Domowe sposoby na hemoroidy: ziemniaki, miód, nasiadówki i zmiana diety

Fot.: diephosi / Getty Images

Hemoroidy (żylaki odbytu) objawiają się bolesnością i dyskomfortem. Aby zwalczyć te nieprzyjemne symptomy, można sięgnąć po domowe sposoby, takie jak czopki z ziemniaków lub czosnku, a także nasiadówki. Pomocna jest zmiana diety i zwiększenie ilości błonnika.

W leczeniu hemoroidów można zastosować domowe metody. Są skuteczne i zmniejszają dolegliwości. Jeśli ból i inne nieprzyjemne objawy nie ustępują, należy się zgłosić do lekarza, który zapisze inne środki.

Przeczytaj też: Hemoroidy (żylaki odbytu) – objawy, leczenie i zapobieganie

Domowe sposoby na hemoroidy – dieta

Jedną z domowych metod walki z hemoroidami jest zmiana diety. Warto włączyć do niej dużą ilość błonnika. Należy ją zwiększać stopniowo, aby organizm miał możliwość przyzwyczaić się do modyfikacji. Warto sięgać po owoce i warzywa, najlepiej w każdym posiłku i jeśli są tolerowane przez układ pokarmowy – na surowo. Równie korzystne są grube kasze, np. gryczana oraz pełnoziarniste pieczywo takie jak graham, żytnie lub orkiszowe. Do jadłospisu należy też dodać dziki i brązowy ryż, otręby oraz pestki, orzechy, suszone owoce i płatki: żytnie, owsiane oraz pszenne. Najlepiej unikać produktów zawierających kakao, które sprzyja zaparciom. One natomiast nasilają objawy związane z hemoroidami.

Polecamy: Co jeść przy zaparciach? Dieta na zaparcia u dzieci i dorosłych

Higiena intymna

W leczeniu żylaków odbytu bardzo ważna jest prawidłowa higiena intymna. Należy używać specjalnie przeznaczonego do tego celu żelu lub płynu i zrezygnować z mydła, które może podrażniać okolice odbytu. Po wypróżnieniu lepiej przemyć skórę nawilżającymi chusteczkami intymnymi. Są one dużo delikatniejsze niż zwyczajny papier toaletowy. Po użyciu chusteczki trzeba osuszyć skórę miękkim papierem, np. chusteczką higieniczną. Dobrze jest nosić bawełnianą bieliznę i luźne ubrania, które ochronią przed nadmierną wilgocią okolic intymnych. Zapobiegną też podrażnieniom delikatnej skóry wokół odbytu. Warto wykonywać ciepłe i zimne okłady.

Jak poradzić sobie z hemoroidami? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak poradzić sobie z hemoroidami? Źródło: Bez recepty.

Zmiana nawyków

Wśród domowych sposobów na hemoroidy niezmiernie ważna jest zmiana nawyków. Dotyczy to m.in. unikania długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej. Sprzyjają one bowiem powstawaniu zmian w okolicy odbytu i zwiększają nasilenie objawów już istniejących żylaków odbytu. W przypadku pracy siedzącej należy wprowadzić do swojego planu dnia krótkie przerwy. Natomiast zamiast stać, lepiej jest energicznie maszerować, nawet w miejscu. Jeśli ból się nasila, można wybrać się do apteki i kupić niesteroidowy środek przeciwbólowy, działający również przeciwzapalnie. Jest on dostępny bez recepty.

Nasiadówki na hemoroidy

Kolejnym skutecznym domowym sposobem na hemoroidy jest nasiadówka. Polega na moczeniu okolic odbytu przez około 15 minut w ciepłej wodzie (woda nie może być gorąca - wysoka temperatura sprawia, że poszerzają się naczynia i napływa więcej krwi do hemoroidów ). Najlepiej przeprowadzić ją w wannie. Trzeba uważać, aby woda nie była gorąca, w przeciwnym wypadku można się bowiem poparzyć. Nasiadówki należy wykonywać 1-2 razy dziennie przez około 10 minut. Po zakończeniu każdej z nich delikatnie osusza się okolice intymne. Do wykonania zabiegu można użyć odwaru z kory lub kwiatu kasztanowca. Aby go przyrządzić, gotuje się je przez kilka minut pod przykryciem. Odwar można też pić. Nasiadówki zmniejszają dyskomfort, poprawiając przepływ krwi w okolicach odbytu. Łagodzą zmiany związane z hemoroidami, a rozluźniając te części ciała – przeciwdziałają zaparciom.

Czosnek na hemoroidy

Czosnek dzięki zawartości aminokwasu alliny, przekształcającej się po uszkodzeniu jego struktury w allicynę, działa przeciwzapalnie. Po obraniu należy go włożyć do odbytu w formie czopka i pozostawić na kilka minut. Po upływie tego czasu i wyjęciu czopka trzeba wziąć kąpiel, aby usunąć resztki czosnku z okolic odbytu.

Domowe sposoby na hemoroidy – ziemniak

Ziemniak to kolejny domowy sposób na pozbycie się hemoroidów. Podobnie jak czosnek, stosuje się go w formie czopków. Surowego ziemniaka należy obrać, wystrugać z niego czopek wielkości małego palca i włożyć do odbytu na całą noc. Ziemniak pomaga w leczeniu krwawiących i bolesnych hemoroidów.

Jakie wybrałbyś leczenie hemoroidów?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Domowe sposoby na hemoroidy – miód

Smarowanie miodem okolic odbytu także zmniejsza ból i dyskomfort związany z żylakami tej okolicy. Należy nanieść go na skórę na około 10 minut, a po tym czasie spłukać ciepłą wodą. Miód można zastosować także w formie nalewki. Do jej przygotowania potrzeba 0,5 l soku z aloesu, 0,5 l naturalnego pszczelego miodu i 0,5 l spirytusu. Wszystkie składniki trzeba wymieszać, wlać do butelki z ciemnego szkła i odstawić w ciemne i chłodne miejsce na około 7 dni. Nalewkę na hemoroidy pije się 2-3 razy dziennie na godzinę przed posiłkiem.

Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży

Aby pozbyć się hemoroidów w ciąży, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na dietę. Powinna być bogata w błonnik, który zapobiega zaparciom, poprawiając perystaltykę jelit. Do menu warto włączyć także dużą ilość niegazowanej wody mineralnej. Niezbędna jest także aktywność fizyczna. W ciąży można z powodzeniem stosować nasiadówki i okłady z ziół takich jak czarna herbata lub kora dębu. Aby zmniejszyć ból, warto sięgnąć po okłady z lodu.

Domowe sposoby na krwawiące hemoroidy

Skuteczny domowy sposób na krwawiące hemoroidy to ciepła kąpiel. Powinna trwać kilka minut. Spowoduje ona zatrzymanie krwawienia i zmniejszy dyskomfort. Warto pamiętać, że domowe sposoby są często jedynie dodatkiem do leczenia ambulatoryjnego i służą głównie uśmierzeniu bólu.

Zobacz film: Diagnostyka żylaków. Źródło: 36,6

Bibliografia:

  1. Hemoroidy w ciąży
  2. Hemoroidy w ciąży i po porodzie
  3. 7 domowych sposobów na hemoroidy
  4. Hemoroidy – uciążliwa i wstydliwa dolegliwość
Data aktualizacji: 24.08.2020,
Opublikowano: 02.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ddrdd 15.02.2020r.

Weź nie pisz bredni o czosnku bo jak go zassie to się skończy dużo gorzej niż hemoroidami

Marzena 23.04.2019r.

Ostrowianka, a ty pilas jakaś samodzielna mieszanke czy kupowalas gotową? Jakie dokladnie ziola mieszalas/ jakie byly w mieszance?

Ostrowianka 13.03.2019r.

A co z ziolami? Taki rdest ptasi czy prawoślaz też są bardzo dobre na hemoroidy. Sama mialam mieszanke z nimi i mi zniknęły.

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej