniach. Pismo jest pozbawione znaków interpunkcyjnych i diakrytycznych.

Dysgrafia u dzieci, poza upośledzeniem zdolności pisania, może objawiać się również szybkim męczeniem się, jeżeli musi ono stworzyć dłuższą wypowiedź pisemną oraz nieprawidłowym i kurczowym trzymaniem przyboru do pisania. Kartki w zeszycie często są nadmiernie pogięte przez zbyt mocne dociskanie długopisu. Ponadto dziecko wykazuje ogólną niechęć do wszelkich czynności związanych z pisaniem, rysowaniem i malowaniem.

Zobacz także: Jak nauczyciele mogą wspierać dziecko z dysleksją? Przyczyny i objawy choroby

Objawem charakterystycznym dla dorosłych osób z dysgrafią jest trudność z przelewaniem myśli na papier. Mają one problem z poprawną składnią pisemnej wypowiedzi i popełniają wiele błędów, głównie interpunkcyjnych.

Ćwiczenia dla dysgrafików

Pomocne w leczeniu dysgrafii są ćwiczenia, które należy wykonywać z użyciem długopisu i kartki papieru, a w przypadku dzieci dodatkowo papieru kolorowego, mazaków, kredek, farb czy plasteliny. Mają one za zadanie zainteresować dziecko, wzbudzić w nim chęć do wykonywania zadań i zaangażować wszystkie zmysły przy jednoczesnym obniżeniu stresu. Zestaw ćwiczeń obejmuje:

  • kreślenie w powietrzu za pomocą rąk tzw. leniwych ósemek (podczas tej czynności ruchy powinny być wolne i dokładne),
  • powtórzenie kreślenia ósemek i innych swobodnych ruchów na papierze (bez kurczowego trzymania przyrządów do pisania),
  • odrysowywanie kształtów od przygotowanych szablonów,
  • praca z konturami – wypełnianie ich i pogrubienie,
  • wypełnianie kolorem określonej przestrzeni,
  • rysowanie szlaczków, tak aby zmieściły się w określonych liniach,
  • kopiowanie rysunków za pomocą kalki, a następnie z pamięci,
  • łączenie kolejnych punktów jedną linią, tak aby uzyskać kontur obrazka,
  • uzupełnianie szablonów określonymi literami alfabetu,
  • łączenie obrazków z konkretnymi pojęciami.

Dysgrafia – przyczyny

Należy pamiętać, że dysgrafia nie jest powiązana z rozwojem intelektualnym i fizycznym dziecka. Jej przyczyną mogą być uszkodzenia tej części mózgu, która odpowiada za funkcję pisania. Razem z dysgrafią często dochodzi do innych zaburzeń neurologicznych, które dotyczą słuchu i wzroku, a objawiają się trudnościami w interpretacji usłyszanych informacji oraz brakiem pamięci wzrokowej.

Przyczyny dysgrafii powiązane są również z dysfunkcjami dłoni, np. z powodu zbyt dużego napięcia mięśniowego, które uniemożliwia właściwą pracę palców i nadgarstka. Dlatego cierpiące na nią osoby mają problem z luźnym trzymaniem przyborów do pisania i rysowania – kurczowo je ściskają, dociskając do kartki ze zbyt dużą siłą. Zaburzenie pogłębia tzw. niewłaściwy chwyt pisarski, czyli nieprawidłowe trzymanie długopisu oraz przyzwyczajenia, które uniemożliwiają pisanie zgodnie z prawidłową techniką.

Przyczyną dysgrafii mogą być również zaburzenia w rozwoju związane ze zdiagnozowanymi nerwicami ruchowymi i nadpobudliwością. Często towarzyszą im zaburzenia mowy.

Co to jest dysgrafia i jakie są jej rodzaje?

Wyróżnia się i definiuje trzy formy dysgrafii: przestrzenną, dyslektyczną i motoryczną. Ta pierwsza charakteryzuje się problemami z rysowaniem i przepisywaniem innego tekstu. Osoby z tym rodzajem dysfunkcji popełniają wiele błędów ortograficznych.

W przypadku dysgrafii dyslektycznej wypowiedzi pisemne również wypełnione są błędami ortograficznymi, a dodatkowo dotknięta zaburzeniem osoba ma nawyk zapisywania wyrazów ze słuchu, co często wiąże się z ubezdźwięcznieniem niektórych głosek, najczęściej tych, które występują na końcu danego wyrazu. Przy tym rodzaju dysfunkcji nie występują problemy z rysowaniem i kopiowaniem.

Zobacz także: Jak zmniejszyć objawy dysleksji? Przyczyny zaburzenia i rodzaje ćwiczeń dla dyslektyków

Trzecim rodzajem jest dysgrafia motoryczna, która polega przede wszystkim na problemach z zapisem znaków graficznych i rysowaniem. Jak przy pozostałych dwóch formach, tekst zawiera dużą liczbę błędów, nawet jeżeli jest to test przepisywany, ale osoby cierpiące na to zaburzenie nie mają problemu z zapisem tekstu ze słuchu. 

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 30.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej