Drenaż (masaż) limfatyczny - jakie są efekty i przeciwwskazania?

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Poza ujędrnianiem skóry i powodzeniu w walce z cellulitem masaż limfatyczny usprawnia przepływ limfy w organizmie, pomaga w likwidacji obrzęków, zmniejsza ból zatok. Zdarzają się jednak przypadki, w których osoba nie może z niego skorzystać ze względu na przebytą chorobę.

Masaż limfatyczny nie tylko ujędrniania skórę i jest wykorzystywany w walce z cellulitem, pomaga również w likwidacji obrzęków i zmniejsza ból zatok. Masażysta uciska i pociera skórę, wykorzystując specjalistyczną technikę i określone ruchy. Poprawia to krążenie chłonki, przepycha nagromadzoną limfę i likwiduje obrzęki. Jeżeli komuś zależy na ujędrnieniu skóry i pozbyciu się cellulitu, warto szybko zdecydować się na drenaż, gdyż nagromadzenie tzw. pomarańczowej skórki jest bardzo trudne do usunięcia - lepiej temu zapobiegać, niż to leczyć. Sam drenaż limfatyczny jest wykonywany w profesjonalnych salonach masażu oraz gabinetach odnowy biologicznej i medycyny estetycznej.

Drenaż limfatyczny - opis

Drenaż limfatyczny jest masażem uciskowym, który usprawnia przepływanie limfy (inaczej chłonki, tj. płynu tkankowego spływającego do naczyń chłonnych). Jest dobrym rozwiązaniem w walce z zastoinami limfatycznymi. W przypadku masażu wykonywanego przez maszynę należy wcześniej odpowiednio się do niego przygotować - założyć specjalny strój, który następnie jest wypełniany powietrzem. W efekcie naczynia limfatyczne stają się udrożnione, co ułatwia oczyszczanie organizmu. Skuteczniejszy jest jednak drenaż manualny, kiedy to masażysta wykonuje go poprzez specjalistyczne ruchy przesuwające, przepychające i wyciskające - zalegająca chłonka zostaje przepchnięta w kierunku węzłów chłonnych. Części ciała masowane przy użyciu tej techniki to: grzbiet, klatka piersiowa, brzuch, kończyny górne i dolne, kark, głowa oraz twarz. Same węzły chłonne są pomijane - masażysta zajmuje się tylko ich okolicami. Ruchy wykonywane przez specjalistę są zgodne z położeniem naczyń limfatycznych. Tempo masażu jest wolne, ale stanowcze. Siła jego wykonywania jest umiarkowana ze względu na położenie naczyń limfatycznych tuż pod skórą.

Sprawdź ile powinien trwać masaż? wskazania i przeciwwskazania dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Ile powinien trwać masaż, wskazania i przeciwwskazania. Źródło: Dzień Dobry TVN

Drenaż limfatyczny twarzy

Drenaż limfatyczny twarzy różni się od masażu innych części ciała, który zaczyna się od głaskania, a kończy wyciskaniem skóry. Masaż twarzy daje uczucie przyjemności całemu ciału. Trwa około 1/2 godziny, specjalista wykonuje delikatne i powolne ruchy od obojczyków aż do czubka głowy. Poza ogólnym dobrym samopoczuciem drenaż pomaga w problemach z zatokami, obrzękami w okolicach oczu i innych częściach twarzy. Korzyści czerpie także skóra - poprawia się jej stan, a także lepiej wchłaniane są substancje odżywcze i lecznicze zawarte w stosowanych kosmetykach do twarzy.

Drenaż limfatyczny nóg

Drenaż limfatyczny nóg ma największe znaczenie dla osób, które chcą się pozbyć cellulitu ("pomarańczowej skórki"). Skóra jest usprawniana poprzez usunięcie z organizmu niepotrzebnych produktów metabolizmu, toksyn i nadmiaru płynów. Podczas drenażu nóg najpierw głaszcze się nogi, a następnie rozciera i ugniata. Technika jest podobna do stosowanej przy innych częściach ciała poza twarzą - dotyk masażysty nie jest bolesny, jednak musi zostać wykonany z odpowiednią siłą nacisku. Charakterystyczny jest też kierunek wykonywania masażu - od obwodu w kierunku ujścia żył (wypychający). Tkanki nóg powinny być prawidłowo rozgrzane. Jest też możliwe przeprowadzenie drenażu limfatycznego za pomocą urządzeń (foteli masujących, masażerów ręcznych, mat, podnóżków), jednak nie dają one takiego efektu jak masaż manualny.

Drenaż limfatyczny - działanie

Ogólny drenaż limfatyczny bardzo korzystnie działa na cały organizm. Wpływa pozytywnie na: stymulację krążenia krwi oraz przepływ limfy, usunięcie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii, toksyn i nadmiaru płynów, redukcję cellulitu, oczyszczenie organizmu, ujędrnienie i uelastycznienie skóry, poprawę ogólnego samopoczucia poprzez pobudzenie hormonu szczęścia.

Drenaż limfatyczny - wskazania

Drenaż limfatyczny poprawia ogólną kondycję, tak więc wskazaniem do niego może być złe samopoczucie. Poza tym istnieją schorzenia, w których przypadku masaż limfatyczny jest ważnym elementem zarówno leczenia, jak i regeneracji. Są to: niewydolność żylna, zespół cieśni nadgarstka, zespół Raynauda, choroba niedokrwienna kończyn dolnych, neuropatie, neuralgia, limfopatia polekowa, przewlekłe opuchnięcia, choroba zwyrodnieniowa stawów, dna moczanowa, otyłość oraz zaburzenia troficzne skóry.

Drenaż limfatyczny - przeciwwskazania

Niestety, nie każdy może poddać się masażowi limfatycznemu. Do głównych przeciwwskazań należą: ostry obrzęk płuc, ostry uraz tkanek miękkich, ostra zakrzepica żylna, choroby układu sercowo-naczyniowego, wszczepiony rozrusznik serca, padaczka, gorączka, jaskra, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, choroby zakaźne (np. gruźlica), choroby skóry, choroby nowotworowe, zakrzepica żył głębokich oraz zapalenie naczyń chłonnych.

Drenażu limfatycznego powinny też unikać kobiety w ciąży lub w trakcie miesiączki.

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej