Dokucza Ci rwa kulszowa? Chcesz wiedzieć więcej o jej leczeniu? Zobacz zapis czatu z ekspertem!

Fot: 36,6 (1)

Rwa kulszowa to przypadłość, która może pojawić praktycznie u każdego. Dolegliwość charakteryzuje się silnym i trudnym do wytrzymania bólem w kończynie dolnej. Jak sobie z nim poradzić? Co zrobić, aby przypadłość nie wracała? Na te i inne pytania odpowiadał lek. Piotr Winkler, neurochirurg. 

Rwa kulszowa spowodowana jest uciskiem na korzenie nerwowe, które tworzą nerw kulszowy. Znajdują się one w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Skąd się bierze ucisk? Najczęściej jest on wynikiem choroby zwyrodnieniowej, dyskopatii lub stenozy kanału kręgowego. Czasem ucisk spowodowany jest zmianami nowotworowymi. Atak choroby może wywołać ciąża, nadmierny wysiłek fizyczny, w czasie którego uszkodzeniu uległy krążki międzykręgowe.

U pacjentów z bardzo nasilonymi zmianami mówi się o rwie porażennej. Dochodzi wtedy do niedowładów. W przypadku rwy kulszowej będzie to niedowład lub porażenie stopy. Takie zaostrzenie choroby wymaga bardzo intensywnego leczenia i bardzo często kończy się leczeniem operacyjnym.

Jak sobie poradzić z rwą kulszową? Czy rehabilitacja i farmakoterapia to jedyne sposoby leczenia tej choroby? Na te i inne pytania dotyczące rwy kulszowej - na czacie - odpowiadał lek. Piotr Winkler, neurochirurg.

Lek. Piotr Winkler od 20 lat zajmuje się neurochirurgią i chirurgią kręgosłupa. Swoje doświadczenie zawodowe rozpoczął w Klinice Neurochirurgii w Bydgoszczy. Specjalizuje się w mikrochirurgii i chirurgii endoskopowej kręgosłupa, stosowaniu najnowocześniejszych metod i najnowszych implantów. Odbył szereg szkoleń w najlepszych klinikach leczących kręgosłup w Monachium, Hamburgu, Herne. Od 2017 roku został instruktorem-ekspertem endoskopowych technik operacyjnych w RIWO spine. Specjalizuje się w operacjach endoskopowych stenozy kanału kręgowego i endoskopii kręgosłupa szyjnego.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Należy pamiętać, że przesyłane za pośrednictwem czatu opisy badań nie umożliwiają doradzenia dalszego sposobu postępowania. 

Rwa kulszowa to twój problem? Weź udział w czacie i poradź się eksperta!
Data aktualizacji: 09.11.2019,
Opublikowano: 06.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej