Rwa kulszowa spowodowana jest uciskiem na korzenie nerwowe, które tworzą nerw kulszowy. Znajdują się one w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Skąd się bierze ucisk? Najczęściej jest on wynikiem choroby zwyrodnieniowej, dyskopatii lub stenozy kanału kręgowego. Czasem ucisk spowodowany jest zmianami nowotworowymi. Atak choroby może wywołać ciąża, nadmierny wysiłek fizyczny, w czasie którego uszkodzeniu uległy krążki międzykręgowe.
U pacjentów z bardzo nasilonymi zmianami mówi się o rwie porażennej. Dochodzi wtedy do niedowładów. W przypadku rwy kulszowej będzie to niedowład lub porażenie stopy. Takie zaostrzenie choroby wymaga bardzo intensywnego leczenia i bardzo często kończy się leczeniem operacyjnym.
Jak sobie poradzić z rwą kulszową? Czy rehabilitacja i farmakoterapia to jedyne sposoby leczenia tej choroby? Na te i inne pytania dotyczące rwy kulszowej - na czacie - odpowiadał lek. Piotr Winkler, neurochirurg.
Lek. Piotr Winkler od 20 lat zajmuje się neurochirurgią i chirurgią kręgosłupa. Swoje doświadczenie zawodowe rozpoczął w Klinice Neurochirurgii w Bydgoszczy. Specjalizuje się w mikrochirurgii i chirurgii endoskopowej kręgosłupa, stosowaniu najnowocześniejszych metod i najnowszych implantów. Odbył szereg szkoleń w najlepszych klinikach leczących kręgosłup w Monachium, Hamburgu, Herne. Od 2017 roku został instruktorem-ekspertem endoskopowych technik operacyjnych w RIWO spine. Specjalizuje się w operacjach endoskopowych stenozy kanału kręgowego i endoskopii kręgosłupa szyjnego.
Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.
Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.
Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.
Należy pamiętać, że przesyłane za pośrednictwem czatu opisy badań nie umożliwiają doradzenia dalszego sposobu postępowania.