Drożdże na trądzik - maseczka, drożdże do picia i w tabletkach. Efekty kuracji drożdżowej

Fot. Lucy Lambriex / Getty Images

Drożdże, dzięki zawartości witamin z grupy B, pozytywnie wpływają na wygląd cery. Maseczka drożdżowa polecana jest dla osób z trądzikiem, podrażnieniami lub zaczerwienieniem skóry. Drożdże można również przyjmować bezpośrednio, np. w postaci tabletek bądź napoju. 

Drożdże w kosmetyce wykorzystywane są głównie do jako składnik kosmetyków do twarzy przeznaczonych do cery trądzikowej, tłustej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Surowiec można znaleźć w składzie takich preparatów pielęgnacyjnych, jak: maseczki do twarzy, peelingi enzymatyczne, esencje, kremy matujące oraz nawilżające.

Drożdże - właściwości kosmetyczne

Cenne właściwości drożdży doceniane są nie tylko w przemyśle piwowarskim oraz spożywczym, ale również w kosmetyce. Są one bowiem bogatym źródłem kwasu pantotenowego, którego stabilna pochodna witamina B5 (czyli pantenol) jest powszechnie wykorzystywana do produkcji kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień oraz z różnymi problemami dermatologicznymi, np. trądzikiem. Pantenol działa łagodząco na skórę, zmniejsza stan zapalny, przyspiesza gojenie się ran, a także działa nawilżająco. Drożdże zawierają w sobie również inne cenne dla cery witaminy z grupy B, jak:

  • B1 (tiamina) - działa przeciwzapalnie i redukuje nadmierne wydzielanie sebum,
  • B2 (ryboflawina) - przyspiesza regenerację skóry,
  • B3 (niacyna) - ogranicza nadmierną pracę gruczołów łojowych, łagodzi zaczerwienienie, chroni skórę przed utrata wody,
  • B6 (pirydoksyna) - wspomaga łojotokowe zapalenie skóry, działa łagodząco,
  • B8 (inozytol) - hamuje łojotok regulując pracę gruczołów łojowych,
  • B9 (kwas foliowy) - opóźnia procesy starzenia się skóry oraz przyspiesza jej regenerację.

Drożdże to również źródło przyswajalnego białka oraz biotyny (czyli witaminy H). Niedobór witaminy H w organizmie powoduje nie tylko wypadanie włosów, ale i pojawianie się na skórze różnego rodzaju stanów zapalnych, wyprysków oraz wysypek.

Drożdże na trądzik - zastosowanie

Drożdże, dzięki swoim cennym właściwościom, pomagają na problemy z trądzikiem. Surowiec można stosować zarówno zewnętrzne, np.: w postaci domowej maseczki na twarz, czy gotowych kosmetyków na bazie surowca, lub wewnętrzne - jako suplement diety w tabletkach bądź napój drożdżowy.

Polecamy: Picie drożdży – wpływ na zdrowie, włosy, cerę, sylwetkę

Domowa maseczka z drożdży na trądzik - jak wykonać i stosować?

Maseczka drożdżowa polecana jest nie tylko na trądzik, ale i w przypadku, gdy cera jest szara, zmęczona i zanieczyszczona. Domowy kosmetyk można nakładać na całą twarz, ale również pojedyncze ropne wypryski znajdujące się, np.: na dekolcie czy plecach.

Do przygotowania maseczki wystarczy połączyć ze sobą 2 łyżki świeżych drożdży i 1 łyżkę jogurtu naturalnego. Aby wzmocnić działanie kosmetyku, można do niego dodać łyżeczkę zielonej glinki, która idealnie sprawdza się do pielęgnacji cery trądzikowej, ponieważ działa dezynfekująco, regenerująco, oczyszczająco i odtłuszczająco, a jednocześnie hamuje namnażanie się bakterii. Przed zastosowaniem domowej maseczki warto wykonać test uczuleniowy, nakładając niewielką ilość kosmetyku, np. na skórę za uszami. Jeżeli w przeciągu 24 godzin nie zauważy się niepokojących objawów, jak: swędzenie, pieczenie, wysypka, można kontynuować kurację.

Maseczkę z drożdży nakłada się na twarz na ok. 10 minut. Po upływie określonego czasu wystarczy usunąć kosmetyk letnią wodą, a następnie nałożyć na skórę ulubiony krem odżywczo-regenerujący.

Zobaczcie, czy zła dieta może przyczynić się do problemów z cerą. Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czy zła dieta może doprowadzić do problemów cerą? Źródło: Dzień Dobry TVN

Tabletki drożdżowe na trądzik i nie tylko

Drożdże w tabletkach to suplement diety, który nie tylko poprawia wygląd i kondycję skóry, ale także pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego, wspomagając procesy trawienne oraz przyspieszając naturalne oczyszczanie organizmu. Preparaty drożdżowe polecane są zwłaszcza dla osób osłabionych i zmęczonych, a także młodzież w okresie dojrzewania czy intensywnego wzrostu. Tabletki z drożdżami często wzbogacane są o dodatkowe substancje, które wzmacniają działanie suplementu, jak: arcydzięgiel, mięta, skrzyp polny, pokrzywa lub melisa.

Drożdże z mlekiem na trądzik, czyli drożdże na trądzik do picia

Drożdże piwowarskie można również pić, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio przygotowane. Aby wykonać napój drożdżowy, wystarczy niewielką ilość produktu zalać wrzącym mlekiem. Picie surowych drożdży spowoduje ich fermentację w jelitach, czego efektem będą bóle brzucha, wzdęcia, odbijanie się, a nawet nudności i wymioty. Kuracja drożdżowa nie powinna być stosowana dłużej niż miesiąc. Wystarczy przez ten czas pić drożdże raz dziennie. Poprawią one nie tylko wygląd skóry, ale także wpłyną na polepszenie się kondycji włosów, zwłaszcza gdy wcześniej miały one tendencję do wypadania. 

Data aktualizacji: 08.11.2018,
Opublikowano: 08.11.2018 r.

Komentarze (8)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Eliza 28.06.2021r.

są są, od siebie mogę dorzucić, że fajnie gdyby miały one jak najbardziej naturalny skład i żeby w tym składzie miały takie składniki aktywne jak nagietek. nanozłoto, cynk i miedź ;) super radzą sobie z trądzikiem i z łagodzeniem zmian

Aldonka 23.06.2021r.

a są jakieś kosmetyki, które mają w składzie drożdże? ;o to chyba poszukam czegoś

Mika 11.06.2021r.

no niby fajnie, ale czy to serio działa? Może jako składnik w jakimś kosmetyku drożdże są spoko, ale jako jedyna metoda? No nie wiem

michał 27.11.2019r.

drozdze nawilzaja i to dosc ok. poza tym warto szukac miedzi, nagietka, cynku, lukrecji nanozlota.

Yulla 22.11.2019r.

Myślicie że faktycznie drożdże pomogą? Co jeszcze w sumie z takich naturalnych składników może pomóc na trądzik? Zwłaszcza że mam skórę strasznie zmęczona po nakładaniu izo :<

klaudynka 25.04.2019r.

krem który używam ma właśnie w sobie te drożdże, ekstrakt z lukrecji, fiołka, nagietka. myślę, że powinien pani pomóc przy trądziku. nie pamiętam dokładnie ile czekałam na takie pierwsze efekty, ale myślę że tak około 2 tygodni, ale w tym czasie już powoli zmniejszało się pojawiania nowych krost. jeżeli będzie pani dbała o to by twarz była czysta, będzie pani ja nawilżała i właśnie nakładała coś z kremów na trądzik to myślę, że ładnie powinno schodzić wszystko po sevolium.

Antonina 08.04.2019r.

Co jak co, ale muszę się z Panią zgodzić co do zapachu maski drożdżowej. Niektórzy nie potrafią tego wytrzymać i muszę iść na ten czas do swojego pokoju. A jaki ten krem dokładnie jest? On ma tak jak Pani mówi te drożdże i faktycznie działa na ten trądzik? On znika powoli?

klaudynka 05.04.2019r.

kiedyś robiłam sobie maseczkę z drożdży na trądzik, ale trzeba przyznać, ze zapach był nieziemski :) teraz w sumie mam już inny sposób na to by tego trądziku nie mieć, ale drożdży nadal używam, bo sa w kremie i nadal świetnie działają, tylko że nie pachnie to już tak specyficznie :)

Zobacz wszystkie 8 komentarzy
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej