Domowe sposoby na odparzone stopy. Jakie leczenie jest najbardziej skuteczne?

Fot. bryan mullennix / Getty Images

Odparzone stopy to reakcja na niekomfortowe środowisko, w jakim znalazły się stopy. Zmiana obuwia z letnich, wygodnych sandałów na zabudowane, ocieplane i zbyt ciasne buty to przyczyna powstawania zmian skórnych, które powodują dyskomfort chodzenia i wyglądają nieestetycznie.

Latem eksponowane w sandałach czy klapkach stopy wyglądają zdrowo i nienagannie. Niestety w okresie okrywania ich skarpetami i ciepłym obuwiem wymagają zwiększonej uwagi i starannej pielęgnacji. Odparzone stopy to częsty problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Odparzone stopy

Odparzone stopy to reakcja skóry na nieprzyjazne środowisko, w którym dochodzi do równoczesnego przegrzania skóry i nadmiernej jej wilgotności wywołanej wzmożoną aktywnością gruczołów potowych. Tarcie przylegających do siebie powierzchni powoduje stan zapalny skóry, następnie powstanie pęcherzy, które po pęknięciu tworzą bolesne, sączące się rany, utrudniające swobodne poruszanie i noszenie obuwia.

Odparzenia stóp dotyczą najczęściej pojedynczych miejsc. Zazwyczaj obejmują pięty, krawędzie palucha i małego palca oraz powierzchnię na podeszwie w okolicach opuszków palców oraz między palcami w okolicy paznokci. Odparzenia stóp tworzą się w miejscach długotrwale narażonych na ucisk i ocieranie powierzchni stopy z butem lub palca z palcem. Skóra wówczas nie ma wystarczającego kontaktu z powietrzem i wolną przestrzenią.

Zobacz film: Ból stopy – jaka jest przyczyna dolegliwości? Jak znaleźć sposób na bolące stopy?

Na skutek odparzonej stopy występuje miejscowe, bolesne zaczerwienienie i obrzęk. Dodatkowo zmianom zapalnym towarzyszy pieczenie i swędzenie. Często wraz z odparzeniami stóp występują modzele i odciski.

Domowe sposoby na piękne i zdrowe stopy poznacie z filmu:

Zobacz film: Domowe sposoby na piękne i zdrowe stopy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Przyczyny odparzonej stopy

Do powstania odparzeń stopy przyczyniają się czynniki, takie jak:

  • przegrzana i wilgotna skóra bez kontaktu z powietrzem,
  • ciasne, niewygodne, sztywne obuwie wywołujące ucisk i wzmożone tarcie na krawędzie stopy oraz nieprawidłowo dopasowane buty do temperatury zewnętrznej, wykonane ze sztucznego materiału, sprzyjające wzrostowi temperatury wewnątrz buta i niezapewniające prawidłowej cyrkulacji powietrza,
  • niedokładnie wypłukane skarpety z detergentów piorących, wyzwalające reakcje alergiczne i stany zapalne na skórze stóp,
  • nadaktywność gruczołów potowych,
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry stóp.

Domowe sposoby na odparzone stopy

Domowe sposoby mają na celu działanie przeciwzapalne, antybakteryjne oraz łagodzące podrażnienia skóry. Odparzone stopy wymagają szybkiej reakcji, ukojenia podrażnionej skóry i zminimalizowania dolegliwości bólowych.

Nie należy przekłuwać pęcherzy odparzonych stóp!

Przede wszystkim należy zacząć od umycia odparzonego miejsca. Poleca się 15-minutowe kąpiele stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem wyciągu z rumianku, kory dębowej, szałwii czy mięty. Po ziołowej kuracji należy dokładnie i delikatnie osuszyć skórę stóp ze szczególną uwagą na przestrzenie między palcami. Poleca się również naprzemienny natrysk na odparzone stopy z ciepłej i zimnej wody, przynoszący ulgę od pieczenia i swędzenia podrażnionej skóry. W ciągu dnia warto wietrzyć rany po odparzeniu, nie zakładając skarpet, butów, spacerując na boso po mieszkaniu.

Należy unikać zaklejania ran plastrem, z wyjątkiem specjalistycznych plastrów dostępnych w aptekach. Od strony rany pochłaniają one wilgoć, którą warstwa zewnętrzna odparowuje.

Warto przemywać kilka razy dziennie ranki łagodnymi preparatami oczyszczającymi skórę stóp oraz ograniczającymi ryzyko wystąpienia infekcji. W tym celu stosuje się kojące kremy i maści na odparzenia, wspomagające regenerację skóry oraz zmiękczające stwardniały naskórek. Należy pamiętać, że środki farmakologiczne są uzupełnieniem terapii domowych i nie powinny stanowić jedynej metody leczenia odparzonych stóp.

Odparzone stopy lubią czystość i suche środowisko.

Zobacz film i sprawdź dlaczego warto robić relaksujące masaże i kąpiele stóp:

Zobacz film: Relaksujące masaże i kąpiele stóp - dlaczego warto je robić? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak uniknąć odparzonych stóp?

Odparzona stopa to naturalna reakcja ochronna skóry stopy na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. W miejscu odparzenia, pęcherza i sączącej się rany zwiększa się warstwa rogowa naskórka. Miejsce po wyleczonym odparzeniu jest zgrubiałe, twarde i wygląda nieestetycznie.

Warto przeznaczyć kilka minut dziennie na pielęgnacje stóp, aby zapobiec wystąpieniu problemów zdrowotnych w przyszłości. Aby uniknąć odparzonych stóp, należy:

  • uważnie dobierać obuwie, które nie będzie uciskać krawędzi stóp. Buty powinny być w odpowiednim rozmiarze, zapewniające wygodne i komfortowe chodzenie oraz cyrkulację powietrza. Warto używać bawełnianych skarpet do butów i nie zakładać obuwia na gołą stopę,
  • regularnie dbać o higienę i czystość stóp. Poleca się peelingi stóp i wygładzanie stwardniałych naskórków pumeksem, stosowanie kąpieli ze zmiękczającymi skórę olejkami oraz nakładanie maści i kremów nawilżających stopy,
  • masować stopy. Masaż poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek.
Data aktualizacji: 27.08.2019,
Opublikowano: 29.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej