Zaburzenia połykania u dzieci i dorosłych. Przyczyny, objawy i leczenie

Fot: Antonioguillem / fotolia.com

Dysfagia to termin, którym określa się zaburzenia połykania. Mimo dość charakterystycznych, powtarzalnych objawów, mogą one mieć wiele różnych przyczyn i wymagać zróżnicowanego leczenia. Bardzo często tego typu zespół ma podłoże nerwicowe. 

Zaburzenia połykania ze względu na różnorodność przyczyn stanowią dość poważny problem diagnostyczny i leczniczy. Dysfagia u dzieci, szczególnie jeśli nie współpracują one z lekarzem, wymaga wielkiego zaangażowania całej grupy specjalistów. Rozpoznanie dysfagii nerwicowej musi być poprzedzone wykluczeniem innych możliwych powodów.

Zaburzenia połykania – objawy

Dysfagia oznacza problemy z połykaniem. Mogą one dotyczyć pokarmów stałych, a w niektórych sytuacjach również płynów. Zaburzenia mają typ ustno-gardłowy lub przełykowy.

W dysfagii ustno-gardłowej chory zgłasza problem z połknięciem pokarmu. Czasami kęs udaje się przełknąć dopiero po kilku lub kilkunastu próbach. Próbie połykania może towarzyszyć ból lub uczucie ściskania w gardle, poczucie nadmiernej pełności w ustach, wrażenie, że znajdujący się w ustach kawałek jest zbyt duży. U niektórych osób może dochodzić do zatrzymywania się pokarmu w gardle już w trakcie połykania, kaszlu, wykrztuszania przełykanego pożywienia lub napoju.

Dysfagia przełykowa ma inny charakter. Chory zwykle bez problemu połyka pierwszy kęs, lecz może mieć wrażenie, że niezwykle powoli przechodzi on przez szyję i klatkę piersiową. Może temu towarzyszyć ostry, kłujący ból, przemieszczający się stopniowo coraz niżej, przez szyję do klatki piersiowej. W innych sytuacjach połykanie nie wiąże się bezpośrednio z żadnymi dolegliwościami. Dopiero po przełknięciu pewnej ilości jedzenia chory zaczyna odczuwać rozpieranie, gorąco lub ból w klatce piersiowej, ma wrażenie pełności, chwilowe problemy z oddychaniem. W krańcowych przypadkach dochodzi do wymiotów.

Przyczyny zaburzeń przełykania

Przyczyny dysfagii można podzielić na mechaniczne, neurogenne i nerwicowe.

Do przyczyn mechanicznych zalicza się deformacje w obrębie ust i gardła (np. rozszczep podniebienia, stany pourazowe), zapalenia (reakcja wywołana bólem lub przeczulicą obrzękniętych śluzówek – np. w przypadku wirusowego lub aftowego zapalenia gardła).

W przypadku niektórych poważniejszych chorób może dochodzić do zwężenia lub ucisku na ścianę gardła lub przełyku. Ze względu na to, że przestrzeń śródpiersia tylnego, w którym przebiega największa część przełyku, jest bardzo ograniczona, każdy stan chorobowy związany ze zwiększeniem objętości okolicznych narządów może wywoływać dysfagię. Powodem mogą być guzy zapalne, pierwotne guzy nowotworowe przełyku, nacieki w obrębie węzłów chłonnych (nowotwory przerzutowe albo np. chłoniak). Dotyczy to również stanów takich, jak np. zapalenie śródpiersia, znaczny przerost mięśnia sercowego albo tętniak aorty.

Specyficznym zespołem jest achalazja przełyku – nadmierna czynność skurczowa dolnego zwieracza przełyku, która prowadzi zwykle do objawów o typie dysfagii.

Mechaniczne problemy z przełykaniem mogą również powstawać w przebiegu dużego wola łagodnego lub raka tarczycy albo nowotworów krtani. Ostatnie dwie przyczyny (wraz z innymi naciekami złośliwymi) odpowiadają też za powstanie wtórnej neurogennej dysfagii. Guz uciskający lub obejmujący okoliczne nerwy może powodować niedowład mięśni biorących udział w procesie przełykania. Dysfunkcja ruchowa bywa jednym z objawów guza mózgu, przebytego udaru mózgu, stanu zapalnego lub pourazowego przerwania gałęzi nerwu twarzowego albo (u osób starszych) zmniejszenia napięcia mięśni szyi i gardła.

Specyficzną grupę objawów stanowią dysfagie wywołane przez nerwice. Pojęcie Globus hystericus od wieków symbolizuje problemy z przełykaniem i wrażenie ciała obcego w gardle u osób z zaburzeniami o typie histerycznym i lękowym.

Zaburzenia połykania u dzieci

Najczęstszą przyczyną dysfagii u dzieci są infekcje gardła, przebiegające z obrzmieniem, rozpulchnieniem i zaczerwienieniem łuków podniebiennych, tylnej ściany gardła lub podniebienia. Specyficzny przypadek stanowi angina, w przebiegu której dochodzi do znaczącego powiększenia migdałków podniebiennych, co może stwarzać mechaniczną przeszkodę w połykaniu większych fragmentów pokarmu. Najczęściej jednak przyczyną dysfagii jest odczuwany z powodu choroby ból i odruchowa, podświadoma obrona (reakcja skurczowa mięśni gardła).

Leczenie zaburzeń połykania

Leczenie dysfagii może być wdrożone po wykonaniu pełnej diagnostyki i określeniu właściwego rozpoznania. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ przyczyną tych objawów mogą być poważne schorzenia. Jeżeli stwierdza się neurogenne albo mechaniczne, inne niż związane z ostrą infekcją, przyczyny zaburzeń połykania, chorego należy poddać odpowiedniemu leczeniu specjalistycznemu.

Leczenie chwilowej dysfagii, spowodowanej przez anginę lub zapalenie gardła, polega na podawaniu w niezbędnych przypadkach leków antybakteryjnych (w postaci antybiotyku lub preparatów do ssania), płukaniu gardła, np. roztworem soli. Działania te mogą przyspieszyć zmniejszanie się obrzęku. Można również stosować preparaty o lekkim działaniu znieczulającym śluzówki (np. z mentolem), co zmniejszy dolegliwości bólowe i ułatwi przełykanie.

Nie należy lekceważyć dysfagii nerwicowych – brak interwencji leczniczej (w postaci psychoterapii lub podawania objawowych leków uspokajających czy rozkurczowych) może prowadzić do zwiększania poziomu lęku i zagrożenia u chorego oraz pogarszania się jego stanu. 

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 11.01.2018,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej