Domowe ćwiczenia na biceps

Fot: Elnur / stock.adobe.com

Biceps to symbol męskiej siły, o który można zadbać także poza siłownią. Ludzie aktywni sportowo często porównują ze sobą bicepsy, gdyż każdy jest w stanie od razu rzetelnie ocenić formę drugiej osoby na podstawie tego mięśnia. Najkorzystniej jest trenować biceps za pomocą sztangi na siłowni, jednak istnieje kilka ćwiczeń, które można regularnie wykonywać w domu, zarówno z obciążeniem, jak i bez niego.

Zazwyczaj jedna seria ćwiczeń obejmuje biceps i plecy. Należy pamiętać o tym, by serie te oddzielało co najmniej 48 godzin, gdyż zbyt krótki czas na regenerację nie daje pożądanego efektu - mięśnie kurczą się, zamiast się umacniać i powiększać. Jeżeli brakuje czasu na regularne treningi na siłowni, nic straconego - mięśnie mogą się rozrastać z takim samym efektem, jeżeli prawidłowo wykonuje się ćwiczenia domowe. Najczęściej używanym w tym celu przyrządem są hantle, ale bicepsy można ćwiczyć również bez jakiegokolwiek obciążenia.

Anatomia bicepsa

W górnej części ramion znajdują się 2 rodzaje mięśni - dwugłowy ramienia (biceps) oraz mięsień ramienny. Biceps jest zlokalizowany w przedniej partii ramienia, bezpośrednio pod skórą. Składa się on z 2 części nazywanych głowami. Zadaniem tego mięśnia jest m.in. łączenie 2 stawów - ramiennego oraz łokciowego. Mięsień ramienny znajduje się pomiędzy mięśniem dwugłowym ramienia a kością ramienną. Spośród 2 mięśni górnej części ramion to biceps jest bardziej widoczny, gdyż jest wypychany przez mięsień ramienny. Oba mięśnie należą do zginaczy, tj. uczestniczą w unoszeniu, zginaniu i obracaniu przedramienia. Poza tym biorą udział w obracaniu dłoni.

Korzyści płynące z wykonywania ćwiczeń na biceps

Dobrze zbudowane mięśnie dwugłowe ramienia zdecydowanie poprawiają sylwetkę, co jest najbardziej widoczną zmianą przy regularnym ćwiczeniu. Poza tym dzięki rozwiniętemu bicepsowi również plecy stają się szersze, co pozwala na większe obciążenia przy treningach tej części ciała. Mocny biceps poprawia też pewność i siłę uścisku, a także rezultaty w bieganiu, w którym ramiona także odgrywają ważną rolę.

Ćwiczenia na biceps z hantlami

Hantle są niezbędne do wykonywania większości ćwiczeń na biceps w warunkach domowych - jest to mięsień, który wymaga choćby delikatnego obciążenia. Same hantle można podzielić na długie, krótkie i okrągłe. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele materiałów, z których powstają te przyrządy - można znaleźć hantle winylowe, żeliwne, piaskowe i inne. Do ćwiczeń domowych zaleca się nabycie zestawu hantli: 2 sztuki po 20 kg każda. Są to rozkręcane przyrządy, dzięki czemu można dostosować obciążenie do danego ćwiczenia lub stopnia zaawansowania treningu.

Najpopularniejszym ćwiczeniem na biceps z użyciem hantli jest jednostronne uginanie ramienia w pozycji stojącej - należy trzymać ciężarek na wyciągniętej do końca ręce z rozłożonymi stopami i lekko ugiętymi kolanami. Następnie należy skierować stawy palców dłoni do góry, podnieść obciążoną rękę i napiąć biceps w momencie, w którym ciężarek zbliża się do mięśnia. Następnie powoli opuścić rękę. Ważne jest, by pamiętać o wyprostowanej sylwetce - wysiłek powinien być skierowany tylko na biceps.

Poza tymi istnieją inne ćwiczenia na biceps z użyciem hantli, takie jak naprzemianstronne uginanie ramion w pozycji stojącej czy uginanie ramienia na podporze w pozycji siedzącej. Można je wykonywać samodzielnie, jednak czasami warto skonsultować swój plan treningowy z profesjonalistą, który skoryguje błędy i oceni, na jakie obciążenia może sobie pozwolić trenująca osoba.

Ćwiczenia na biceps bez hantli

Najpopularniejszym ćwiczeniem na biceps bez hantli jest podciąganie się, najczęściej na drążku. Wbrew pozorom i tutaj można decydować o obciążeniu, gdyż istnieje tzw. oszukane podciąganie na drążku. Polega ono na podstawieniu pod drążek krzesła lub stołka i oparciu na nim palców nóg. Następnie wraz z ruchem do góry należy prostować nogi w kolanach. W celu uzyskania prawidłowej pracy bicepsów powinno się również powoli opuszczać z drążka.

Innym nietypowym przykładem ćwiczenia na biceps bez hantli jest podciąganie się na rancie stołu. Należy położyć się pod stołem, chwycić jego brzeg tak, by głowa wystawała poza blat, oprzeć stopy o podłogę i rozpocząć podciąganie. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają za słabe ręce do podciągnięć w zwisie. Przy jakimkolwiek podciąganiu należy wcześniej sprawdzić, czy rzecz, na której wykonuje się ćwiczenie, jest stabilna i utrzymuje ciężar ćwiczącej osoby.

Biceps można również ćwiczyć poprzez pompki na ścianie (przepychanie ściany w pozycji stojącej), uginanie ramienia z oporem drugiej ręki (uginanie ramienia z napięciem bicepsa w pozycji siedzącej - drugą ręką należy stwarzać opór dla trenowanego ramienia), a także zastępowanie hantli zgrzewkami lub pojedynczymi butelkami wody.

Zobacz film: Motywacja do bycia fit. Źródło: Fit bez męki i udręki

Data aktualizacji: 05.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej