Dominik Połoński nie żyje. Wybitny wiolonczelista zmarł z powodu guza mózgu

Fot. utah778 / Getty Images

Dominik Połoński, wybitny polski wiolonczelista, zmarł w wieku 41 lat. W 2004 roku zdiagnozowano u niego glejaka mózgu. Połoński przebył kilka operacji, po rehabilitacji nie odzyskał władzy w lewej ręce. Nie zrezygnował jednak z muzyki.

Połoński urodził się w Krakowie, ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi oraz jedną z dwóch najwyżej cenionych uczelni świata: Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie. Był wiolonczelistą i pedagogiem, adiunktem dwóch akademii muzycznych: w Łodzi i rodzinnym Krakowie. W 2004 roku zdiagnozowano u niego glejaka mózgu. Poddał się leczeniu, jednak pomimo rehabilitacji nie odzyskał władzy w lewej ręce. Był jedynym wiolonczelistą, który do gry używał tylko prawej ręki. Komponowali dla niego m.in. Artur Zagajewski, Sławomir Kaczorowski, Olga Hans i Sławomir Zamuszko, wraz z Polską Orkiestrą Festiwalową Krystiana Zimermana odbył światowe tournée.

Glejak mózgu

Glejaki to guzy mózgu, które mogą dawać bardzo różnorodne objawy - w zależności od lokalizacji oraz tego, jaką wielkość osiągają. Objawy ogólne (i najmniej specyficzne) to nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy, spadek motywacji do działania, problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, otępienie lub zaburzenia psychiczne. Pojawianie się tych symptomów jest najczęściej skutkiem wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego, spowodowanego przez guz. Dodatkowymi symptomami mogą być napady padaczki, a także objawy neurologiczne: zaburzenia mowy, czucia, dysfunkcje ruchowe (niedowłady, porażenia, problemy z koordynacją ruchów), problemy ze wzrokiem, słuchem, a nawet smakiem.

Glejaki mają bardzo różne postacie histologiczne. Są to:

  • glejaki zarodkowe,
  • guzy wywodzące się z gleju gwiaździstego (stanowiące około 3/4 glejaków), 
  • guzy pochodzące z gleju skąpowypustkowego i wyściółkowego (razem ok. 17%).

Wyjątkowo agresywnym guzem mózgu jest glejak wielopostaciowy, który charakteryzuje najwyższy stopień złośliwości. Tworzy się on w komórkach glejowych, które – obok neuronów – stanowią podstawowy składnik tkanki nerwowej i tworzą osłonki mielinowe aksonów, pełnią istotną rolę w odżywianiu komórek nerwowych oraz syntezie ważnych enzymów, używanych m.in. do wytwarzania neuroprzekaźników. Mimo postępu medycyny rokowania w przypadku jego zdiagnozowania są bardzo pesymistyczne – bez podjęcia leczenia większość chorych umiera w ciągu 3 miesięcy; odpowiednia terapia, czyli operacja chirurgiczna i radioterapia, wydłuża ten czas do roku.

Leczenie guza mózgu

Guz mózgu leczy się najczęściej operacyjnie - o ile stopień zawansowania choroby i lokalizacja zmiany na to pozwalają. Celem zabiegu jest usunięcie w całości tkanki nowotworowej i jednoczesne maksymalne oszczędzanie tkanek zdrowych, ponieważ każde uszkodzenie tkanki mózgu może spowodować nieodwracalne zmiany neurologiczne lub psychiczne. U chorych, którzy nie mogą być poddani zabiegowi radykalnemu, stosuje się zabiegi zmniejszające masę guza czy poprawiające odpływ płynu mózgowo-rdzeniowego z jamy czaszki. Leczenie obejmuje również chemioterapię, radioterapię i jej odmianę - brachyterapię, która polega na wszczepieniu do guza substancji radioaktywnej, mającej powodować napromieniowanie i obumarcie komórek nowotworowych.

Więcej: Guzy mózgu - przyczyny, leczenie i rokowanie 

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 24.06.2018,
Opublikowano: 21.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej